kwiaty letnie, kwiaty sezonowe

Na efekt ozdobny nie trzeba długo czekać — to kwestia dni lub tygodni a nie lat. Kwiaty letnie mają zwykle bardzo długi okres kwitnienia, znacznie dłuższy niż byliny.
Kwiaty letnie (kwiaty sezonowe) to kategoria użytkowa, pochodząca z praktyki ogrodniczej. To rośliny których walor ozdobny użytkuje się tylko przez jeden sezon wegetacyjny i co roku odnawia się w ogrodzie przez wysiew do grunt, rozsadę lub sadzonki.

Zaletą kwiatów letnich jest szybki efekt — nie trzeba, jak w przypadku większości bylin, czekać rok lub dłużej, na pełne kwitnienie.

Wydatek na realizację rabaty kwiatowej jest niski — rozsada kwiatów letnich jest znacznie tańsza niż bylin. Koszt wykonania rabaty jest wręcz znikomy dla kwiatów sianych wprost do gruntu — nasiona kosztują kilka złotych.

Kwiaty letnie dają nam dużą elastyczność aranżacji rabat — łatwo i tanio można w kolejnym roku odmienić układ gatunkowy i kolorystyczny rabaty kwiatowej. Można to zrobić nawet w ciągu tego samego sezonu np. inna kompozycja wiosenno-wczesnoletnia, inna na drugą połowę lata i jesień.

kwiaty jednoroczne wysiewane prosto do gruntu

Wysiew wprost do gruntu oszczędza pracy przy przygotowaniu rozsady. Typowe gatunki z tej grupy to kwiaty pewniaki — wymagania mają umiarkowane i niemal zawsze dają pożądany efekt.
nagietek
kosmos
smagliczka nadmorska
nasturcja
kwiaty letnie wysiewane wprost do gruntu
Wysiew wprost do gruntu jest dla wielu gatunków możliwy ale niepożądany jeśli znacznie opóźnia kwitnienie. Takie kwiaty lepiej uprawiać jest z rozsady.

kwiaty jednoroczne z rozsady

Zaletą kwiatów letnich z rozsady jest szybszy efekt — często kwitną już w maju lub czerwcu. Mniej też zachodu przy walce z chwastami.
begonia stale kwitnąca
lobelia, stroiczka
szałwia błyszcząca
aksamitka rozpierzchła
kwiaty jednoroczne z rozsady

kwiaty letnie odnawiane z egzemplarzy zimowanych w pomieszczeniach lub z zimowanych bulw, kłączy itp.

Grupa kwiatów letnich zimowanych w pomieszczeniach. Na przedwiośniu z przechowywanych przez zimę egzemplarzy przygotowuje się rozsadę do wysadzenia wiosną na rabatach kwiatowych.
Kwiaty letnie dla których zimowanie w pomieszczeniu to główny sposób uprawy:
dalia
pelargonia
fuksja
kanna, paciorecznik
kwiaty ogrodowe zimowane w pomieszczeniach
Częściej uprawiane kwiaty dwuletnie:
bratek
stokrotka
mak syberyjski
malwa ogrodowa
wszystkie kwiaty dwuletnie
obecnie nie jesteś zalogowany(a) — oglądasz okrojoną, przeglądową wersję atlasu — zaloguj się (pola w prawym górnym rogu każdej strony)
lub załóż konto dostępu o ile go jeszcze nie posiadasz

Copyright © 2002-2014 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
przeglądowa (zwykła) wersja atlasu 14.04.15 · ta strona była ostatnio zmieniana/last modified 01.04.2014 · powstała/was created 17.02.2009

Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="http://www.atlas-roslin.pl/kwiaty-ogrodowe.htm">kwiaty letnie - Flora Ogród Zbiorowiska - Atlas roślin Polski atlas-roslin.pl</a>