Jaka to roślina

grupy roślin

Na stronie każdego gatunku, w listwie menu w nagłówku i stopce strony jest podana pozycja w układzie systematycznym.
Mapki występowania roślin na terenie kraju pozwalają (przy oznaczaniu na nizinach) szybko wyeliminować gatunki wyłącznie górskie.

gdzie rosną

Skorzystaj też z informacji o zbiorowiskach roślinnych dostępnej przez zestawienia gatunków charakterystycznych oraz na stronach gatunków; dzięki temu dowiesz się jakich innych roślin możesz spodziewać się w sąsiedztwie oznaczonego gatunku.
Rośliny borów
lasy iglaste
Rośliny grądów i buczyn
lasy liściaste (grądy i buczyny)
Rośliny łąk
łąki
Rośliny torfowisk
torfowiska
Rośliny wydm
rośliny wydm i wybrzeża Bałtyku
Rośliny synantropijne
synantropijne
Atlas chwastów
chwasty
 

kiedy kwitną i kolor kwiatów

Kwitnące na przedwiośniu
przedwiośnie
Kwitnące wiosną
wiosna
Kwitnące latem
lato
Kwitnące jesienią
jesień
Pory roku w ogrodzie
pory roku w ogrodzie i na działce
Flora to ogół gatunków roślin rosnących na danym terenie w określonym czasie.

Flora Polski (w domyśle współczesna) to ogół gatunków rosnących współcześnie na terenie Polski. Zwyczajowo wyłącza się z krajowej flory gatunki roślin które znajdują się tylko w uprawie, są jedynie sporadycznie zawlekane i nie utrzymują się samodzielnie (bez świadomej lub nieświadomej ingerencji ludzkiej) na terenie kraju.

oznaczanie

Czy można skutecznie oznaczać gatunki roślin po takich cechach jak barwa kwiatów i miejsce występowania? — tak, ale nie w każdym przypadku i nie zawsze do poziomu gatunku.

Skorzystanie z pomocy proponowanych powyżej zestawień pozwoli w większości wypadków znacznie przyśpieszyć oznaczenie gatunku. Gatunki pospolite i przy tym charakterystyczne, zwykle da się tym sposobem oznaczyć co do gatunku. W większości wypadków można przynajmniej określić rodzinę lub rodzaj w którym dany gatunek się znajduje.

Pamiętaj jednak by typowanie „po obrazkach” koniecznie zweryfikować czytając uwagi i opis gatunku. W przypadku takich grup jak trawy, turzyce, baldaszkowate, jasnotowate i wielu innych rodzajów, ostatni etap oznaczania trzeba przejść nieco bardziej wymagającą drogą regularnego klucza do oznaczania.

obecnie nie jesteś zalogowany(a) — oglądasz okrojoną, przeglądową wersję atlasu — zaloguj się (pola w prawym górnym rogu każdej strony)
lub załóż konto dostępu o ile go jeszcze nie posiadasz

Copyright © 2002-2015 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
przeglądowa (zwykła) wersja atlasu 15.11.15 · ta strona była ostatnio zmieniana/last modified 23.04.2015 · powstała/was created 28.11.2005

Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="http://www.atlas-roslin.pl/jaka-to-roslina.htm">Jaka to roślina - Flora Ogród Zbiorowiska - Atlas roślin Polski atlas-roslin.pl</a>