


Wierzchołek wzrostu jest długo aktywny, rozkwitanie zwykle wyraźnie postępuje od podstawy ku szczytowi grona.
Podobne do kłosa są: kotka (wiotka, zwieszona oś) i kolba (silnie zgrubiała oś). Rodzajem kłosa-kotki są szyszkowate kwiatostany olch (Alnus).
Kłos występuje np. u babka (Plantago), rdest (Polygonum), w rodzinie storczykowate (Orchidaceae).Kłos jest rodzajem prostego kwiatostanu groniastego podobny do grona z tym, że kwiaty są siedzące tj. osadzone bez szypułki na wydłużonej osi głównej kwiatostanu
Podobne do kłosa są: kotka (wiotka, zwieszona oś) i kolba (silnie zgrubiała oś). Rodzajem kłosa-kotki są szyszkowate kwiatostany olch (Alnus).
kłos złożony

Takie kwiatostany mają podstawowe uprawiane zboża pszenica zwyczajna (Triticum aestivum), żyto zwyczajne (Secale cereale), jęczmień (Hordeum).Kłos złożony to rodzaj złożonego kwiatostanu groniastego składający się kłosów osadzonych na osi głównej kwiatostanu jakby „dwustopniowy kłos”.

Leszczyna pospolita (Corylus avellana) i olsza (Alnus) posiada kwiatostany męskie tego typu. U wierzb (Salix) bazie to kotki zarówno męskie jak i żeńskie.Kotka (zwana też bazią) to rodzaj kwiatostanu groniastego typu kłos lub rzadziej typu grono lub gęsty krótkoszypułkowy tyrs, gdzie oś kwiatostanu jest wiotka i zwieszona. Po przekwitnięciu cały kwiatostan (razem z osią) odpada od rośliny.

Dojrzała szyszka drzew iglastych to lat. conus, cz. šišk&aaucte;.Szyszki to kwiatostany zbliżone do kłosa o zdrewniałej osi i listkach. Należą tu kwiatostany żeńskie w rodzaju olsza (Alnus) (tyrs) oraz u drzew iglastych sosnowate (Pinaceae).


Występuje np. u kwiatostanów żeńskich kukurydza zwyczajna (Zea mays), u pałka wąskolistna (Typha angustifolia), w rodzinie obrazkowate (Araceae).Kolba to rodzaj prostego kwiatostanu groniastego typu kłosa gdzie oś kwiatostanu jest silnie zgrubiała (stanowi osadnik), na niej są gęsto osadzone siedzące kwiaty.
główka
osadka kwiatostanu

Rozkwitanie zwykle wyraźnie postępuje od zewnątrz ku centrum główki.
Skrócony odcinek pędu w obrębie zwartego kwiatostanu określa się mianem osadki kwiatostanu.Główka to prosty kwiatostan groniasty o silnie skróconej osi, mniej lub bardziej zgrubiałej i gęsto osadzonych kwiatach, siedzących lub na bardzo krótkich szypułkach.
Skrócony odcinek pędu w obrębie zwartego kwiatostanu określa się mianem osadki kwiatostanu.
koszyczek
kwiaty języczkowate
kwiaty rurkowate
osadnik
U podstawy kwiatów, na dnie kwiatostanowym, mogą znajdować się drobne łuskowate przysadki zwane plewinkami.
Zewnętrzną (spodnią) stronę koszyczka okrywają liczne mniej lub bardziej przekształcone liście kwiatostanowe tworząc tzw. okrywęKoszyczek to prosty kwiatostan groniasty o silnie skróconej osi, ponadto bardzo rozszerzonej, tworzącej dno kwiatostanowe (zwane w przypadku koszyczka osadnikiem) na którym bardzo gęsto umieszczone są siedzące kwiaty.
Zewnętrzną (spodnią) stronę koszyczka okrywają liczne mniej lub bardziej przekształcone liście kwiatostanowe tworząc tzw. okrywę
Koszyczek jest typowym kwiatostanem w rodzinie astrowatych (Asteraceae). Poszczególne kwiaty w koszyczku mogą się różnić swoją budową np. często zewnętrzne mają koronę języczkowatą (kwiaty języczkowate) i symetrię grzbiecistą a wewnętrzne mają symetrię promienistą i koronę rurkowatą (kwiaty rurkowate).Rozkwitanie zwykle wyraźnie postępuje od zewnątrz ku centrum koszyczka.
plewinka
główka złożona, koszyczek złożony
baldach

Można też powiedzieć, że baldach jest rodzajem grona o tak silnie skróconej osi głównej, że wszystkie kwiaty zdają się wyrastać z jednego miejsca. Tak jak w innych prostych kwiastostanach groniastych rozkwitanie zwykle postępuje od obwodu ku centrum kwiatostanu.
Kwiatostan typu baldach występuje np. u czosnek (Allium) i niektórych gatunków w rodzinie selerowatych (Apiaceae) (u większości gatunków tej rodzinie występuje baldach złożony).
Szczególnym przypadkiem jest imitacja baldacha (niem. Scheindolde) w przypadku wierzchotki wieloramiennej, lub tyrsu o silnie skróconych osiach i długich szypułach kwiatów ustawionych ± tak jak w baldachu. Porządek rozkwitania w takim kwiatostanie nie jest określony. Tego typu baldach z wierzchotek występuje w rodzajach Holosteum, Butomus, czosnek (Allium). Tego rodzaju kwiastostan ale z krókimi szypułami kwiatów to niem. Büschel — występuje u goździk kartuzek (Dianthus carthusianorum) i wiąz pospolity (Ulmus minor) [40s30].Rodzaj prostego kwiatostanu groniastego o bardzo silnie skróconej osi — tak że kwiaty (umieszczone na szypułkach) wyrastają prawie z jednego punktu, na szczycie osi kwiatostanu,. W baldachu długość szypułek kwiatowych jest mniej więcej równa, kwiaty są więc rozłożone na mniejszym lub większym wycinku sfery.
Kwiatostan typu baldach występuje np. u czosnek (Allium) i niektórych gatunków w rodzinie selerowatych (Apiaceae) (u większości gatunków tej rodzinie występuje baldach złożony).

Baldach złożony występuje u większości gatunków w rodzinie selerowatych (Apiaceae) dawniej nazywanej z tej racji rodziną Umbelliferace (baldaszkowatych).
Liście przykwiatowe u podstawy baldacha złożonego to pokrywy, u podstawy baldacha (baldaszka) to pokrywki.Baldach złożony to rodzaj złożonego kwiatostanu groniastego, jakby „dwustopniowy baldach” — osi pierwszego rzędu wyrastają w formie baldacha, z tym że w miejscu pojedynczych kwiatów (jak u zwykłego baldacha) są umieszczone baldachy (zwane tutaj baldaszkami).
Liście przykwiatowe u podstawy baldacha złożonego to pokrywy, u podstawy baldacha (baldaszka) to pokrywki.
baldaszek
baldachogrono

Baldachogrono występuje np. u: bez czarny (Sambucus nigra), jarząb pospolity (Sorbus aucuparia); szczyt kwiatostanu w rodzinie kapustowate (Brassicaceae) ma także charakter baldachogrona.
Baldachogrono jest prawdopodobnie wyrazem przystosowania do zapylania przez owady - skupienie wielu drobnych kwiatów w jednej płaszczyźnie tworzy wizualnie jeden duży kwiat atrakcyjny dla zapylaczy.Baldachogrono to prosty kwiatostan groniasty z kwiatami osadzonymi na szypułach różnej długości (najniższe - najstarsze - zewnętrzne kwiaty mają najdłuższe szypuły) w taki sposób, że kwiaty znajdują się mniej więcej w jednej, zwykle nieco wypukłej, płaszczyźnie. Swoim wyglądem przypomina baldach. Podobnie jak w innych prostych kwiatostanach groniastych najmłodsze i pączki kwiatowe są w centrum, tak że kwitnienie rozpoczyna się od zewnątrz i postępuje ku środkowi baldachogrona.
Baldachogrono jest prawdopodobnie wyrazem przystosowania do zapylania przez owady - skupienie wielu drobnych kwiatów w jednej płaszczyźnie tworzy wizualnie jeden duży kwiat atrakcyjny dla zapylaczy.