atlas-roslin.pl · forum jaka to roślina?

Borealis · stycznia 2024 #2

nowearchiwum«profil Borealis
wypowiedzi 1-2 stycznia 2024 wg ostatniej aktywności
Jaka tawuła?
26.sty 17:44
Maksymilian — Roślina sfotografowana 20 sierpnia na skarpie przydrożnego rowu. Wysokość do 1,3 m. Wszystkie osobniki kwitły na biało (kilkadziesiąt sztuk). W okolicy widuję tawułę nibywierzbolistną, ale nigdy nie widziałem w białym kolorze. Czy może to być tawuła biała? 25.sty.24 12:22
Piotr Grzegorzek — Moim zdaniem typ dobry. 25.sty.24 16:57
Borealis — Tak. To Spiraea alba. U siebie odnotowałem ją wzdłuż traktu kolejowego Żary - Węgliniec 26.sty.24 17:44
Petasites albus?
3.sty 12:39
Jacek Soboń — Słowacja, Vydrovska Dolina, leśny skansen Czerny Balog.
Petasites albus? 17.gru.23 10:50
Borealis — Bo nam spadnie ten Petasites 😊
Analizując dostępny opis kształtu blaszek liściowych lepiężnika wyłysiałego i białego (w realu miałem tylko bliskie spotkanie z P. hybridus i P. spurius), wyłysiały (P. kablikianus) ma blaszkę liściową zwykle lejkowato zwiniętą, górą ciemnozieloną i błyszczącą, a brzegiem tępo ząbkowaną, biały (P. albus) ma blaszkę liściową płaską, górą matową i jasnozieloną, a brzegiem z zaostrzonymi zębami. Zatem Petasites albus. Chętnie zobaczylibyśmy go na południu lubuskiego, bo powiększyłby nam i tak sporą liczbę gatunków górskich schodzących na niż, które tu spotykamy.
Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku. Oby przyniósł nam wszystkim ciekawych odkryć florystycznych i zapału do współpracy na naszym bio-forum. 3.sty.24 08:08
Neurotyk — Przy lepięznikach warto też dobrze przyjrzeć się ogonkom liściowym 3.sty.24 12:39

zasady / regulamin

  1. Zawsze podawaj! w jakim siedlisku roślina rosła (łąka, las, pobocze drogi, ogród itp., jeśli poza Polską to gdzie) - to ułatwia oznaczenie.
  2. Niezalogowani do atlas-roslin.pl także mogą dodawać zapytania i udzielać odpowiedzi.
  3. Atrakcją zalogowania jest posiadanie trwale przypisanego pseudonimu (nie trzeba podawać za każdym razem), dostęp do takich atrakcji jak archwium własnych wpisów, możliwość edycji ✍ lub usuwania [✕] własnych wpisów.
  4. Nowy system zapytań "jaka to roślina" w końcu 2018 roku przeniósł się z bio-forum.pl do atlas-roslin.pl Stąd korzysta z atlas-roslinnego (a nie bio-forumowego) systemu kont użytkowników do pamiętania pseudonimu i "zaklepania" go na stałe.
  5. Nazwy dwuczłonowe, polskie i łacińskie, są automatycznie linkowane do strony w atlas-roslin.pl, tak samo wskazania do bio-forum.pl.