atlas-roslin.pl

szklarnia i inne urządzenia ogrodowe

mnożarka

Mnożarka to urządzenie ułatwiające ukorzenianie się sadzonek lub zrastanie się szczepów. Zapewnia utrzymanie optymalnej dla tych procesów temperatury i wilgotności podłoża oraz powietrza. W mnożarce umieszcza się ukorzeniane lub szczepione sadzonki (zwykle) w doniczkach lub bezpośrednio w podłożu w mnożarce.

W najprostszym przypadku mnożarką może być odpowiednich rozmiarów skrzynia (taka w formie jak inspekt) z ogrzewanym podłożem, z termoregulacją i przeźroczystym, uchylnym przykryciem.

W dużej skali funkcję mnożarki mogą realizować wydzielone i oprzyrządowane stoły szklarni lub cała szklarnia lub specjalne pomieszczenia albo szafy ze sztucznym oświetleniem i regulacją mikroklimatu.

W mikroskali amatorskiej funkcję mini-mnożarki może spełniać np. akwarium z przykryciem a nawet przeźroczysty worek foliowy lub nałożony od góry słoik lub butelka plastikowa z odciętym dnem. Takie mini-urządzania zapewniają wysoką wilgotność powietrzna ale trzeba być ostrożnym i nie należy umieszczać tak przykrytych sadzonek w bezpośrednim słońcu, bo temperatura w nich będzie okresowo zbyt wysoka.

szklarnia

szklarnia zimna

Szklarnia to budowla o przeszklonych ścianach i dachu, służąca do uprawy roślin. Domyślnie szklarnia umożliwia całoroczną uprawę, a więc ma ogrzewanie umożliwiające zimą utrzymanie odpowiedniej temperatury (zwykle zbliżonej do 20°C) oraz ma system wietrzenia. Utrzymanie odpowiednich parametrów mikroklimatu szklarni może być sterowany automatycznie.

Odmianą szklarni jest szklarnia zimna tj. bez ogrzewania. Służy ona do zimowania roślin ozdobnych wymagających suchego zimowania (w naszym klimacie zima jest z definicji wilgotna). W amatorskiej mikroskali zimna szklarnia może być zastąpione zakładanym na zimę zadaszeniem nad rabatą wymagających bylin np. w formie ramy z naciągniętą folii lub płyty plastikowej.

inspekt

tunel foliowy

Insekt to urządzenie ogrodowe w formie skrzyni z uchylnym, przeźroczystym przykryciem. Jego funkcja jest stwarzanie korzystniejszych warunków dla wzrostu roślin przez zapewnienie wyższej temperatury i wilgotności powietrza.

Inspekt umożliwia m.in. wcześniejsze rozpoczęcie wiosną wegetacji roślin, przyśpieszenie wegetacji (rozwoju roślin). Zapewnia częściową ochronę przed przymrozkami (przykrywanie inspektu i/lub ogrzewanie), ochronę przed nadmiernymi opadami. Może być ogrzewany biernie przez słońce (efekt szklarniowy), biologiczne (ciepło wydzielane przez rozkładający się materiał organiczny, tradycyjnie jest to nawóz koński) lub posiadać instalację grzewczą.

Analogiczną do inspektu funkcję spełnia tunel foliowy.

ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji