takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Mimulus ×hybridus

kroplik tygrysi figlarz, kroplik ogrodowy
Mimulus tigrinus hort.
Mimulus ×hybridus (kroplik tygrysi)
2012, ogród; copyright © by Marek Snowarski
Mimulus ×hybridus (kroplik tygrysi)
Mimulus ×hybridus (kroplik tygrysi)
Mimulus ×hybridus (kroplik tygrysi)
Mimulus ×hybridus (kroplik tygrysi)

wymagania i uprawa

Stanowisko słoneczne lub częściowo ocienione. Gleba żyzna, dostatecznie wilgotna; odczyn obojętny.

space

W zależności od odmiany, kropliki mogą mieć charakter ±bylinowy. Można wtedy zimować egzemplarze mateczne w chłodnym pomieszczeniu. A wiosną, po podpędzeniu, rozmnażać przez sadzonki pędowe. Można też zimować sadzonki przygotowane w sierpniu. Zwykle jednak uprawa z rozsady z siewu jest mniej kłopotliwa i pracochłonna. Zdarza się, że skutecznie zimują w gruncie.

Analiza dostępności nasion (form i odmian #2):
• bez odmiany · "luteus tigrinus" mix · mix

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Krótkowieczna bylina ogrodowe uprawiana w odmianach które są mieszańcami międzygatunkowymi chilijskich gatunków kroplików. U nas to ogrodowe kwiaty jednoroczne uprawiane z rozsady. Pędy pokładające się, 15-30 cm wysokości.

space

Na rabaty kwiatowe, na obwódki. Do uprawy w pojemnikach.

Grupy użytkowe: o znaczeniu produkcyjnym · kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · kwiaty letnie zimowane w pomieszczeniach · wysokość 15-30 cm · kwitnienie: 7-9

moim zdaniem

Mimulus ×hybridus (kroplik tygrysi)
Uprawiałem w 2012r. z samodzielnie przygotowanej rozsady z nasion opisanych na torebce jako „luteus tigrinus”. Wzeszły bez problemu. Rozsada jest nieco przerażająca — łodyżki przy ziemi są tak cieniutkie i słabiutkie, że ma się wrażenie iż roślina nie poradzi sobie po posadzeniu w gruncie. Ku mojemu zaskoczeniu dała sobie radę bardzo dobrze, i to w miejscu niezbyt wilgotnym. Szybko wchodzi w kwitnienie bo już w początkach czerwca.

space

Nie była to długotrwała ozdoba. Po głównym kwitnieniu, w połowie lipca rośliny częściowo zamierają i wtedy usunąłem je z rabaty. Do sprawdzenia w przyszłości zachowanie z pozostawieniem do końca sezonu, z zimowaniem w gruncie i z zimowaniem w chłodnym pomieszczeniu roślin matecznych.

space

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K48_12.12 - Mimulus ×hybridus (kroplik tygrysi); ogród
120000-K48_12
leg. Marek Snowarski
/ogród/
/'luteus tigrinus'/ #12