Dracocephalum ruyschiana · pszczelnik wąskolistny

takson rodzimy lub trwale zadomowiony [24]
ochrona ścisła (1.389)
Czerwona Księga — CR–krytycznie zagrożony
Czerwona Lista — CR–krytycznie zagrożony
kolor kwiatów
wystepowanie
o mapie występowania
Występuje od Azji Środkowej po Europę (także w Polsce), rośnie głównie na terenach trawiastych, stepowych, umiarkowanie wilgotnych. Bylina ozdobna uprawiana w ogrodach. Pędy 30-50 cm wysokości.

Kwiaty stosunkowo duże, fioletowoniebieskie, zebrane w szczytowym, kłosokształtnym kwiatostanie. Wiosną późno rusza z wegetacją. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Długowieczna bylina na rabaty, zwłaszcza o charakterze naturalistycznym. Do ogrodów skalnych. Miododajna.

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · o znaczeniu produkcyjnym · na rabatę bylinową · do ogrodu skalnego · do ogrodu naturalistycznego · wysokość 30-50 cm · kwitnienie: 6-8

Dracocephalum imberbe · pszczelnik bezbrody

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
Pochodzi z trawiastych górskich terenów Azji Środkowej. U nas uprawiana rozłogowa bylina ozdobna. Pędy nierozgałęzione, niskie, 15-25 cm wysokości, ze stosunkowo dużymi kwiatami barwy purpurowofioletowej. Kwitnie w czerwcu i lipcu.

Na rabaty bylinowe i do ogrodów skalnych.

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · o znaczeniu produkcyjnym · na rabatę bylinową · do ogrodu skalnego · wysokość 15-25 cm · kwitnienie: 7-8

Gatunek z cieplejszych regionów Europy Południowej i Wschodniej, poza tym z uprawy szeroko rozpowszechniony na innych kontynentach. U nas uprawiana roślina jednoroczna z siewu wprost do gruntu lub z rozsady. Łodyga rozgałęziona, pędy kwiatostanowe 30-50 cm wysokości, ze stosunkowo dużymi kwiatami, w zależności od odmiany fioletowymi (typ) lub białymi. Kwitnie od połowy lipca do końca sierpnia.

Na rabaty ale przede wszystkim nasiona są oferowane jako roślina miododajna, nektarodajna, o wydajności miodowej 200-400 kg/ha. Uprawiany też na niedużą skalę jako roślina lecznicza i dla pozyskiwania tłuszczu z nasion.

Grupa użytkowa: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady

Dracocephalum botryoides · pszczelnik gronkowy

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]