Lista roślin chronionych ustawowo

na stronie — inne grupy i rodziny

inne grupy i rodziny

po nazwie podany jest nr załącznika (listy) i pozycja w załączniku plus ewentualna informacja o szczególnych statusach ochrony; załącznik 1 to gatunki podlegające ochronie ścisłej, załącznik 2 to gatunki chronione częściowo; pełnym tekstem informacje te są podana na stronie gatunku
Taxus baccata (cis pospolity)
2.186 częściowa
Pinus cembra (sosna limba)
2.242(3) częściowa
Pinus mugo (sosna górska)
2.241(3) częściowa
Pinus ×rhaetica (sosna drzewokosa)
1.302(3) ścisła
Myricaria germanica (września pobrzeżna)
2.253 częściowa
Plantago atrata ssp. carpatica (babka górska)
1.146(3) ścisła
Plantago maritima (babka nadmorska)
1.147(1) ścisła
Plantago coronopus (babka pierzasta)
1.148(1) ścisła
Littorella uniflora (brzeżyca jednokwiatowa)
1.149(3) ścisła
Veronica paniculata (przetacznik zwodny)
1.150(1) ścisła
Angelica archangelica (dzięgiel litwor)
2.184 częściowa
Apium repens (selery błotne)
1.157(1)(2)(3) ścisła
Apium nodiflorum (selery węzłobaldachowe)
1.156(3) ścisła
Eryngium maritimum (mikołajek nadmorski)
1.153 ścisła
Hacquetia epipactis (cieszynianka wiosenna)
1.152 ścisła
Bupleurum longifolium (przewiercień długolistny)
1.155 ścisła
Bupleurum tenuissimum (przewiercień cienki)
1.154 ścisła
Ostericum palustre (starodub łąkowy)
1.158(1)(2)(3) ścisła
Corydalis pumila (kokorycz drobna)
1.163 ścisła
Hypericum pulchrum (dziurawiec nadobny)
1.164 ścisła
Hypericum elegans (dziurawiec wytworny)
1.165(1) ścisła
Viola uliginosa (fiołek bagienny)
1.172 ścisła
Viola stagnina (fiołek mokradłowy)
1.173(1) ścisła
Viola epipsila (fiołek torfowy)
1.174 ścisła
Betula nana (brzoza karłowata)
1.160(1)(3) ścisła
Betula humilis (brzoza niska)
1.161(1)(3) ścisła
Betula ×oycoviensis (brzoza ojcowska)
1.162(1)(3) ścisła
Cochlearia polonica (warzucha polska)
1.239(1)(2)(3) ścisła
Cochlearia tatrae (warzucha tatrzańska)
1.240(2)(3) ścisła
Erysimum pieninicum (pszonak pieniński)
1.237(1)(2)(3) ścisła
Nasturtium microphyllum (rukiew drobnolistna)
1.238(3) ścisła
Nasturtium officinale (rukiew wodna)
2.214 częściowa
Linnaea borealis (zimoziół północny)
2.234 częściowa
Lonicera periclymenum (wiciokrzew pomorski)
2.233 częściowa
Jovibarba hirta ssp. glabrescens (rojownik włochaty)
1.201 ścisła
Jovibarba sobolifera (rojownik pospolity)
1.200 ścisła
Sempervivum montanum (rojnik górski)
1.199 ścisła
Crassula aquatica (uwroć wodna)
1.202(3) ścisła
Aldrovanda vesiculosa (aldrowanda pęcherzykowata)
1.282(1)(2)(3) ścisła
Drosera anglica (rosiczka długolistna)
1.283(3) ścisła
Drosera rotundifolia (rosiczka okrągłolistna)
1.284 ścisła
Drosera ×obovata (rosiczka owalna)
1.285 ścisła
Drosera intermedia (rosiczka pośrednia)
1.286 ścisła
Hippophae rhamnoides (rokitnik zwyczajny)
2.230 częściowa
Arctostaphylos uva-ursi (mącznica lekarska)
1.397 ścisła
Chamaedaphne calyculata (chamedafne północna)
1.396(3) ścisła
Erica tetralix (wrzosiec bagienny)
1.399(3) ścisła
Ledum palustre (bagno zwyczajne)
2.271 częściowa
Empetrum nigrum (bażyna czarna)
2.272 częściowa
Pyrola minor (gruszyczka mniejsza)
2.273 częściowa
Pyrola rotundifolia (gruszyczka okrągłolistna)
2.274 częściowa
Pyrola media (gruszyczka średnia)
2.275 częściowa
Pyrola chlorantha (gruszyczka zielonawa)
2.276 częściowa
Moneses uniflora (gruszycznik jednokwiatowy)
2.277 częściowa
Andromeda polifolia (modrzewnica zwyczajna)
2.278 częściowa
Rhododendron luteum (azalia pontyjska)
1.398(1)(2)(3) ścisła
Chamaecytisus albus (szczodrzeniec zmienny)
1.262(1) ścisła
Dorycnium germanicum (szyplin jedwabisty)
1.263(1) ścisła
Lathyrus laevigatus (groszek wschodniokarpacki)
2.221 częściowa
Lathyrus latifolius (groszek szerokolistny)
1.258(1) ścisła
Lathyrus palustris (groszek błotny)
2.220 częściowa
Lathyrus pisiformis (groszek wielkoprzylistkowy)
1.259(1) ścisła
Tetragonolobus maritimus ssp. siliquosus (komonicznik skrzydlastostrąkowy)
2.222 częściowa
Oxytropis pilosa (ostrołódka kosmata)
1.260(1) ścisła
Oxytropis campestris (ostrołódka polna)
1.261(3) ścisła
Ononis spinosa (wilżyna ciernista)
2.223 częściowa
Ononis repens (wilżyna rozłogowa)
2.224 częściowa
Elatine hydropiper (nadwodnik naprzeciwlistny)
2.225 częściowa
Elatine alsinastrum (nadwodnik okółkowy)
2.226 częściowa
Elatine hexandra (nadwodnik sześciopręcikowy)
2.227 częściowa
Elatine triandra (nadwodnik trójpręcikowy)
2.228 częściowa
Dracocephalum ruyschiana (pszczelnik wąskolistny)
1.389 ścisła
Thymus praecox (macierzanka wczesna)
1.388(1) ścisła
Melittis melissophyllum (miodownik melisowaty)
2.269 częściowa
Pinguicula alpina (tłustosz alpejski)
1.278(3) ścisła
Pinguicula vulgaris ssp. vulgaris (tłustosz pospolity typowy)
1.279(3) ścisła
Pinguicula vulgaris ssp. bicolor (tłustosz pospolity dwubarwny)
1.279(3) ścisła
Utricularia stygia
1.272(3) ścisła
Utricularia bremii (pływacz Brema)
1.273(3) ścisła
Utricularia minor (pływacz drobny)
1.274(3) ścisła
Utricularia ochroleuca (pływacz krótkoostrogowy)
1.275 ścisła
Utricularia intermedia (pływacz średni)
1.276 ścisła
Utricularia australis (pływacz zachodni)
1.277 ścisła
Montia fontana (zdrojek błyszczący)
1.280(3) ścisła
Linum flavum (len złocisty)
1.253(1) ścisła
Linum hirsutum (len włochaty)
1.273 ochr. czynna
Linum austriacum (len austriacki)
1.251 ścisła
Nymphoides peltata (grzybieńczyk wodny)
1.159 ścisła
Menyanthes trifoliata (bobrek trójlistkowy)
2.185 częściowa
Myrica gale (woskownica europejska)
1.395(1)(3) ścisła
Nuphar pumila (grążel drobny)
1.203 ścisła
Nymphaea alba (grzybienie białe)
2.199 częściowa
Nymphaea candida (grzybienie północne)
2.200 częściowa
Chimaphila umbellata (pomocnik baldaszkowy)
2.198 częściowa
Polemonium coeruleum (wielosił błękitny)
1.391(1) ścisła
Cortusa matthioli (zarzyczka górska)
2.232 częściowa
Cyclamen purpurascens (cyklamen purpurowy)
1.265(3) ścisła
Samolus valerandi (jarnik solankowy)
1.266(3) ścisła
Glaux maritima (mlecznik nadmorski)
1.267(1) ścisła
Primula vulgaris (pierwiosnek bezłodygowy)
1.268 ścisła
Primula auricula (pierwiosnek łyszczak)
1.269(3) ścisła
Primula minima (pierwiosnek maleńki)
1.270(2)(3) ścisła
Primula farinosa (pierwiosnek omączony)
1.271 ścisła
Primula elatior (pierwiosnek wyniosły)
2.231 częściowa
Atriplex calotheca (łoboda zdobna)
1.229 ścisła
Salicornia europaea (soliród zielny)
1.230(1) ścisła
Dictamnus albus (dyptam jesionolistny)
1.297(1)(3) ścisła
Succisella inflexa (czarcikęsik Kluka)
1.343(1) ścisła
Myosotis praecox (niezapominajka wczesna)
1.347 ścisła
Echium russicum (żmijowiec czerwony)
1.348(1)(2)(3) ścisła
Galium cracoviense (przytulia krakowska)
1.255(1)(2)(3) ścisła
Galium valdepilosum (przytulia stepowa)
1.256(1) ścisła
Galium sudeticum (przytulia sudecka)
1.257(1)(2)(3) ścisła
Galium pumilum (przytulia szorstkoowockowa)
2.219 częściowa
Salix lapponum (wierzba lapońska)
1.393(1)(3) ścisła
Salix myrtilloides (wierzba borówkolistna)
1.392(1)(3) ścisła
Thesium ebracteatum (leniec bezpodkwiatkowy)
1.299(1)(2)(3) ścisła
Thesium alpinum (leniec alpejski)
1.298(3) ścisła
Saxifraga hirculus (skalnica torfowiskowa)
1.301(2)(3) ścisła
Saxifraga paniculata (skalnica gronkowa)
2.240 częściowa
Saxifraga moschata ssp. basaltica (skalnica darniowa bazaltowa)
1.300 ścisła
Digitalis grandiflora (naparstnica zwyczajna)
2.260 częściowa
Verbascum phoeniceum (dziewanna fioletowa)
2.257 częściowa
Linaria odora (lnica wonna)
1.364(2)(3) ścisła
Lindernia procumbens (lindernia mułowa)
1.363(2)(3) ścisła
Melampyrum cristatum (pszeniec grzebieniasty)
1.365 ścisła
Pedicularis oederi (gnidosz dwubarwny)
1.358(3) ścisła
Pedicularis hacquetii (gnidosz Hacqueta)
1.359(3) ścisła
Pedicularis sceptrum-carolinum (gnidosz królewski)
1.360 ścisła
Pedicularis verticillata (gnidosz okółkowy)
1.361(3) ścisła
Pedicularis sudetica (gnidosz sudecki)
1.362(2)(3) ścisła
Pedicularis sylvatica (gnidosz rozesłany)
2.259 częściowa
Pedicularis palustris (gnidosz błotny)
2.258 częściowa
Gratiola officinalis (konitrut błotny)
2.183 częściowa
Tozzia carpatica (tocja karpacka)
1.320 bez odstępstw
Euphorbia epithymoides (wilczomlecz pstry)
1.394(3) ścisła
Orobanche bohemica
2.279 częściowa
Orobanche kochii
2.280 częściowa
Orobanche mayeri (zaraza Mayera)
2.281 częściowa
Orobanche alsatica (zaraza alzacka)
2.282 częściowa
Orobanche bartlingii (zaraza Bartlinga)
2.283 częściowa
Orobanche pallidiflora (zaraza bladokwiatowa)
2.284 częściowa
Orobanche hederae (zaraza bluszczowa)
2.285 częściowa
Orobanche coerulescens (zaraza błękitnawa)
2.286 częściowa
Orobanche lutea (zaraza czerwonawa)
2.287 częściowa
Orobanche ramosa (zaraza gałęzista)
2.288 częściowa
Orobanche picridis (zaraza goryczelowa)
2.289 częściowa
Orobanche alba (zaraza macierzankowa)
2.290 częściowa
Orobanche purpurea (zaraza niebieska)
2.291 częściowa
Orobanche arenaria (zaraza piaskowa)
2.292 częściowa
Orobanche caryophyllacea (zaraza przytuliowa)
2.293 częściowa
Orobanche elatior (zaraza wielka)
2.294 częściowa
Orobanche flava (zaraza żółta)
2.295 częściowa
Atropa bella-donna (pokrzyk wilcza jagoda)
2.236 częściowa
Scopolia carniolica (lulecznica kraińska)
2.235 częściowa
Staphylea pinnata (kłokoczka południowa)
1.228(3) ścisła
Daphne cneorum (wawrzynek główkowy)
1.390(1)(3) ścisła
Daphne mezereum (wawrzynek wilczełyko)
2.270 częściowa
Trapa natans (kotewka orzech wodny)
1.235(1)(3) ścisła
Lythrum hyssopifolia (krwawnica wąskolistna)
1.236 ścisła
obecnie nie jesteś zalogowany(a) — oglądasz okrojoną, przeglądową wersję atlasu — zaloguj się (pola w prawym górnym rogu każdej strony)
lub załóż konto dostępu o ile go jeszcze nie posiadasz

Copyright © 2002-2016 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
przeglądowa (zwykła) wersja atlasu 16.02.05 · ta strona była ostatnio zmieniana/last modified 31.10.2014 · powstała/was created 11.03.2002

Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="http://www.atlas-roslin.pl/lista-chronionych.htm">Lista roślin chronionych ustawowo - Flora Ogród Zbiorowiska - Atlas roślin Polski atlas-roslin.pl</a>