atlas-roslin.pl

Heliotropium arborescens L. [🔉 he·li·o·tro·pi·um *]

heliotrop peruwiański, heliotrop krzewiasty, "heliotrop ogrodowy"
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
cechy diagnostyczne w kluczu:Boraginaceae (ogórecznikowate)kl 2098

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawowe Heliotropium arborescens (heliotrop peruwiański)
Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście. [491]
Heliotropium arborescens (heliotrop peruwiański)
🌱
Uprawiane u nas odmiany mieszańcowe wywiedzione od pochodzących z tropikalnych rejonów Peru i Ekwadoru, krzewinkowatych gatunków Heliotropium peruvianum i Heliotropium corymbosum (H. grandiflorum). Uprawia się jak kwiat jednoroczny z sadzonek pobranych z zimowanych roślin matecznych lub bardzo wcześnie przygotowuje się rozsadę z siewu. W czasie sezonowej uprawy jego silnie rozgałęziające się pędy dorastają do 30-60 cm wysokości.

space

Do uprawy na kwietnikach lub w pojemnikach. Z uwagi na ciemne ulistnienie najlepiej sadzić w kontrastowym zestawieniu z jasno zabarwionymi kwiatami. Nadaje się na obwódki rabat kwiatowych.

🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • 🌤 słoneczne, nieco ocienione • ciepłe
💧 woda: gleba dostatecznie wilgotna • nie znosi przesuszania
☷ gleba: przepuszczalna • żyzna • przeciętna ogrodowa • wymaga kwaśnej (niskie pH)
Stanowisko ciepłe, słoneczne, najlepiej gdy osłonięte przed południowym słońcem. Gleba żyzna, przepuszczalna, stale dostatecznie wilgotna, pozytywnie reaguje na nawożenie; odczyn kwaśny (pH 5-6).

space

Prostsze jest mnożenie z sadzonek pobranych z zimowanych roślin matecznych. Rośliny mateczne zimuje się w jasnym pomieszczeniu, w temperaturze kilkunastu stopni, nie mniej niż 10°C, skąpo podlewając. Wegetację uruchamia się w lutym. 2-3 węzłowe sadzonki z nowych podpędzonych pędów ukorzenia się w temperaturze nieco ponad 20°C. Ukorzenione trzyma się tak aby ziemia była ciepła i kilkukrotnie uszczykuje dla lepszego rozkrzewienia. Do gruntu wysadza się późno, w końcu maja lub na początku czerwca. Rośliny nie znoszą przymrozków i źle reagują na chłodną ziemię. Rozstawa co 20-30 cm.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

25 – 11 szt./m2 • rozstawa: 20 – 30 cm
wysiew nasion na rozsadę [styczeń - początek marca]
przez sadzonki pędowe zielne [luty, z podpędzonych zimowanych roślin matecznych; wysadzenie w końcu maja na początku czerwca]

🌱 🌸

odmiany uprawne (#2) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion

bez odmiany
‘Marine’
symbolami ◼ ◕ ◑ ◔ ○ ▫ pokazano częstość występowania odmiany w ofercie handlowej, od najwyższej do najniższej; nazwy na żółtym tle są linkowane do własnej strony odmiany

moim zdaniem

Ogrodowy klasyk do kompozycji z kwiatami żywej, ciepłej barwy.
Heliotropium arborescens (heliotrop peruwiański)
w takiej masie wygląda dość ponuro; kwietnik z heliotropu peruwiańskiego (Heliotropium arborescens) (ciemnofioletowy) i aksamitki rozpierzchłej (Tagetes patula)
Uprawiałem w 2012r. odmianę z samodzielnie przygotowanej rozsady. Poza tym, że wcześnie trzeba zacząć (w końcu stycznia lub w lutym) to nie było problemu a rośliny zaczęły kwitnąć już w drugiej połowie czerwca.

space

Z tą odpornością na przymrozki (przynajmniej wyrośnięte rośliny, jesienią) to jednak jakąś ma. Po pierwszych i drugich, pozostawiona na tarasie, nie zginęła. Co prawda w niskiej temperaturze też i nie rośnie.

space

wybrane okazy · selected collections

#5
12 00 00 - K7_12
leg. Marek Snowarski
/ogród, Wrocław/
#1
12 07 07 - 3
leg. Marek Snowarski
/Park Południowy, Wrocław/
#5
12 07 14 - 1c
leg. Marek Snowarski
/Park Szczytnicki, Wrocław/
#3
21 06 27 - 4
leg. Marek Snowarski
/Podkarpackie, Łańcut, park zamkowy/
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji