byliny ogrodowe

byliny w ogrodzie

Byliny to rośliny wieloletnie. Mogą przeżyć ponad dwa sezony wegetacyjne, nieraz wiele lat, przy tym wielokrotnie wydają pędy kwiatowe. Zdolność do wielokrotnego ponawiania kwitnienia w kolejnych sezonach wegetacyjnych jest tym co wyznacza „bycie byliną”. Zimę byliny przetrwają dzięki ukrytym w glebie lub przy jej powierzchni pączkom, kłączom, bulwom lub cebulom.
Bogactwo form roślin i kształtów oraz barw kwiatów bylin jest praktycznie niewyczerpane.
Byliny rabatowe
rabata bylinowa
Ogrody skalne
ogród skalny
Oczko wodne
oczko wodne
Rośliny cebulowe
cebulowe
trawy i turzyce ozdobne
trawy, turzyce
Paprocie w ogrodzie
paprocie
Sukulenty i kaktusy
sukulenty i kaktusy
Pnącza ozdobne
pnącza
 

użytkowe grupy bylin

Uprawa rabaty bylinowej jest zwykle nieco mniej pracochłonna niż rabaty z kwiatami jednorocznymi - nie trzeba co roku odnawiać wszystkich nasadzeń bylinowych - prowadzić wysiewów, przygotowywać rozsady. Dlatego byliny są szczególnie chętnie i często uprawiane w ogrodach.
Z trwałością poszczególnych gatunków bywa różne. Są też gatunki o praktycznie wiecznym wzroście. Są też takie które po kilku latach zamierają. Co pewien potrzebna jest mniejsza lub większa interwencja ogrodnika dla poprawienia formy roślin lub odmłodzenia nasadzeń.
byliny okrywowe i zadarniające
okrywowe i zadarniające
byliny do cienia
do cienia
Byliny znoszące suszę
znoszące suszę
Byliny na gleby podmokłe
miejsca podmokłe
Kwiaty na suche bukiety
na suche bukiety
kwiaty jednoroczne na obwódki
obwódki
 

miejsce bylin w ogrodzie

Projektując rozmieszczenie bylin w ogrodzie należy wziąć pod uwagę wiele czynników np.: wielkość, ogólny pokrój, czy też zmianę wyglądu w przeciągu przebiegu sezonu - np. u wiele bylin cebulowych i kłączowych części nadziemne zanikają latem.

Podstawowe wymagania danego gatunku byliny, to przede wszystkim jej potrzeby świetlne - światło to „pokarm roślin”. Dlatego te byliny, które wymagają pełnego słońca, w gorszym oświetleniu będą słabiej rosły i mniej kwitły.

Wymagania wodne są równie istotne. Wiele atrakcyjnych bylin pochodzi z terenów suchych, uprawiane np. na zatrzymującym wodę podłożu, zwłaszcza w okresie zimowym, mogą ginąć. Gdy spróbujemy uprawiać byliny z terenów bagiennych na umiarkowanie wilgotnym podłożu lub wymagających cienia w pełnym słońcu nie osiągniemy dobrych efektów.

Pewna część bylin wymaga zasadowego - wapiennego podłoża, niektóre silnie kwaśnego - nie tolerują obecności wapnia w podłożu.

Większość oferowanych w szkółkach i sklepach bylin jest mrozoodporna (i zimoodporna), niektóre warunkowo - tzn. wymagają dodatkowego okrycia lub zapewnienia w miarę suchego podłoża podczas zimowania.

Uwzględnienie wszystkich istotnych czynników przy doborze roślin nie jest trudne, o ile podejdzie się do tego spokojnie i rozważnie. Studiując wymagania interesujących nas bylin i oceniając warunki jakie możemy im stworzyć, dochodzimy stopniowo do pożądanego rezultatu. Jeśli pozwalają na to środki można zamówić projekt ogrodu u specjalisty. Można podpatrywać co udaje się sąsiadom i samemu eksperymentować. Prowadzenie ogrodu to wspaniała zabawa ale i sztuka. Sztuka zabawy i zabawa sztuką.

obecnie nie jesteś zalogowany(a) — oglądasz okrojoną, przeglądową wersję atlasu — zaloguj się (pola w prawym górnym rogu każdej strony)
lub załóż konto dostępu o ile go jeszcze nie posiadasz

Copyright © 2002-2017 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
przeglądowa (zwykła) wersja atlasu 17.09.04 · ta strona była ostatnio zmieniana/last modified 10.03.2015 · powstała/was created 17.02.2009

Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="https://www.atlas-roslin.pl.pl/byliny-ogrodowe.htm"> byliny ogrodowe - Atlas roślin Polski atlas-roslin.pl</a>