Petunia ×atkinsiana · petunia ogrodowa

petunia wielkokwiatowa, surfinia, (potocznie: petunia kaskadowa, petunia strzępiasta)
Petunia ×hybrida
takson uprawiany [24]
artykuł w ‘ogrodowej’ części atlasu
kolor kwiatów
Petunia ×atkinsiana (petunia ogrodowa)
Grupa odmian mieszańcowych, kwiat jednoroczny uprawiany z rozsady. Rośliny w zależności o mniej lub bardziej rozgałęzionych pędach, w odmianach karłowych (20-30 cm), wyższych do 40 cm, są też odmiany o długich (60-200 cm) zwisających pędach (Pendula, „petunia kaskadowa”): Surfinia, Cascadia, Doubloon, Fortunia i inne.

space

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · ze zwisającymi pędami · kwitnienie: 6-10

Calibranchoa ×hybrida · kalibrachoa ogrodowa

petunia drobnokwiatowa
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
artykuł w ‘ogrodowej’ części atlasu
kolor kwiatów
Kwiat jednoroczny uprawiany z rozsady. Należą tu takie odmiany „drobnokwiatowej petunii” (wyprowadzone od Calibranchoa parviflora) jak Million Bels, Celebration, Superbells i inne. Rośliny silnie rozkrzewione, gęste, o kopulastym pokroju z przewieszającymi się pędami.

space

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · do uprawy w pojemnikach · ze zwisającymi pędami · kwitnienie: 6-10

Uprawiana z rozsady kwiat jednoroczny. Tworzy luźne poduchowate kępy, 15-30 cm wysokości. Kwitnienie, obfite i długie od czerwca do końca sezonu wegetacji. Idealna roślina do uprawy w pojemnikach, doskonale znosi okresowe przesuszenie.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · wysokość 15-30 cm · kwitnienie: 6-10

Nicandra physalodes · nikandra miechunkowa

wzdętka miechunkowa, (potocznie: nikandra)
takson uprawiany [24]
artykuł w ‘ogrodowej’ części atlasu
kolor kwiatów
Nicandra physalodes (nikandra miechunkowa)
Pochodzi z Peru, rozpowszechnione z uprawy na terenach ruderalnych strefy tropikalnej. U nas uprawiany z rozsady kwiaty jednoroczny. Pęd wzniesiony, do 50-120 cm wysokości, w górze krzaczkowato rozgałęziony.

space

Pokaźna roślina na rabaty kwiatowe, gdzie może pełnić rolę wyróżniającego się solitera.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · wysokość 50-120 cm

Schizanthus ×wisetonensis · motylek nadobny »2

motylek Wisetona, (potocznie: motylek wisentoński)
Schizanthus grahamii × pinnatus
takson uprawiany [24]
artykuł w ‘ogrodowej’ części atlasu
kolor kwiatów
Grupa odmian mieszańcowych pochodzących, uprawianych jako kwiaty jednoroczne z rozsady lub z siewu wprost do gruntu. Rośliny w zależności od odmiany 25-45 cm wysokości, pędy wzniesione i silnie rozgałęzione, liście pierzasto podzielone.

space

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · na obwódki · do ogrodu skalnego · wysokość 25-40 cm · kwitnienie: 6-8

Datura metel · bieluń surmikwiat

bieluń biały, bieluń właściwy, (potocznie: datura)
Datura fastuosa
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
artykuł w ‘ogrodowej’ części atlasu
kolor kwiatów
Wieloletnie roślina z tropikalnej Azji. U nas uprawiana jako kwiat jednoroczny z rozsady lub z sadzonek z roślin matecznych przetrzymywanych przez zimę. W pokroju krzaczasta i rozłożysta, osiąga 60-100 cm wysokości. Podobne do rodzimej bieluni dziędziewej (Datura stramonium) ale większa.

Głównym walorem ozdobnym, obok masy zielonych liści, są duże (10-15 cm długości), lejkowate kwiaty, wzniesione ku górze, typowo białe, w odmianach o podwojonych płatkach i częściowo purpurowo-fioletowe. Kwitnie w końcu lata, sierpień-wrzesień; mają przyjemny zapach. Owoce także są ciekawe, duże kuliste i kolczaste torebki.

Do wysadzania na rabacie lub trawniku jako efektowny soliter. Dobrze też wygląda w dużych pojemnikach. Uwaga! Wszystkie części rośliny są silnie trujące.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · kwiaty letnie zimowane w pomieszczeniach · do uprawy w pojemnikach · okazała roślina do ekspozycji pojedynczo lub w grupach (soliter) · na suche bukiety i kompozycje · wysokość 60-100 cm · kwitnienie: 8-9

Brugmansia · bieluń drzewiasty

trąby anielskie
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
artykuł w ‘ogrodowej’ części atlasu

Grupy użytkowe: kwiaty letnie zimowane w pomieszczeniach · do uprawy w pojemnikach · okazała roślina do ekspozycji pojedynczo lub w grupach (soliter) · wysokość 200-300 cm

Salpiglossis sinuata · tujałka zmienna

tujałka wielkokwiatowa, tujałka zatokowa
takson uprawiany [24]
artykuł w ‘ogrodowej’ części atlasu
kolor kwiatów
Salpiglossis sinuata (tujałka zmienna)
Roślina jednoroczna pochodząca z Chile, u nas uprawiana jako kwiat letni z rozsady, rzadziej z siewu wprost do gruntu. Rośliny o wzniesionych pędach, w zależności od odmiany 30-100 cm wysokości.

space

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · jednoroczne na kwiat cięty · na suche bukiety i kompozycje · wysokość 30-100 cm · kwitnienie: 7-10

Roślina z tropikalnych rejonów Ameryki; u nas uprawiana jako kwiat jednoroczny z rozsady lub z siewu wprost do gruntu. Rośliny nieco podobne do Petunia xatkinsiana, silnie rozgałęzione, w pokroju gęste, stosunkowo szerokie kępy 30-45 cm wysokości i 30 cm szerokości.

space

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · wysokość 30-50 cm · kwitnienie: 6-10

Cyphomandra betacea · cyfomandra grubolistna

pomidor drzewiasty, tamarillo, zgrabka burakowata, zgrabka grubolistna
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
artykuł w ‘ogrodowej’ części atlasu