atlas-roslin.pl · forum jaka to roślina?

Komar · czerwca 2023 #1

nowearchiwum«profil Komar
wypowiedzi 1-1 czerwca 2023 wg ostatniej aktywności
Co to za aromatyczna roślina ozdobna
8.cze 10:36
Zofia_NN — Dzień dobry,
Co to za roślinka?. Ma ok. 0,5m wys. liście po roztarciu bardzo intensywnie pachną tak ziołowo. Liście podobne do tawuły szarej grefsheim (wąskie bez ząbków). Pędy przypominają trochę lawendę. Czy to możliwe żeby była to szałwia meksykańska? Przeżyła by zimę u nas? - rośnie na zewnątrz, zachód polski (okolice Jarocina).
Proszę o pomoc :). Zdjęcie zrobione w sierpniu zeszłego roku (nie kwitła wtedy). 6.cze.23 14:39
Komar — Z tej perspektywy to budleja, ale czy ona jakoś specyficznie pachnie...? 6.cze.23 19:14
Piotr Grzegorzek — Miejmy nadzieje, że to nie jest to ponieważ - Na mocy nowelizacji z dnia 20 marca 2009 r. ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii posiadanie roślin żywych, suszu, nasion, wyciągów oraz ekstraktów z szałwii wieszczej jest od 8 maja 2009 roku nielegalne w Polsce. Proponuję dodać kilka wycinków z oryginalnego zdjęcia tak aby było lepiej widać liście. 7.cze.23 10:27
Neurotyk — Autorce chodzi zapewne o Salvia leucantha 7.cze.23 10:39
Zofia_NN — Ten krzew na zdjęciach miał liście o szerokości ok 1cm, długość tak ok 5-7cm, wykluczyłabym raczej szałwię wieszczą. Aczkolwiek na pewno znalazł by się amator :). Tak chodziło mi o Salvia leucantha. Niestety nie mam super dobrego zdjęcia. Przesyłam dodatkowe zdjęcia pokroju rośliny i liście w zbliżeniu. Przypomina pokrojowo taką zmarniałą ażurową lawendę, pędy miała takie białawe. Budleja powinna kwitnąć w sierpniu dlatego ją wykluczyłam. Poza tym ten ziołowy zapach? 7.cze.23 23:10
Piotr Grzegorzek — Myślę, że możemy przystać na Salvia leucantha. Tutaj znalazłem podobny wizerunek - https://www.joyusgarden.com/wp-content/uploads/2016/04/pruning-salvias-3.jpg 8.cze.23 10:36

zasady / regulamin

  1. Zawsze podawaj! w jakim siedlisku roślina rosła (łąka, las, pobocze drogi, ogród itp., jeśli poza Polską to gdzie) - to ułatwia oznaczenie.
  2. Niezalogowani do atlas-roslin.pl także mogą dodawać zapytania i udzielać odpowiedzi.
  3. Atrakcją zalogowania jest posiadanie trwale przypisanego pseudonimu (nie trzeba podawać za każdym razem), dostęp do takich atrakcji jak archwium własnych wpisów, możliwość edycji ✍ lub usuwania [✕] własnych wpisów.
  4. Nowy system zapytań "jaka to roślina" w końcu 2018 roku przeniósł się z bio-forum.pl do atlas-roslin.pl Stąd korzysta z atlas-roslinnego (a nie bio-forumowego) systemu kont użytkowników do pamiętania pseudonimu i "zaklepania" go na stałe.
  5. Nazwy dwuczłonowe, polskie i łacińskie, są automatycznie linkowane do strony w atlas-roslin.pl, tak samo wskazania do bio-forum.pl.