atlas-roslin.pl

Convallaria majalis L. [🔉 kon·wal·la·ri·a]

konwalia majowa
Convallaria maialis L.
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Convallaria majalis
kwitnące rośliny; 12.05.2003, Wschowa, park; copyright © by Marek Argent
Convallaria majalis
owoce
Convallaria majalis
kwiat od spodu
Convallaria majalis
Convallaria majalis
Convallaria majalis (konwalia majowa)
liście wiosną
Convallaria majalis (konwalia majowa)
Convallaria majalis (konwalia majowa)
wnętrze okwiatu
Convallaria majalis (konwalia majowa)
wyizolowany kwiatostan
Convallaria majalis (konwalia majowa)
Convallaria majalis (konwalia majowa)

opis

cechy diagnostyczne w kluczu:Liliaceae (liliowate)kl 6033
Bylina kłączowa. Kłącza konwalii majowej rozgałęziają się i pełzają płytko pod powierzchnią ziemi, są cienkie - do 5 mm średnicy. W węzłach zakorzeniają się i tworzą oprócz cienkich, wydłużonych kłączy podziemnych, skrócone i zgrubiałe kłącza unoszące się ku powierzchni. Z dwuletnich, unoszących się kłączy wyrastają pędy kwiatowe.

Liście 2 (rzadziej trzy lub jeden), duże, eliptycznojajowate, ostro zakończone, stopniowo zbiegające w ogonek, ich powierzchnia jest naga, ciemnozielona. Kilka przekształconych w bezzieleniowe pochwy liści otula ogonki liściowe i pęd kwiatowy typu głąbik (bezlistny) wysokości 10-20 (30) cm, zwykle nieco krótszy od liści; kwiatostan to jednostronne grono z kilkoma do kilkunastu kwiatami.

Kwiaty o koronie białej lub zaróżowionej, o wyraźnym, charakterystycznym i przyjemnym zapachu; dzwonkowate, do 9 mm długości, ząbków kielicha 6, odgięte, 1.5 mm długości. Pręcików 6. Słupek 1, górny. Znamię słupka trójkanciaste.

Kwitnie w maju i czerwcu.

Owoc to czerwonej barwy jagoda, do 10 mm średnicy, jest rzadko zawiązywany, dojrzewa we wrześniu lub październiku.

Roślina jest silnie trująca. Trujące są wszystkie jej części. Stosunkowo niewielka dawka może być przyczyną ciężkiego zatrucia (nawet ze śmiertelnym skutkiem) u ludzi i u niektórych zwierząt.Bylina kłączowa. Kłącza konwalii majowej rozgałęziają się i pełzają płytko pod powierzchnią ziemi, są cienkie - do 5 mm średnicy. W węzłach zakorzeniają się i tworzą oprócz cienkich, wydłużonych kłączy podziemnych, skrócone i zgrubiałe kłącza unoszące się ku powierzchni. Z dwuletnich, unoszących się kłączy wyrastają pędy kwiatowe.

space

Kwiaty o koronie białej lub zaróżowionej, o wyraźnym, charakterystycznym i przyjemnym zapachu; dzwonkowate, do 9 mm długości, ząbków kielicha 6, odgięte, 1.5 mm długości. Pręcików 6. Słupek 1, górny. Znamię słupka trójkanciaste.

space

Owoc to czerwonej barwy jagoda, do 10 mm średnicy, jest rzadko zawiązywany, dojrzewa we wrześniu lub październiku.

space

występowanie

Takson rodzimy lub trwale zadomowiony.[491]
wystepowanie
o mapie
Do 2014r. podlegała ochronie częściowej. Obecnie nie jest chroniona.
ekologiczne liczby wskaźnikowe Convallaria majalis (konwalia majowa)
Konwalia majowa jest pospolita na terenie całej Polski na nizinach, w wyższych położeniach górskich brak. Występuje w lasach, na ich skrajach, w zaroślach, na żyznej, próchnicznej glebie. Często uprawiana jako roślina ozdobna. Konwalia majowa jest pospolita na terenie całej Polski na nizinach, w wyższych położeniach górskich brak. Występuje w lasach, na ich skrajach, w zaroślach, na żyznej, próchnicznej glebie. Często uprawiana jako roślina ozdobna.
Gatunek wyróżniający (D.) dla:

space_elw

Stałość w zdjęciach fitosocjologicznych dla wybranych syntaksonów [7]:

space_elw

Różne parametry ekologiczne, z objaśnieniem - opisowym rozwinięciem tekstowym, są podane tekstem po zalogowaniu.

rozpoznawanie

Konwalia majowa w czasie kwitnienia jest wybitnie charakterystyczna i w polskiej florze nie występują podobne gatunki. U pokrewnej konwalijki dwulistnej (Maianthemum bifolium) kwiaty są drobniejsze, kwiatostan znajduje się na ulistnionym pędzie, liście też są drobniejsze i mają sercowato wyciętą nasadę.

Podobne wydłużone liście ma czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) - odróżnia się między innymi wyraźnym zapachem czosnku.Konwalia majowa w czasie kwitnienia jest wybitnie charakterystyczna i w polskiej florze nie występują podobne gatunki. U pokrewnej konwalijki dwulistnej (Maianthemum bifolium) kwiaty są drobniejsze, kwiatostan znajduje się na ulistnionym pędzie, liście też są drobniejsze i mają sercowato wyciętą nasadę.

space

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 00010000.288.mr - Convallaria majalis (konwalia majowa); Suwalszczyzna
288
leg. Maciej Romański
/Suwalszczyzna/ #1
znalezisko 20200307.2.kkcz - Convallaria majalis (konwalia majowa); woj. łódzkie, pow. sieradzki, Sieradz
200307-2
leg. Konrad Kaczmarek
/woj. łódzkie, pow. sieradzki, Sieradz/ #6
znalezisko 20210329.1.21 - Convallaria majalis (konwalia majowa); Wrocław
210329-1
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/ #2

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Convallaria majalis (konwalia majowa)
Dawniej w farmakopei znajdowało się Convallariae herba (ziele konwalii) stosowane jako silny lek nasercowy, analog importowanych Semen Strophanthi.

Owoce, liście i kwiaty są śmiertelnie trujące. Zatrucia są zwykle przypadkowe, następują w wyniku spożycia jagód lub liści, rzadziej w wyniku nieprawidłowego stosowania preparatów z konwalią. Działanie toksyczne objawia się w układzie krążenia (zaburzenia rytmu i przewodzenia) i układzie pokarmowym (nieżyt żołądkowo-jelitowy).

🌱
Konwalia to rodzima bylina kłączowa, uprawiana w ogrodach przynajmniej od kilkuset lat. Jest to wybitnie trwała bylina okrywowa, odpowiednia dla stanowisk cienistych i półcienistych, także stosunkowo suchych, ale z glebą próchniczną, żyzną. Forma typowa z powodzeniem stosowana jako runo pod drzewami i wysokimi krzewami, gdzie można ją łączyć z kopytnikiem pospolitym (Asarum europaeum) lub paprociami. Zwarcie okrywy, dzięki pełzającym kłączom następuje szybko; ale uwaga, nie w pełni zagłusza chwasty.

Polecana bylina rabatowa. Możliwa jest też uprawa w pojemnikach. Kwiaty pachnące. Liście ozdobne przez cały sezon. Ciekawie wyglądają też jesienią czerwone owoce - jagody. Uwaga! cała roślina jest silnie trująca.

Odmiany ogrodowe konwalii różnią się głównie formą kwiatów i ich barwą, znana jest też odmiana o częściowo bezchlorofilowych, biało lub żółtawo paskowanych liściach.Konwalia to rodzima bylina kłączowa, uprawiana w ogrodach przynajmniej od kilkuset lat. Jest to wybitnie trwała bylina okrywowa, odpowiednia dla stanowisk cienistych i półcienistych, także stosunkowo suchych, ale z glebą próchniczną, żyzną. Forma typowa z powodzeniem stosowana jako runo pod drzewami i wysokimi krzewami, gdzie można ją łączyć z kopytnikiem pospolitym (Asarum europaeum) lub paprociami. Zwarcie okrywy, dzięki pełzającym kłączom następuje szybko; ale uwaga, nie w pełni zagłusza chwasty.

space

Odmiany ogrodowe konwalii różnią się głównie formą kwiatów i ich barwą, znana jest też odmiana o częściowo bezchlorofilowych, biało lub żółtawo paskowanych liściach.

💠 rabata bylinowa • ogród naturalistyczny • 🟩 okrywowe lub zadarniające • ▩ grupa/płat • uprawa w pojemnikach
byliny ogrodowe • o znaczeniu produkcyjnym
👌 uprawa łatwa • trwała • 🌿 ozdobne liście • ozdobne owoce • pachnąca • ✄ na kwiat cięty • silnie/śmiertelnie trująca • roślina lecznicza
wysokość: (10) 20 – 30 cm • szerokość: 20 – 30 cm
kwitnienie: od maja do czerwca

wymagania i uprawa

Uprawiana w miejscach półcienistych i cienistych, umiarkowanie wilgotnych. Kwitnie kilka tygodni zaczynajac w maju. Kwiaty maja przyjemny zapach.
Convallaria majalis (konwalia majowa)
kłącza
🌸
🔆 miejsce: ⛅ półcieniste • ☁ cieniste • ↭ ekspansywna
💧 woda: gleba dostatecznie wilgotna • znosi suszę
☷ gleba: żyzna • przeciętna ogrodowa • próchniczna • odczyn zbliżony do obojętnego • toleruje zasadową (wysokie pH) • nie toleruje kwaśnej
❄️ zimowanie: strefa mrozoodporności 4

Wymagania (optimum rozwoju/konkurencyjności na naturalnych stanowiskach wg ekologicznych liczb wskaźnikowych): światło — półcień • woda — gleba sucha lub gleba przeciętnie wilgotna • próchnica — gleba mineralno-próchnicza, zasobna w humus • ciepło — miejsce przeciętnie ciepłe lub miejsce wybitnie ciepłe • zwięzłość — gleba średnio zwięzła lub gleba ciężka, gliniasta • żyzność — podłoże umiarkowanie żyzne

Odpowiednie miejsce dla konwalii w ogrodzie, powinno być częściowo ocienione, można wykorzystać przestrzeń pod drzewami lub wysokimi krzewami i w ich otoczeniu. Będzie rosła i w miejscach ocienionych, ale wtedy słabiej kwitnie. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, latem może nieco przesychać; odczyn obojętny (nie kwaśna), toleruje także gleby wapienne.

W sprzyjających warunkach kłącza rozrastają się i po kilku latach tworzy się zwarty łan. Grupy konwalii wyglądają atrakcyjnie zarówno podczas kwitnienia, jak i latem - dzięki ciemnozielonym liściom. Kwitnienie zaczyna się w okolicach połowy maja i trwa kilka tygodni. Liście zaczynają zasychać w sierpniu.

Konwalie rozmnażają się wyjątkowo łatwo, przez sadzonki kłączowe. Można ukorzeniać odcinki kłączy nawet tylko z jednym pączkiem, pewniej jednak korzystać z dłuższych odcinków. Sadzonkuje się jesienią, nawet do listopada. Konwalie są ekspansywne, co należy brać pod uwagę projektując sąsiadujące z nią nasadzenia.

Pędzenie konwalii na kwiat w okresie późnojesienno-zimowym jest proste. Wystarczy umieścić kłącze w donicy, w temperaturze ponad 20°C. Kwiaty pojawiają się po kilku tygodniach. Odpowiednie miejsce dla konwalii w ogrodzie, powinno być częściowo ocienione, można wykorzystać przestrzeń pod drzewami lub wysokimi krzewami i w ich otoczeniu. Będzie rosła i w miejscach ocienionych, ale wtedy słabiej kwitnie. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, latem może nieco przesychać; odczyn obojętny (nie kwaśna), toleruje także gleby wapienne.

space

Konwalie rozmnażają się wyjątkowo łatwo, przez sadzonki kłączowe. Można ukorzeniać odcinki kłączy nawet tylko z jednym pączkiem, pewniej jednak korzystać z dłuższych odcinków. Sadzonkuje się jesienią, nawet do listopada. Konwalie są ekspansywne, co należy brać pod uwagę projektując sąsiadujące z nią nasadzenia.

space

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

16 – 9 szt./m2 • rozstawa: 25 – 30 cm
z nasion [zaraz po zbiorze]
przez sadzonki kłączowe [jesienią (nawet odcinki z jednym pąkiem)]

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #14) analiza dostępności roślin