typy ogrodów

Typ ogrodu z jednej strony jest wynikiem założeń i pomysłu jego twórcy, z drugiej jest determinowany przez warunki siedliskowe - w tym przede wszystkim rodzaj gleby i stosunki wodne oraz warunki świetlne. W pewnych granicach jest możliwa zmiana warunków siedliskowych - im bardziej odbiegają docelowe warunki od naturalnych, tym trudniej uzyskać pożądany efekt i tym będzie on mniej trwały.

rabata

Rabata to wydzielony fragment ziemi obsadzony roślinami kwiatowymi. Tradycyjnie stosuje się rabaty geometryczne - np. prostokątne lub okrągłe. Ale nic nie stoi na przeszkodzie aby rabata miała dowolny kształt uzasadniony kompozycją ogrodu. Przykłady tradycyjnych rabat to wydzielony pas pośrodku trawnika obsadzony kwiatami, grządka kwiatowa w ogrodzie warzywnym, szerszy pas obsadzony kwiatami wzdłuż ścieżki, kwietnik.

ogród skalny, skalniak

Ogród dla uprawy roślin górskich i stanowisk okresowo suchych, jak np. stepy, wrzosowiska, wydmy.

space

alpinarium

Odmianą ogrodu skalnego jest alpinarium - skalniak na którym uprawiane są rośliny wysokogórskie - ze strefy alpejskiej i subalpejskiej.

ogród wrzosowy, wrzosowisko

Ogród składających się z roślin naturalnych wrzosowisk. W tym licznych odmian i mieszańców oraz roślin o zbliżonych wymaganiach siedliskowych.

space

obecnie nie jesteś zalogowany(a) — oglądasz okrojoną, przeglądową wersję atlasu — zaloguj się (pola w prawym górnym rogu każdej strony)
lub załóż konto dostępu o ile go jeszcze nie posiadasz

Copyright © 2002-2017 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
przeglądowa (zwykła) wersja atlasu 17.09.04 · ta strona była ostatnio zmieniana/last modified 15.03.2013 · powstała/was created 12.02.2009

Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="https://www.atlas-roslin.pl.pl/slownik-typy-ogrodow.htm"> typy ogrodów - Atlas roślin Polski atlas-roslin.pl</a>