Iberis · ubiorek »7

Do rodzaju należy kilkadziesiąt gatunków występujących w rejonie śródziemnomorskim, na południu Europy i w Azji Zachodniej. Żaden z nich nie należy do flory Polski.
Kilka gatunków jest uprawianych w ogrodach jako kwiaty letnie oraz jeden (ubiorek wiecznie zielony (Iberis sempervirens)) jako zimozielona bylina okrywowa.

Crambe maritima · modrak morski

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
Dziko rośnie na wybrzeżach Europy zachodniej i południowej oraz na wybrzeżach Morza Czarnego. U nas rzadko spotykana w uprawie ciekawostka botaniczna. Jest uprawiany jako warzywo dla bielonych ogonków liściowych o ostrym, chrzanowym smaku.

space

Wysokość: do 70 cm

Kwitnienie: od maja do czerwca

Grupa użytkowa: bylina ogrodowa

Lunaria annua · miesiącznica roczna

miesięcznica roczna, (potocznie: miesięcznica)
Lunaria biennis
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
kwiaty
Kwiat dwuletni.

space

Pewną ozdobę stanowią w maju/czerwcu, fioletowopurpurowe lub białe o dość silnym, przyjemnym zapachu.

Wysokość: 50-100 cm

Kwitnienie: od maja do czerwca

Grupa użytkowa: kwiaty dwuletnie • na suche bukiety i kompozycje

Matthiola longipetala ssp. bicornis · lewkonia długopłatkowa

lewkonia dwuroga, maciejka
Matthiola bicornis
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
kwiaty
Roślina jednoroczna pochodząca z Grecji, o pędach rozgałęzionych, pokładających się i podnoszących na 30-40 cm. Uprawiana jako kwiat jednoroczny z siewu wprost do gruntu.

Efekt ozdobny dają dość drobne ale liczne różowoliliowe kwiaty; otwierają się wieczorem i mają przyjemny, bardzo intensywny zapach. Kwitnie od czerwca/lipca do sierpnia/września.

Sadzona na rabatach lub w pojemnikach (na tarasie uprzyjemni wieczorny wypoczynek). Wykorzystuje się na obwódki na rabatach kwiatowych. Sama w sobie mało atrakcyjna wizualnie dlatego powinna stanowić tylko dodatek do większej kompozycji kwiatowej.

Wysokość: 30-40 cm

Kwitnienie: od czerwca do września

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu • na obwódki • znosi uprawę w pojemnikach • na suche bukiety i kompozycje

Matthiola incana · lewkonia letnia

lewkonia szara, (potocznie: lewkonia wielopędowa)
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
kwiaty
Bylina z rejonu śródziemnomorskiego, u nas nie zimuje i uprawia się ją jak kwiat letni z rozsady. Pędy w zależności od odmiany 25-70 cm wysokości.

Efekt ozdobny dają groniaste, gęste, długie kwiatostany; kwitnie w zależności od pory wysiewu i odmiany od czerwca do późnej jesieni. Kwiaty u odmian różnej barwy od białej, przez różową do czerwonych lub fioletowych, także półpełne i pełne (ze zwielokrotnioną liczbą płatków). Mają przyjemny zapach.

Wysadzana na rabatach, w pojemnikach, odmiany niekrzewiące się o jednym silnym i wysokim pędzie kwiatostanowym szczególnie zdatne na kwiat cięty. Kwiaty w wazonie trzymają się ponad tydzień.

Jeśli chodzi nam o przyjemny zapach wieczorami to myślimy o innym gatunku ⇒ lewkonia długopłatkowa (Matthiola longipetala ssp. bicornis).

Wysokość: 25-70 cm

Kwitnienie: od czerwca do września

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady • znosi uprawę w pojemnikach • jednoroczne na kwiat cięty • na suche bukiety i kompozycje