atlas-roslin.pl

kwiatostany groniaste proste

grono

lat. racemus; ang. raceme; niem. Traube; cz. hrozen
kwiatostan
grono
Grono to rodzaj prostego kwiatostanu groniastego z jedną wydłużoną osią kwiatostanu, nie zakończoną kwiatem i wyrastającymi na niej kwiatami na szypułach mniej więcej równej długości. Wierzchołek wzrostu jest długo aktywny, rozkwitanie zwykle wyraźnie postępuje od podstawy ku szczytowi grona.Grono to rodzaj prostego kwiatostanu groniastego z jedną wydłużoną osią kwiatostanu, nie zakończoną kwiatem i wyrastającymi na niej kwiatami na szypułach mniej więcej równej długości. Wierzchołek wzrostu jest długo aktywny, rozkwitanie zwykle wyraźnie postępuje od podstawy ku szczytowi grona.

kłos

lat. spica; ang. spike; niem. Ähre; cz. klas
morfologia
morfologia
Kłos jest rodzajem prostego kwiatostanu groniastego podobny do grona z tym, że kwiaty są siedzące tj. osadzone bez szypułki na wydłużonej osi głównej kwiatostanu

Wierzchołek wzrostu jest długo aktywny, rozkwitanie zwykle wyraźnie postępuje od podstawy ku szczytowi grona.

Podobne do kłosa są: kotka (wiotka, zwieszona oś) i kolba (silnie zgrubiała oś). Rodzajem kłosa-kotki są szyszkowate kwiatostany olch (Alnus).

Kłos występuje np. u babka (Plantago), rdest (Polygonum), w rodzinie storczykowate (Orchidaceae).Kłos jest rodzajem prostego kwiatostanu groniastego podobny do grona z tym, że kwiaty są siedzące tj. osadzone bez szypułki na wydłużonej osi głównej kwiatostanu

space

Podobne do kłosa są: kotka (wiotka, zwieszona oś) i kolba (silnie zgrubiała oś). Rodzajem kłosa-kotki są szyszkowate kwiatostany olch (Alnus).

space

kłos złożony

Brachypodium pinnatum
morfologia
Kłos złożony to rodzaj złożonego kwiatostanu groniastego składający się kłosów osadzonych na osi głównej kwiatostanu jakby „dwustopniowy kłos”.

Takie kwiatostany mają podstawowe uprawiane zboża pszenica zwyczajna (Triticum aestivum), żyto zwyczajne (Secale cereale), jęczmień (Hordeum).Kłos złożony to rodzaj złożonego kwiatostanu groniastego składający się kłosów osadzonych na osi głównej kwiatostanu jakby „dwustopniowy kłos”.

space

kotka

lat. amentum; ang. catkin; niem. Kätzchen; cz. jehněda

bazia

ang. catkin; cz. jehněda
morfologia
Kotka (zwana też bazią) to rodzaj kwiatostanu groniastego typu kłos lub rzadziej typu grono lub gęsty krótkoszypułkowy tyrs, gdzie oś kwiatostanu jest wiotka i zwieszona. Po przekwitnięciu cały kwiatostan (razem z osią) odpada od rośliny.

Leszczyna pospolita (Corylus avellana) i olsza (Alnus) posiada kwiatostany męskie tego typu. U wierzb (Salix) bazie to kotki zarówno męskie jak i żeńskie.Kotka (zwana też bazią) to rodzaj kwiatostanu groniastego typu kłos lub rzadziej typu grono lub gęsty krótkoszypułkowy tyrs, gdzie oś kwiatostanu jest wiotka i zwieszona. Po przekwitnięciu cały kwiatostan (razem z osią) odpada od rośliny.

space

Kotki kłosowe występują najczęściej, kwiaty są w nich osadzone bezpośrednio na osi kwiatostanu (są siedzące tj. bez własnej szypułki).Kotki kłosowe występują najczęściej, kwiaty są w nich osadzone bezpośrednio na osi kwiatostanu (są siedzące tj. bez własnej szypułki).
morfologia
Kotki groniaste są mniej częste, kwiaty w nich mają wyraźne szypułki.Kotki groniaste są mniej częste, kwiaty w nich mają wyraźne szypułki.
Kotka jest przystosowaniem do wiatropylności - odwrócenie kwiatostanu męskiego osią w dół sprawia, że dojrzewający pyłek jest osłonięty przez zamoczeniem lub wypłukaniem przez leżące powyżej kwiatu przysadki. Po dojrzeniu pyłku, wiotkie, zwieszone poniżej gałązek kwiatostany, swobodnie kołyszą się na wietrze efektywniej uwalniając pyłek.Kotka jest przystosowaniem do wiatropylności - odwrócenie kwiatostanu męskiego osią w dół sprawia, że dojrzewający pyłek jest osłonięty przez zamoczeniem lub wypłukaniem przez leżące powyżej kwiatu przysadki. Po dojrzeniu pyłku, wiotkie, zwieszone poniżej gałązek kwiatostany, swobodnie kołyszą się na wietrze efektywniej uwalniając pyłek.

szyszka

lat. strobilus; niem. Zapfen; cz. šištice, šišká
Szyszki to kwiatostany zbliżone do kłosa o zdrewniałej osi i listkach. Należą tu kwiatostany żeńskie w rodzaju olsza (Alnus) (tyrs) oraz u drzew iglastych sosnowate (Pinaceae).

Dojrzała szyszka drzew iglastych to lat. conus, cz. šišk&aaucte;.Szyszki to kwiatostany zbliżone do kłosa o zdrewniałej osi i listkach. Należą tu kwiatostany żeńskie w rodzaju olsza (Alnus) (tyrs) oraz u drzew iglastych sosnowate (Pinaceae).

space

kolba

lat. spadix; ang. spadix; niem. Kolben; cz. palice
rzadko używana nazwa polska to buławka [56]
morfologia
Acorus calamus
Kolba to rodzaj prostego kwiatostanu groniastego typu kłosa gdzie oś kwiatostanu jest silnie zgrubiała (stanowi osadnik), na niej są gęsto osadzone siedzące kwiaty.

Występuje np. u kwiatostanów żeńskich kukurydza zwyczajna (Zea mays), u pałka wąskolistna (Typha angustifolia), w rodzinie obrazkowate (Araceae).Kolba to rodzaj prostego kwiatostanu groniastego typu kłosa gdzie oś kwiatostanu jest silnie zgrubiała (stanowi osadnik), na niej są gęsto osadzone siedzące kwiaty.

space

główka

lat. capitulum; ang. head; niem. Kopf, Köpfchen; cz. hlávka, strboul

osadka kwiatostanu

Podobny do główki koszyczek ma silnie rozszerzone dno kwiatostanowe od spodu z okrywą.
Trifolium pratense ssp. sativum
część kwiatów usunięta aby pokazać oś kwiatostanu
morfologia
Główka to prosty kwiatostan groniasty o silnie skróconej osi, mniej lub bardziej zgrubiałej i gęsto osadzonych kwiatach, siedzących lub na bardzo krótkich szypułkach.

Rozkwitanie zwykle wyraźnie postępuje od zewnątrz ku centrum główki.

Skrócony odcinek pędu w obrębie zwartego kwiatostanu określa się mianem osadki kwiatostanu.Główka to prosty kwiatostan groniasty o silnie skróconej osi, mniej lub bardziej zgrubiałej i gęsto osadzonych kwiatach, siedzących lub na bardzo krótkich szypułkach.

space

Skrócony odcinek pędu w obrębie zwartego kwiatostanu określa się mianem osadki kwiatostanu.

koszyczek

lat. anthodium; niem. Korb, Körbchen; cz. úbor

kwiaty języczkowate

kwiaty rurkowate

osadnik

niem. Kopfboden
kwiaty brzeżne — niem. Randblüten
kwiaty środkowe — niem. Scheinblüten
Chamomilla recutita
przekrój przez koszyczek
Koszyczek to prosty kwiatostan groniasty o silnie skróconej osi, ponadto bardzo rozszerzonej, tworzącej dno kwiatostanowe (zwane w przypadku koszyczka osadnikiem) na którym bardzo gęsto umieszczone są siedzące kwiaty.

U podstawy kwiatów, na dnie kwiatostanowym, mogą znajdować się drobne łuskowate przysadki zwane plewinkami.

Zewnętrzną (spodnią) stronę koszyczka okrywają liczne mniej lub bardziej przekształcone liście kwiatostanowe tworząc tzw. okrywęKoszyczek to prosty kwiatostan groniasty o silnie skróconej osi, ponadto bardzo rozszerzonej, tworzącej dno kwiatostanowe (zwane w przypadku koszyczka osadnikiem) na którym bardzo gęsto umieszczone są siedzące kwiaty.

space

Zewnętrzną (spodnią) stronę koszyczka okrywają liczne mniej lub bardziej przekształcone liście kwiatostanowe tworząc tzw. okrywę

Kwiaty brzeżne zwykle różnią się od kwiatów środkowych.Kwiaty brzeżne zwykle różnią się od kwiatów środkowych.
Rozkwitanie zwykle wyraźnie postępuje od zewnątrz ku centrum koszyczka.

Koszyczek jest typowym kwiatostanem w rodzinie astrowatych (Asteraceae). Poszczególne kwiaty w koszyczku mogą się różnić swoją budową np. często zewnętrzne mają koronę języczkowatą (kwiaty języczkowate) i symetrię grzbiecistą a wewnętrzne mają symetrię promienistą i koronę rurkowatą (kwiaty rurkowate).Rozkwitanie zwykle wyraźnie postępuje od zewnątrz ku centrum koszyczka.

space

plewinka

niem. Spreublätter
Plewinka to drobny, łuskowaty listek u podstawy kwiatu w koszyczkach kwiatowych niektorych gatunków z rodziny astrowate s.l. (Asteraceae) i szczeciowate (Dipsacoideae) łuseczka.Plewinka to drobny, łuskowaty listek u podstawy kwiatu w koszyczkach kwiatowych niektorych gatunków z rodziny astrowate s.l. (Asteraceae) i szczeciowate (Dipsacoideae) łuseczka.

główka złożona, koszyczek złożony

niem. Scheinkopf, Scheinkorb
W rodzaju zawciąg (Armeria) kwiatostanem jest główka złożona z krótkich skrętków.W rodzaju zawciąg (Armeria) kwiatostanem jest główka złożona z krótkich skrętków.

baldach

lat. umbella; ang. umbel; niem. Dolden; cz. okolik
morfologia
W polskiej literaturze dla baldacha stosowany jest też termin baldaszek — termin ten jest jednak wieloznaczny bo odnosi się do baldachów w kwiatostanach złożonych np. w baldachu złożonym.
Primula elatior (pierwiosnek wyniosły)
Rodzaj prostego kwiatostanu groniastego o bardzo silnie skróconej osi — tak że kwiaty (umieszczone na szypułkach) wyrastają prawie z jednego punktu, na szczycie osi kwiatostanu,. W baldachu długość szypułek kwiatowych jest mniej więcej równa, kwiaty są więc rozłożone na mniejszym lub większym wycinku sfery.

Można też powiedzieć, że baldach jest rodzajem grona o tak silnie skróconej osi głównej, że wszystkie kwiaty zdają się wyrastać z jednego miejsca. Tak jak w innych prostych kwiastostanach groniastych rozkwitanie zwykle postępuje od obwodu ku centrum kwiatostanu.

Kwiatostan typu baldach występuje np. u czosnek (Allium) i niektórych gatunków w rodzinie selerowatych (Apiaceae) (u większości gatunków tej rodzinie występuje baldach złożony).

Szczególnym przypadkiem jest imitacja baldacha (niem. Scheindolde) w przypadku wierzchotki wieloramiennej, lub tyrsu o silnie skróconych osiach i długich szypułach kwiatów ustawionych ± tak jak w baldachu. Porządek rozkwitania w takim kwiatostanie nie jest określony. Tego typu baldach z wierzchotek występuje w rodzajach Holosteum, Butomus, czosnek (Allium). Tego rodzaju kwiastostan ale z krókimi szypułami kwiatów to niem. Büschel — występuje u goździk kartuzek (Dianthus carthusianorum) i wiąz pospolity (Ulmus minor) [40s30].Rodzaj prostego kwiatostanu groniastego o bardzo silnie skróconej osi — tak że kwiaty (umieszczone na szypułkach) wyrastają prawie z jednego punktu, na szczycie osi kwiatostanu,. W baldachu długość szypułek kwiatowych jest mniej więcej równa, kwiaty są więc rozłożone na mniejszym lub większym wycinku sfery.

space

Kwiatostan typu baldach występuje np. u czosnek (Allium) i niektórych gatunków w rodzinie selerowatych (Apiaceae) (u większości gatunków tej rodzinie występuje baldach złożony).

space

baldach złożony

lat. umbella composita; ang. compound umbel; cz. složený okolik
morfologia
Baldach złożony to rodzaj złożonego kwiatostanu groniastego, jakby „dwustopniowy baldach” — osi pierwszego rzędu wyrastają w formie baldacha, z tym że w miejscu pojedynczych kwiatów (jak u zwykłego baldacha) są umieszczone baldachy (zwane tutaj baldaszkami).

Baldach złożony występuje u większości gatunków w rodzinie selerowatych (Apiaceae) dawniej nazywanej z tej racji rodziną Umbelliferace (baldaszkowatych).

Liście przykwiatowe u podstawy baldacha złożonego to pokrywy, u podstawy baldacha (baldaszka) to pokrywki.Baldach złożony to rodzaj złożonego kwiatostanu groniastego, jakby „dwustopniowy baldach” — osi pierwszego rzędu wyrastają w formie baldacha, z tym że w miejscu pojedynczych kwiatów (jak u zwykłego baldacha) są umieszczone baldachy (zwane tutaj baldaszkami).

space

Liście przykwiatowe u podstawy baldacha złożonego to pokrywy, u podstawy baldacha (baldaszka) to pokrywki.

baldaszek

niem. Döldshen; cz. okoliček
balaszek jako element baldacha złożonego — lat. umbellula; niem. Döldchen; cz. okoliček
Baldaszek to termin funkcjonujący w literaturze w odniesieniu do dwóch rzeczy — 1) baldacha [3][56]; 2) pojedynczego baldacha budującego baldach złożony lub inne kwiatostany złożone z baldachów. Drugie znaczenie jest bardziej precyzyjne.Baldaszek to termin funkcjonujący w literaturze w odniesieniu do dwóch rzeczy — 1) baldacha [3][56]; 2) pojedynczego baldacha budującego baldach złożony lub inne kwiatostany złożone z baldachów. Drugie znaczenie jest bardziej precyzyjne.

baldachogrono

lat. corymbus; ang. corymb, racemose corymb; niem. Schirmtraube; cz. chocholik
termin podbaldach (zobacz!) bywa używany także w odniesieniu do baldachogrona
kwiatostan
baldachogrono
Baldachogrono to prosty kwiatostan groniasty z kwiatami osadzonymi na szypułach różnej długości (najniższe - najstarsze - zewnętrzne kwiaty mają najdłuższe szypuły) w taki sposób, że kwiaty znajdują się mniej więcej w jednej, zwykle nieco wypukłej, płaszczyźnie. Swoim wyglądem przypomina baldach. Podobnie jak w innych prostych kwiatostanach groniastych najmłodsze i pączki kwiatowe są w centrum, tak że kwitnienie rozpoczyna się od zewnątrz i postępuje ku środkowi baldachogrona.

Baldachogrono występuje np. u: bez czarny (Sambucus nigra), jarząb pospolity (Sorbus aucuparia); szczyt kwiatostanu w rodzinie kapustowate (Brassicaceae) ma także charakter baldachogrona.

Baldachogrono jest prawdopodobnie wyrazem przystosowania do zapylania przez owady - skupienie wielu drobnych kwiatów w jednej płaszczyźnie tworzy wizualnie jeden duży kwiat atrakcyjny dla zapylaczy.Baldachogrono to prosty kwiatostan groniasty z kwiatami osadzonymi na szypułach różnej długości (najniższe - najstarsze - zewnętrzne kwiaty mają najdłuższe szypuły) w taki sposób, że kwiaty znajdują się mniej więcej w jednej, zwykle nieco wypukłej, płaszczyźnie. Swoim wyglądem przypomina baldach. Podobnie jak w innych prostych kwiatostanach groniastych najmłodsze i pączki kwiatowe są w centrum, tak że kwitnienie rozpoczyna się od zewnątrz i postępuje ku środkowi baldachogrona.

space

Baldachogrono jest prawdopodobnie wyrazem przystosowania do zapylania przez owady - skupienie wielu drobnych kwiatów w jednej płaszczyźnie tworzy wizualnie jeden duży kwiat atrakcyjny dla zapylaczy.