odmiana pełnokwiatowa (kwiaty pełne)
ros. махровые цветки
Odmiany ozdobne wielu gatunków botanicznych różnią się od nich posiadaniem pełnych kwiatów, rozumie się przez to kwiaty o powiększonej liczbie, rozmiarze lub fakturze płatków korony co powoduje atrakcyjne estetycznie wypełnienie korony kwiatu
odmiana uprawna
W przypadku roślin uprawianych przez człowieka stosunkowo rzadko spotyka się formy odpowiadające gatunkom dzikim - osobniki "czyste gatunkowo". Zwłaszcza w przypadku roślin użytkowych, towarowego ogrodnictwa lub kwiaciarstwa w uprawie dominują odmiany ogrodowe - wyselekcjonowane linie lub klony o cechach szczególnie atrakcyjnych estetycznie lub użytkowo. Drogą doboru hodowca może osiągnąć niezwykłe efekty - które, tak jak pudel czy york, w niewielkim stopniu przypominają punkt wyjścia do doboru - wilka. W przypadku roślin szczególnie łatwo jest drogą doboru i krzyżowania otrzymać osobliwe efekty. Następnie przez mnożenie wegetatywne można szybko otrzymać z jednego egzemplarza o szczególnie interesującym wyglądzie - tysiące lub miliony identycznych osobników.
samooczyszczanie się
Termin ogrodniczo-kwiaciarski odnoszący się do zdolności odmian ozdobnych do samorzutnego opadania przekwitłych kwiatów. Samooczyszczanie się jest pożądaną cechą - ponieważ ogranicza nakład pracy na pielęgnację ręczną - nie trzeba obrywać zaschniętych kwiatów. Zmniejsza też ryzyko infekcji chorobami z gnijących obumarłych kwiatów.
odczyn gleby
Przez odczyn gleby rozumie się stężenie jonów wodorowych w roztworze glebowym. Wyraża się ją w skali pH.
W praktyce rolniczej stosuje się następujący słowny opis klas odczynu gleby; w nawiasach okrągłych podano pH przedziału dla pomiaru w wodzie, w nawiasach kwadratowych dla pomiaru w 1-molowym KCl:
Większość gatunków roślin optymalnie rośnie w glebach lekko kwaśnych lub obojętnych. Niektóre są tolerancyjne na szeroki zakres odczynu podłoża. Gatunki mało tolerancyjne wymagają gleb określonej klasy odczynu, w skrajnych przypadkach gleb zasadowych albo kwaśnych np. większość wrzosowatych (Ericaceae). Stosunkowo niewiele gatunków roślin toleruje gleby silnie zasadowe; większość ma na nich problem z pobieraniem składników mineralnych.
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji