atlas-roslin.pl

(zespół) Ass.Nitelletum flexilisCorillion 1957[229] [🔉 ni·tel·le·tum fle·ksi·lis]

zespół krynicznika giętkiego
autorzy syntaksonu są widoczni na szerszym ekranie 🛈
Podwodne łąki ramienicowe o różnym zwarciu budowane przez krynicznika giętkiego (Nitella flexilis), jednogatunkowe (czasem wielkopowierzchniowe) lub tworzące lokalne postaci z różnymi gatunkami z klas Cl.Charetea (np. z ramienicą delikatną (Chara virgata) i z krynicznikiem kolczastym (Nitella mucronata)), Cl.Potametea (zwykle z rdestnicą pływającą (Potamogeton natans) lub rdestnią drobną agg. (Potamogeton pusillus agg.), rzęsa drobna (Lemna minor)>, manna jadalna (Glyceria fluitans) oraz Cl.Isoeto-Littorelletea. Z 2-4 gatunkami na powierzchniach 1-16m2.[535.3] Często jest to zbiorowisko dominujące w głębokich mezotroficznych jeziorach ramienicowych Pomorza, szczególnie tych o niskiej mineralizacji wody.

space

Podwodne łąki z dominacją należą do najpospolitszych zbiorowisk reprezentujących rząd O.Nitelletalia flexilis w kraju. Rozpowszechnione są w różnych typach zbiorników wodnych na Pojezierzach: Pomorskim, Mazurskim, Łęczyńsko-Włodawskim i Lubuskim. Ass.Nitelletum flexilis jest jednym z najpospolitszych zbiorowisk na Pomorzu Zachodnim. Praktycznie nie występuje w Wielkopolsce i południowej części kraju. Jeden z najczęściej dokumentowanych zespołów ramieniowych w centralnej i północnej Europie.[229]

statusy wg /Ratyńska et al. (2010) [229]/: syngeneza: zbiorowisko naturalne o braku wyraźnych tendencji dynamicznych • rozpowszechnienie: rzadkie • stan zagrożenia: narażone • siedliska N2000: 3110 ds,ds2 - jeziora lobeliowe · 3140 ds,ds2 - twardowodne oligotroficzne i mezotroficzne zbiorniki z podwodnymi łąkami ramienic (Charcteria spp.)
Większość syntaksonów wg /Matuszkiewicz W. (2001) [14]/ i/lub /Ratyńska et al. (2010) [229]/. Oznaczenie przypisem lub kolorowym kodem wskazuje źródło takich elementów jak nazwa główna, synonimy, gatunki diagnostyczne; 🟡/Ratyńska et al. (2010) [229]/; 🔵/Matuszkiewicz W. (2001) [14]/; 🟢[229] i [14]; 🟠inne Br.-Bl.; 🔸Cocktail. Przypadki bardziej złożone są opatrzone notką; zobacz też specyfikację użytych publikacji.

charakterystyczna kombinacja gatunków zespołu (ChSC Ass.) Ass.Nitelletum flexilis

syntetyczne, tekstowe, zestawienie taksonów tworzących charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu jest dostępne po zalogowaniu się do w Pełnej Wersji atlasu (prawy górny róg strony)

gatunki charakterystyczne zespołu (ChAss.) Ass.Nitelletum flexilis

🟡/Ratyńska et al. (2010) [229]/; 🔵/Matuszkiewicz W. (2001) [14]/; 🟢[229] i [14]; 🟠inne Br.-Bl.; 🔸Cocktail

gatunki charakterystyczne syntaksonów nadrzędnych zespołu Ass.Nitelletum flexilis

razem z wymienionymi wyżej gatunkami charakterystycznymi i wyróżniającymi budują charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu (uwaga: gatunki wyróżniające jednostek nadrzędnych nie wchodzą do ChSC, więc ich nie pokazujemy w poniższym zestawieniu)
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji