atlas-roslin.pl · forum jaka to roślina?

acena · czerwca 2022 #2

nowearchiwum«profil acena
wypowiedzi 1-2 czerwca 2022 wg ostatniej aktywności
Stulisz: S. luetum?
24.sie 11:11
acena — Kupione jako roślina miododajna i wysiane w ogrodzie, skutecznie wabi ogromne ilości zapylaczy: trzmiele, pszczołę miodną, samotnice, chrząszcze, muchówki, a nawet ćmy. Wysiewa się latem i kwitnie w następnym roku (przełom czerwca i lipca), choć odnoszę wrażenie że odpowiednio wcześnie wysiane w dobrych warunkach potrafią zakwitnąć w pierwszym. Tworzy spore kępy, pędy wzniesione do 150cm, ale w cieniu nieco się kładzie i wygina kwiatostany, odnoszę wrażenie że jest to roślina słońcolubna. Jest zastępczą rośliną żywicielską dla bielinków (P. napis, P. brassicae). Sisymbrium luteum? 16.cze.22 14:33
Piotr Grzegorzek — Osobiście nie widziałem, ale jest zgodna z wizerunkiem w naszym atlasie. 16.cze.22 19:01
acena — No cóż – też jestem tego zdania, ale czy można wykluczyć S. strictissimum? 16.cze.22 21:14
Konrad Kaczmarek — Za Florą ZSRR:

Długość płatka 7-8 mm, długość łuszczyny 40-60(75) mm => Sisymbrium strictissimum
Długość płatka 12-14 mm, długość łuszczyny 80-140 mm => Sisymbrium luteum

Pomiary z użyciem zwykłej linijki powinny zatem dać odpowiedź. 24.sie.22 11:11
acena — Wyrosło samoistnie między cegłami na fundamencie. Porasta też gdzieniegdzie pobocza i gruz, wybiera miejsca silnie nasłonecznione. Pędy wzniesione, niektóre wyrastają pojedynczo, ale są i kępy. Liście pierzaste, włoski na łodydze bardzo rzucają się w oczy, kwiaty wabią zapylacze. Czy to Sisymbrium loeselii? 16.cze.22 14:42
Piotr Grzegorzek — Tak, to typowany gatunek. 16.cze.22 15:38
acena — Dziękuję :). 16.cze.22 18:49

zasady / regulamin

  1. Zawsze podawaj! w jakim siedlisku roślina rosła (łąka, las, pobocze drogi, ogród itp., jeśli poza Polską to gdzie) - to ułatwia oznaczenie.
  2. Niezalogowani do atlas-roslin.pl także mogą dodawać zapytania i udzielać odpowiedzi.
  3. Atrakcją zalogowania jest posiadanie trwale przypisanego pseudonimu (nie trzeba podawać za każdym razem), dostęp do takich atrakcji jak archwium własnych wpisów, możliwość edycji ✍ lub usuwania [✕] własnych wpisów.
  4. Nowy system zapytań "jaka to roślina" w końcu 2018 roku przeniósł się z bio-forum.pl do atlas-roslin.pl Stąd korzysta z atlas-roslinnego (a nie bio-forumowego) systemu kont użytkowników do pamiętania pseudonimu i "zaklepania" go na stałe.
  5. Nazwy dwuczłonowe, polskie i łacińskie, są automatycznie linkowane do strony w atlas-roslin.pl, tak samo wskazania do bio-forum.pl.