Bellis perennis hort. (stokrotka odmiany ozdobne)
16.03.2009 copyright © by Marek Snowarski

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Kw
Niska bylina, do 15 cm wysokości, uprawiana zwykle jako kwiat dwuletni.

space

Stokrotka to popularny kwiat do obsadzania rabat, tworzenia obwódek, do sadzenia w skrzynkach balkonowych. Można także pędzić, także na kwiat cięty do bukiecików, wtedy stokrotki kwitną już pod koniec zimy lub na przedwiośniu.

Wysokość: do 15 cm

Kwitnienie: od marca do września

Grupy użytkowe: bylina ogrodowa • kwiaty dwuletnie • na rabatę bylinową • na obwódki • do uprawy w pojemnikach • bylina na kwiat cięty

Analiza dostępności nasion (form i odmian #9): bez odmiany: (biała), (czerwona), (mix), (typ) · ‘Ave’ (biała, pełna) · ‘Pomponette biala’ · ‘Pomponette czerwon’ · ‘Pomponette mix’ · ‘wielkokwiatowa, Super Enorma mix’

odmiany stokrotek ogrodowych

Bellis perennis hort. (stokrotka odmiany ozdobne)
odmiana ozdobna pełnokwiatowa z grupy Tubulosa - koszyczek wypełniony kwiatami rurkowatymi
Dzikie stokrotki maja kwiaty na brzegu koszyczka języczkowe (o białej długiej koronie w formie płatka), pozostałe kwiaty, na tarczce, są kwiatami rurkowate - o silnie skróconej, rurkowej, pięcioząbkowe, żółtej koronie. W ogrodach uprawia się dużą liczbę odmian ozdobnych stokrotek o kwiatach pełnych lub półpełnych, atrakcyjniej wybarwionych od typu i o większych koszyczkach (do 6 cm średnicy). W zależności od rodzaju korony kwiatowej odmiany dzielone są na dwie grupy.

space

Druga obejmuje odmiany o koszyczkach wypełnionych kwiatami rurkowatymi - o silnie wydłużonej koronie (grupa Tubulosa).

space

wymagania i uprawa

Najlepiej kwitną przy dobrym nasłonecznieniu ale znoszą też ±ocienione. Gleba średnio zwięzła; mniej lub bardziej wilgotna, ale nie podmokła; żyzna, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.

space

Stokrotki rozmnaża się z nasion w przypadku odmian prostych, tworzących nasiona i ±przekazujących cechy odmianowe. W przypadku pełnokwiatowych odmian ozdobnych mnoży się je wegetatywnie przez podział roślin macierzystych. Stokrotka tworzy krótki rozłogi na których z czasem tworzą się nowe różyczki liściowe. Można taką kępę różyczek rozdzielić i poszczególne różyczki porządnie ukorzenić w zacienionym i wilgotnym miejscu. Operację mnożenia wegetatywnego można przeprowadzać o dowolnej porze roku choć najlepiej zrobić to na początku wegetacji (marzec, początek kwietnia) lub po kwitnieniu w sierpniu. Generalnie stokrotki dobrze znoszą przesadzanie, nawet w okresie kwitnienia.

space

Z uwagi na to, że stokrotki najefektowniej kwitną w drugim roku od siewu lub oddzielenia różyczki, należy systematycznie odmładzać nasadzenia tych kwiatów.

Rozmnażanie: wysiew nasion do gruntu • wysiew nasion na rozsadę

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20090316.1.09 - Bellis perennis hort. (stokrotka odmiany ozdobne)
090316-1
leg. Marek Snowarski #9