Od podobnej, także uprawianej rogownicy Biebersteina (Cerastium biebersteinii) różni się odgiętymi na zewnątrz ząbkami torebki i mniejszymi liśćmi (1-3 cm długości i 2-5 mm szerokości), o lekko podwiniętym brzegu.

Bylina z rejonu śródziemnomorskiego, rośnie w szczelinach skalnych, występuje na południu półwyspu Apenińskiego i na Sycylii. U nas uprawiana ozdobna bylina ogrodowa. Rośliny silnie rozkrzewione, o pokładających się i zakorzeniających się pędach. Tworzą niskie poduszkowate, szerokie i gęste kępy, 15-20 cm wysokości, szarobiałej barwy. Dość ekspansywna, stopniowo, szeroko rozrasta się na boki, tworząc gęstą darń.

Ozdobna zarówno z liści — są szarobiało, gęsto owłosione, jak i w czasie krótkiego lecz intensywnego kwitnienia, gdy kępy są całkiem pokryte przez kwiaty. Kwitnie w maju i czerwcu, kwiaty białe.

Do ogrodów skalnych, na murki, może być sadzona w szczeliny między kamieniami, pomiędzy płytami chodnikowymi. Na rabaty bylinowe jako tło dla innych roślin, wypełnienie lub obwódki.

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · o znaczeniu produkcyjnym · na rabatę bylinową · bylina okrywowa lub zadarniająca · na obwódki · do ogrodu skalnego · na murki skalne · wysokość 15-20 cm · kwitnienie: 5-6

Cerastium biebersteinii · rogownica Biebersteina

(potocznie: rogownica biała)
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
kolor liści
Od podobnej, także uprawianej rogownicy kutnerowatej (Cerastium tomentosum) różni się nieodgiętymi, prostymi ząbkami torebki i większymi liśćmi (2-5 cm długości i 3-8 mm szerokości), o niepodwiniętym brzegu.

Bylina z Krymu, rośnie w szczelinach skalnych. U nas uprawiana ozdobna bylina ogrodowa. Rośliny silnie rozkrzewione, o pokładających się i zakorzeniających się pędach. Tworzą niskie poduszkowate, szerokie i gęste kępy, 10-30 cm wysokości, szarobiałej barwy. Bardzo ekspansywna, szeroko rozrasta się na boki, tworząc gęstą darń i zarastając sąsiadujące rośliny.

Ozdobna zarówno z liści — są szarobiało, gęsto owłosione, jak i w czasie krótkiego lecz intensywnego kwitnienia, gdy kępy są całkiem pokryte przez kwiaty. Kwitnie w maju i czerwcu, kwiaty białe.

Do ogrodów skalnych, na większe powierzchnie. Na rabaty bylinowe.

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · na rabatę bylinową · bylina okrywowa lub zadarniająca · do ogrodu skalnego · wysokość 10-30 cm · kwitnienie: 5-7

Cerastium eriophorum · rogownica watowata

Cerastium alpinum ssp. lanatum · Cerastium lanatum
takson rodzimy lub trwale zadomowiony [24]
artykuł w ‘ogrodowej’ części atlasu
wystepowanie
o mapie występowania

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · bylina okrywowa lub zadarniająca · do ogrodu skalnego · wysokość do 10 cm · kwitnienie: 5

Cerastium candidissimum

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
uprawiana roślina ozdobna