takson uprawiany [24]

Crocosmia ×crocosmiiflora (Lemoine ex E. Morren) N.E. Br.

krokosmia ogrodowa cynobrówka ogrodowa, letni mieczyk, mieczyk letni, montbrecja ogrodowa, montbretia
Crocosmia crocosmiiflora · Crocosmia crocosmiiflora N. E. Br. · Montbretia crocosmiiflora Lemoine
Crocosmia xcrocosmiiflora
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego; copyright © by Jacek Soboń
Crocosmia ×crocosmiiflora (krokosmia ogrodowa)
Crocosmia ×crocosmiiflora (krokosmia ogrodowa)
Crocosmia ×crocosmiiflora (krokosmia ogrodowa)
Crocosmia ×crocosmiiflora (krokosmia ogrodowa)
Crocosmia ×crocosmiiflora (krokosmia ogrodowa)
schemat uprawy
cykl uprawy montbrecji jest taki jak u mieczyka; z tą różnicą, że możliwe jest zimowanie bulw; copyright © by Marek Snowarski

wymagania i uprawa

Stanowisko słoneczne, ciepłe. Gleba żyzna, przepuszczalna (szczególnie istotne przy zimowaniu w gruncie), nie nazbyt zwięzła; stale dostatecznie wilgotna, w razie suszy wymaga podlewania; odczyn obojętny.

Sadzi się w końcu kwietnia lub na początku maja. Przed wysadzeniem do gruntu, oddziela się co większe bulwy przybyszowe i po zasuszeniu miejsca rozdzielenia sadzi na rabacie, na głębokość 5-10 cm, w rozstawie co 5-7 cm.

Jesienią, po pierwszych przymrozkach, bulwy należy wykopać. Suszyć w temperaturze ok. 25°C aż wyschną łuski liściowe i pęd będzie można łatwo oddzielić od bulwy. Zimuje się na sucho, , w temperaturze kilku °C powyżej zera.

space

Aby kwiaty nie stały się nazbyt drobne. co kilka lat należy po sezonie wykopać bulwy. Po kilku latach uprawy bulwy mogą być stosunkowo głęboko, bo co prawda nowe tworzą się powyżej starych ale dzięki kurczącym się korzeniom mogą bardziej zagłębić się w gruncie. Korzystając z okazji, po wykopaniu bulw należy je zimować w bezpieczny sposób, tj. w pomieszczeniu.

space

Analiza dostępności roślin (form i odmian #2):
• bez odmiany · ‘Emily McKenzie’ · ‘Lucifer’

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Crocosmia xcrocosmiiflora
Grupa odmian mieszańcowych gatunków południowoafrykańskich. Bylina bulwiasta uprawiana u nas jako kwiat sezonowy; bulwy przy standardowej uprawie nie są zimowane w gruncie. W handlu często oferowana jako montbrecja (Montbretia).

space

Do uprawy na rabatach, dobrze wyglądają w dużych grupach na kwietnikach. Można używać jako kwiat cięty. Można też uprawiać w dużych pojemnikach, z tym że ozdobne będą dopiero gdy zaczną kwitnąć, w końcu lata i jesienią. Cykl uprawy jak u Gladiolus xhybridus mieczyka, z tym że są większe szansę na zimowanie w gruncie.

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · byliny cebulowe, bulwiaste lub kłączowe · na rabatę bylinową · bylina okrywowa lub zadarniająca · bylina na kwiat cięty · na suche bukiety i kompozycje · wysokość 60-90 cm · strefa mrozoodporności 7 · kwitnienie: 7-10

moim zdaniem

Warto. Dobrze wyglądają gdy są posadzone większej grupie.
Uprawiałem w 2012 r. na rabacie, z zakupionych bulw. Wchodzi w pełne kwitnienie późno, w zasadzie dopiero przy samym końcu lata i wtedy zaczyna wyglądać po prostu uroczo ze swoimi licznymi, drobnymi, jaskrawymi kwiatami. Aby zbytnio nie opóźniać kwitnienia warto posadzić w ciepłym, słonecznym miejscu.
znalezisko 00010000.10_10_15.jmak - Crocosmia ×crocosmiiflora (krokosmia ogrodowa); ogr.zielny Niemcy
7f · 00010000.10_10_15.jmak
leg. Jarosław Makowski
/ogr.zielny Niemcy/
znalezisko 20120000.C30_12.12 - Crocosmia ×crocosmiiflora (krokosmia ogrodowa); ogród
7f · 20120000.C30_12.12
leg. Marek Snowarski
/ogród/
literatura · references
· Slavík, B., Štěpánková, 2010 — Květena České Republiky 8 p.565 [71.8]
· Tutin T.G. et al., 1980 — Flora Europaea. Volume 5. Alismataceae to Orchidaceae (Monocotyledones) p.101 [150.5]
· Mirek Z. et al., 2002 — Flowering plants and pteridophytes of Poland. A checklist. Krytyczna lista roślin kwiatowych i paprotników Polski. [24]
obecnie nie jesteś zalogowany(a) — oglądasz okrojoną, przeglądową wersję atlasu — zaloguj się (pola w prawym górnym rogu każdej strony)
lub załóż konto dostępu o ile go jeszcze nie posiadasz

Copyright © 2002-2017 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
przeglądowa (zwykła) wersja atlasu 17.07.20 · ta strona była ostatnio zmieniana/last modified 02.04.2014 · powstała/was created 09.04.2009

Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="http://www.atlas-roslin.pl.pl/gatunki/krokosmia_Crocosmia_Montbretia_montbrecja.htm"> Crocosmia ×crocosmiiflora (krokosmia ogrodowa) - Atlas roślin Polski atlas-roslin.pl</a>