Mieczyk-oznaczenia-kodowe-odmian

Oznaczenia kodowe odmian mieczyka

odmiany mieczyków; kodowe oznaczenie odmian

⇒ Gladiolus xhybridus
W uprawie znajdują się tysiące odmian mieszańcowych. Wynika to po części ze dużej łatwości pracy hodowlanej: 1) odmiany łatwo krzyżują się i zawiązują nasiona; 2) potomstwo jest zróżnicowane (jest z czego wybierać); 3) efekt kolorystyczny można (wstępnie) ocenić już w roku siewu lub w następnym. Zajmują się nią nie tylko firmy ogrodnicze ale i wielu indywidualnych kolekcjonerów tych pięknych roślin.
Odmiany mieczyków różnią się: 1) wielkością roślin — 45-120 cm wysokości; 2) porą kwitnienia — <70 dni o wysadzenia do ponad 100 dni od posadzenia; 3) barwą kwiatów — w zasadzie pełne spektrum, często kwiaty są wielobarwne; 4) formą i wielkością kwiatów 5-17 cm średnicy.

space

Przykładowo nazwa (fikcyjnej) odmiany wraz kodem i danymi dodatkowymi: Łza Belzebuba 467 M (Kovalsky 2007) — sama forma zapisu bywa rożna np. można to samo zapisać tak: Łza Belzebuba 467M Kovalsky 07. Łza Belzebuba to nazwa własna odmiany. 467M to oznaczenie wielkości kwiatów, ich barwy oraz wczesności kwitnienia — jak dekodować objaśnienie jest dalej. Kovalsky 2007 to nazwa hodowcy i rok wprowadzenia odmiany.

kodowe oznaczenie wielkości kwiatów

467 — Pierwsza cyfra kodu oznacza wielkość kwiatów (w przykładzie 467, 4 to kwiat duży) tj. średnica największego, w pełni rozwiniętego dolnego kwiatu w kłosie (tak jak jest, bez spłaszczania); oryginalna skala jest w calach stąd nieporządne przedziały:
1 — miniaturowe (Miniature) — <2.5" średnicy (<64 mm lub do 6.5 cm)

space

3 — średnie (Medium) — 3.5-4.5" średnicy (89-114 mm lub 9-11.5 cm)

space

5 — olbrzymie (Giant) — >5.5" średnicy (>140 mm lub ponad 14 cm)

kodowe oznaczenie koloru kwiatów

W praktyce przestrzeni barw nie da się opisać precyzyjnie przy pomocy tak prostej dwuwymiarowej klasyfikacji ale jak mawiają Rosjanie — no strjemitsja nada. Zresztą, lepszy taki system klasyfikacji niż żaden. Zawsze można i warto doprecyzować kolorystykę odmiany opisem słownym i pokazać ją na dokumentacji fotograficznej.
Dużym problemem (nie tylko w polszczyźnie) jest nazywanie barw kwiatów. Potoczny język jest zbyt ubogi i nieprecyzyjny. Przy naiwnym tłumaczeniu angielskich terminów tworzy się zamieszanie.
Użycie kodów stosunkowo prosto przedstawia się w grupach barwy białej, zieleniach, żółciach, pomarańczach, łososiach i czerwieniach. Fatalnie w różach, fioletach, purpurach. Np. grupa kodów 4* to Pink, kody 6* to Rose. I jedno i drugie można by naiwnie tłumaczyć jako różowy. Tymczasem 4* Pink odnoszą się do różów w odcieniach purpury i fioletu - coś w rodzaju polskiego lilaróż lub w rodzaju barwy kwiatów ślazu dzikiego (Malva sylvestris). Grupa 6* to cieliste róże bliższe czerwieni, barwie owoców malin. A i to niekonsekwentnie. Jeszcze gorzej jest w obrębie barw purpurowych i fioletowych, język (także angielski) jest tu wybitnie nieprecyzyjny i ubogi.
Opis do tabeli kodów uwzględnia jak realnie są nadawane kody poszczególnym odmianom w rejestrze NAGC.
467 — Druga i trzecia cyfra kodu (tj. odrzucamy pierwszą) to oznaczenie koloru kwiatów: pierwsza z nich to grupa ±podobnych barw druga cyfra niesie uściślenie informacji o intensywności barwy oraz czy kwiat jest ±jednobarwny (liczba parzysta), czy raczej dwu- lub wielobarwny (liczba nieparzysta).

space

Nasza przykładowa fikcyjna odmiana ma kod barwy 67. Z tego wnioskujemy że kwiat jest ewidentnie dwubarwny (nieparzysta liczba); co do barwy zasadniczej (poza środkową częścią kwiatu) to precyzyjnie z samego kodu nie da się powiedzieć poza tym, że to ciemny róż wpadający w czerwień lub purpurę/fiolet.

space

00-01 — barwa zasadnicza biała (White) — 00, 01

space

10-17 — barwa zasadnicza żółta (Yellow) — 10/11 kremowa i blada żółta · 12/13 jasna żółta · 14/15 żółta · 16/17 ciemna żółta

space

30-37 — barwa zasadnicza łososiowa (Salmon) — 30/31 blada łososiowa · 32/33 jasna łososiowa · 34/35 łososiowa · 36/37 pomarańczowoczerwony [intensywny pomarańcz ku czerwieni] (Orange Scarlet)

space

52-57 — barwa zasadnicza czerwona (Red) — 52/53 szkarłatny (intensywna czerwień w kierunku pomarańczy) (Red Scarlet) · 54/55 czerwona · 56/57 ciemna czerwona · 58/59 bordowe, ciemne wiśniowe, ciemnoczerwone, ciemne czerwonopurpurowe (Black Red)

60-67 — barwa zasadnicza różowa (Rose) [raczej „czerwone, malinowe róże”, patrz uwaga obok] — 60/61 blada różowa · 62/63 jaśniejsza różowa · 64/65 ciemniejsza różowa · 66/67 ciemna różowa [czerwonoróżowa] · 68/69 ciemny róż, amarantowa (Black Rose)

space

space

space

space

space

space

kodowe oznaczenie pory kwitnienia

Podana liczba dni ma charakter orientacyjny — służy bardziej do porównania wczesności poszczególnych odmian niż do precyzyjnego ustalenia daty początku kwitnienia.
Termin kwitnienia zależy też od lokalnego klimatu, stanowiska i od przebiegu pogody w danym roku, zwłaszcza od temperatury powietrza i gleby.
Mieczyki kwitną w zależności od odmiany szybko — po niecałych 70 dniach lub późno, nawet ponad 100 dni od posadzenia bulw. W praktyce, przy sadzeniu na przełomie kwietnia/maja, oznacza to kwitnienie wczesne, w połowie lipca, typowe w sierpniu lub późne w końcu sierpnia, na początku września. Termin kwitnienia w pewnym zakresie może być przesunięty przez wcześniejsze lub późniejsze rozpoczęcie wegetacji.

space

VE — bardzo wczesne (Very Early) — <70 dni

space

EM — dość wczesne, średniowczesne (Early - Midseason) — 75-79 dni

space

LM — dość późne (Late - Midseason) — 85-90 dni

L — późne (Late) — 91-99 dni

space