agrest

porzeczka agrest · agrest · Ribes uva-crispa L. ·
Ribes grossularia L.

rozmnażanie, sadzenie

Ribes uva-crispa (porzeczka agrest)
Krzewy rozmnaża się wegetatywnie, przez sadzonki pędowe i przez odkłady. Najlepsze sadzonki powinny mieć dobrze rozwinięty system korzeniowy i kilka pędów długości 50 cm (takie uzyskuje się w sadzonkach dwuletnich).

space

Sadzić można jesienią (koniec września, październik) lub wczesną wiosną. Jesienny termin sadzenia jest korzystniejszy bo sadzonki w lepszym stopniu zakorzeniają się przed okresem wegetacji. Po posadzeniu przycina się pędy kilka oczek nad ziemią, ewentualnie zostawiając kilka najsilniejszych tylko nieco przyciętych.

space

cięcie

Agrest tworzy owoce na pędach jednorocznych (długopędach) oraz na krótkopędach wyrastających z pędów 2-4 letnich. Cięcie ma na celu utrzymanie po 2-5 pędy każdego rocznika, w mniejszej liczbie starsze. Ogółem w zależności od rozstawy powinno być 8-15 pędów.

space

Tnie się przy gruncie. Dla uzyskania wzniesionych pędów, można ciąć stare pędy za pierwszym wybijającym pionowo z niego pędem jednorocznym.

space

wymagania

Agrest jest krzewem naszego klimatu (jest elementem flory Polski) i jest w pełni mrozoodporny. Kwiaty agrestu są dość wytrzymałe na przymrozki. Duże uszkodzenia mają miejsce dopiero w temperaturze poniżej -4°C.

space

Wymagania glebowe są wysokie. Najlepiej plonuje na glebach żyznych, dostatecznie wilgotnych, ale nie podmokłych. Optymalny jest odczyn lekko kwaśny (pH 5.5-6.5), nie znosi gleb zasadowych, źle rośnie na kwaśnych. Bardzo dobrze reaguje na nawożenie.

zbiór i przechowywanie

Agrest można zbierać gdy owoce są w pełni wyrośnięte ale niedojrzałe (ma to miejsce zwykle pod koniec pierwszej połowy czerwca) lub gdy są saą w dojrzałe.

space

Dojrzałe owoce są dość miękkie i zbiera się je przede wszystkim do bieżącej konsumpcji. W przechowywaniu są mniej trwałe, w temperaturze około zera mogą wytrzymać do tygodnia.

odmiany

Poszczególne odmiany różnią się wielkością i kształtem owoców, ich barwą (różne odcienie zielonego do czerwonej) i stopniem owłosienia owoców. Krzewy różnią się pokrojem, gęstością i siłą kolców, siłą wzrostu, plennością, podatnością na choroby.

space