Molucella laevis · dzwony irlandzkie

dzwonki irlandzkie, (potocznie: molucella)
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
kwiaty
Pochodzi z Indii, u nas uprawiany z rozsady kwiat jednoroczny. Rośliny 60-100 cm wysokości.

Walorem ozdobnym są osobliwe zielone wydłużone kłosowate kwiatostany; kwitnie od lipca do września.

Roślina rabatowa. Zielone pałkowate kwiatostany o umieszczoncych w okółkach dużych dzwonkowatych kieliszkach, ciekawie prezentują się jako dodatek w świeżych kompozycjach kwiatów ciętych, można też je zasuszać do suchych bukietów.

Scutellaria alpina · tarczyca alpejska

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
kwiaty
Bylina wysokogórska, rośnie na wapieniach, w górach Euroazji. U nas uprawiana bylina ozdobna. Pędy pokładające się, do 25 cm wysokości, tworzy niezbyt zwarte darnie.

Efekt daje kwitnienie w lipcu/sierpniu. Kwiaty zebrane w kłosowate kwiatostany, wielobarwne, od białych i różowych po purpurowe i fioletowe (ciemniejsza jest warga górna).

Do ogrodów skalnych, do uprawy w pojemnikach. Na rabaty bylinowe.

Wysokość: do 25 cm

Grupy użytkowe: bylina ogrodowa • na rabatę bylinową • do ogrodu skalnego • znosi uprawę w pojemnikach

Solenostemon scutellarioides · koleus Blumego

pokrzywka brazylijska
Coleus blumei
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
artykuł w ‘ogrodowej’ części atlasu
kolor liści
liście
Solenostemon scutellarioides (koleus Blumego)
Solenostemon scutellarioides (koleus Blumego)
Tropikalna bylina u nas uprawiana jako kwiat letni z rozsady lub z sadzonek pobranych z zimowanych roślin matecznych. Uprawiany także jako pokojowa roślina doniczkowa. Wysokość 30-80 cm.

space

Perilla frutescens · pachnotka półkrzewiasta

(potocznie: pachnotka zwyczajna)
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
artykuł w ‘ogrodowej’ części atlasu
Pochodzi ze strefy tropikalnej Azji Południowo-Wschodniej. Jest tam szeroko uprawiana jako przyprawa. U nas może być uprawiana z rozsady jako jednoroczny kwiat ozdobny z liści oraz jako przyprawa. Roślina o szerokim krzaczkowatym pokroju, do 60 cm wysokości.

Ozdobne przede wszystkim z liści, uprawiane formy mają ozdobne, ciemne purpurowozielone, purpurowobrązowe liście lub typu variegata. Kwiaty są dość niepozorne, w typowy dla rodziny jasnotowatnych sposób zebrane w kłosokształtne kwiatostany na końcowych odcinkach pędów. Kwitnie od lipca do końca sezonu wegetacji.

Na rabaty kwiatowe, zwłaszcza na wysokie obwódki lub jako ozdobne same w sobie oryginalne grupy w obrębie rabaty albo szpalery. Można uprawiać w pojemnikach. Cięte nadają się na dodatek do bukietów.

Wysokość: 60-100 cm

Kwitnienie: od września do października

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady • znosi uprawę w pojemnikach • roślina przyprawowa • ozdobne liście • jednoroczne na kwiat cięty

Physostegia virginica · odętka wirginijska

fysostegia
Physostegia virginiana
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
kwiaty
Bylina z prerii Ameryki Północnej, gdzie rośnie na terenach mniej lub bardziej podmokłych. U nas uprawiana bylina ogrodowa. Dzięki krótkim rozłogom i intensywnemu wzrostowi szybko tworzy gęste i szerokie kępy; pędy 40-150 cm wysokości. Szczególnie ozdobna w czasie kwitnienia dzięki długim kwiatostanom gęsto pokrytym dość dużymi, jak na rodzinę jasnotowatych, kwiatami; w zależności od odmiany są one białe lub w różnych odcieniach różowo-purpurowych; kwitnie od czerwca do września.

Na rabaty bylinowe w grupach jako okazała kępa i od ogrodów o charakterze naturalistycznym. Kwiatostany nadają się na kwiat cięty. W uprawie znajdują się odmiany różniące się barwą kwiatów oraz znacznie różniące się wysokością (karłowa odmiana ‘Vivivd’ ma 30-60 cm wysokości).

Wysokość: 80-100 cm

Kwitnienie: od do września

Grupy użytkowe: bylina ogrodowa • na rabatę bylinową • do ogrodu naturalistycznego • bylina na kwiat cięty

Rosmarinus officinalis · rozmaryn lekarski

(potocznie: rozmaryn)
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
Krzew z rejonu śródziemnomorskiego, do 150 cm wysokości. Jest zbyt mało mrozoodporny dla uprawy gruntowej w Polsce (choć czasami może przezimować), stąd u nas uprawia się w doniczkach.

space

Grupa użytkowa: bylina ogrodowa • roślina lecznicza

rośliny przyprawowe

Ocimum basilicum · bazylia pospolita

bazylia właściwa, bazylia wonna, (potocznie: czerwona, czerwonolistna)
takson uprawiany [24]
Roślina tropikalna z Azji Południowo-Wschodniej, u nas uprawiane jednoroczne zioło przyprawowe. Pęd wzniesiony, mniej lub bardziej rozgałęziony, 40-70 cm wysokości.

space

Ziele ma silny, charakterystyczny aromat, w smaku ostre. Bazylia jest używana jako przyprawa do potraw jarzynowych, zup, sosów; można dodawać do kiszonych ogórków. Roślina miododajna.

Satureja hortensis · cząber ogrodowy

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
Roślina jednoletnia z rejonu śródziemnomorskiego gdzie rośnie na wapiennych skałach. Pokrój krzaczkowaty, 30-60 cm wysokości, pędy silnie rozgałęziające się. Najczęściej uprawiany z tego rodzaju gatunek przyprawowy o specyficznym, korzennym, nieco ostrym aromacie; wyżej ceniony od podobnego cząbru górskiego (Satureja montana).

space

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu • znosi uprawę w pojemnikach • roślina lecznicza • roślina przyprawowa

Satureja montana · cząber górski

cząber włoski
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
Krzewinkowata, rozłożysta bylina z rejonu południa Europy i Azji Mniejszej, 10-40 cm wysokości; zimozielona. Uprawiana roślina przyprawowy o specyficznym, korzennym, gorzkawym aromacie, intensywniejszym niż u jednorocznego cząbru ogrodowego (Satureja hortensis).

Do uprawy w pojemnikach lub na rabacie ziołowej. Na przyprawę można użytkować ziele rośliny na świeżo lub ścinać w fazie kwitnienia (lipiec-wrzesień) i suszyć dla późniejszego wykorzystania. Kwiaty liczne, drobne. Dobrze wygląda sadzona w ogrodzie skalnym.

Wysokość: 10-40 cm

Kwitnienie: od lipca do września

Grupy użytkowe: bylina ogrodowa • zimozielona (wiecznie zielona) • do ogrodu skalnego • roślina przyprawowa