fasola ozdobna

fasola wielokwiatowa · fasola ozdobna · (potocznie: fasola) · Phaseolus coccineus L.

wymagania i uprawa

Phaseolus coccineus (fasola wielokwiatowa)
Wymaga pełnego słońca i ciepłego stanowiska. Gleba żyzna, ciepła, dostatecznie i stale wilgotna; nie znosi suszy i zalewania.

space

Rozmnażanie: wysiew nasion do gruntu

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Kw
Fasola wielokwiatowa (Phaseolus coccineus) to uprawiane warzywo strączkowe. Jej formy wysokie, pnące, zwłaszcza te o czerwonych kwiatach, są uprawiane jako jednoroczne pnącze ozdobne.
Jednoroczne silnie rosnące pnącze siane wprost do gruntu. Pędy nawet do 5 m długości (zwykle 3-4 m).

Ozdobna dzięki długiemu kwitnieniu i tworzeniu gęstej ściany liści. Kwiaty czerwone, w odmianach także białe lub dwukolorowe; pewną ozdobę stanowią jesienią strąki; nasiona są kolorowe ale tego nie widać w ogrodzie, choć można wykorzystać ten walor w ozdobach kuchennych. Rozpoczyna kwitnienie od czerwca lub lipca aż do końca sezonu wegetacyjnego, z tym że jako roślina ciepłolubna obficiej tylko w najcieplejszej części lata.

space

Wysokość: 300-400 cm

Grupy użytkowe: kwiaty pnące • do uprawy w pojemnikach • na osłonę z kwiatów (żywopłot jednoroczny) • warzywa • warzywa strączkowe

Analiza dostępności nasion (form i odmian #3): bez odmiany (mix ozdobna) · ‘Aura’ (karłowa, na suche ziarno, białe, średniej wielkości) · ‘Piękny Jaś’

moim zdaniem

Godna polecenia. Bardziej dla parawanu liści niż dla kwiatów. Uboczną korzyścią są jadalne nasiona.
Phaseolus coccineus (fasola wielokwiatowa)
Niekłopotliwe jednoroczne pnącze ogrodowe. Wygodne w uprawie bo wysiewa się wprost do gruntu, punktowo, duże nasiona.

space

Nie do pogardzenia jest korzyść uboczna — plon nasion. Zbierzemy ich oczywiście mniej niż w przypadku uprawnych odmian fasoli zwykłej (Phaseolus vulgaris) ale z kilkunastu egzemplarzy można zebrać nasion na danie dla kilku osób na kilka dni. Fasolki z tego gatunku są nieco smaczniejsze, chyba dlatego że odrobinę słodkawe. Mają też przyjemną, bardziej sypką konsystencję miąższu po ugotowaniu.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120520.1.12 - Phaseolus coccineus (fasola wielokwiatowa); ogród, Wrocław
120520-1
leg. Marek Snowarski
/ogród, Wrocław/
/cv. D'Esagne mix/ #13, 3.3D