atlas-roslin.pl · forum jaka to roślina?

dartla · lipca 2023 #1

nowearchiwum«profil dartla
wypowiedzi 1-1 lipca 2023 wg ostatniej aktywności
paproc
30.lip 06:37
BETTY — WITAM . na takich fbookowych forach to nikt nie umie mi powiedziec co znalazłam bo chyba zbyt rzadkie i trudne. ale tutj awsze ktoś coc pomoze.
jak odróżnia sie wietlice ... od narecznicze... te 2 apparocie na co patrzeć i co znalażłam 28.lip.23 15:57
betty — chyba fofto sie nie wgrało 28.lip.23 16:03
Piotr Grzegorzek — Najlepiej podsyłaj nam zdjęcia. My oznaczymy. Na zachętę coś z mojego dorobku zdjęciowego. Oto przykładowa 1 nerecznica samcza i 2 wietlica samicza widziane od góry. Dodatkowo 3 i 4 nerecznica z grupy Dryopteris dilatata. 28.lip.23 16:11
Piotr Grzegorzek — Na twoim zdjęciu jest jakaś nerecznica - Dryopteris i to z kręgu zdjęć 3 i 4. Na szczęście jest u nas najlepszy znawca polskich paprotników. Na pewno pomoże. 28.lip.23 16:13
dartla — Odpowiedź do Betty - zdjęcia przedstawiają pospolitą w Polsce nerecznicę krótkoostną (Dryopteris carthusiana). Nerecznice od wietlicy można najłatwiej rozpoznać po wyglądzie kupek zarodni które u nerecznicy są nerkowate a u wietlic podłużne, hakowato zakrzywione lub okrągłe.
Odpowiedź do Piotra Grzegorzka - zdjęcia przedstawiają nerecznice samczą, wietlice samiczą i dwa ostatnie nerecznice szerokolistną s. str. 30.lip.23 06:37

zasady / regulamin

  1. Zawsze podawaj! w jakim siedlisku roślina rosła (łąka, las, pobocze drogi, ogród itp., jeśli poza Polską to gdzie) - to ułatwia oznaczenie.
  2. Niezalogowani do atlas-roslin.pl także mogą dodawać zapytania i udzielać odpowiedzi.
  3. Atrakcją zalogowania jest posiadanie trwale przypisanego pseudonimu (nie trzeba podawać za każdym razem), dostęp do takich atrakcji jak archwium własnych wpisów, możliwość edycji ✍ lub usuwania [✕] własnych wpisów.
  4. Nowy system zapytań "jaka to roślina" w końcu 2018 roku przeniósł się z bio-forum.pl do atlas-roslin.pl Stąd korzysta z atlas-roslinnego (a nie bio-forumowego) systemu kont użytkowników do pamiętania pseudonimu i "zaklepania" go na stałe.
  5. Nazwy dwuczłonowe, polskie i łacińskie, są automatycznie linkowane do strony w atlas-roslin.pl, tak samo wskazania do bio-forum.pl.