Pnącza ozdobne

pnącza wieloletnie

Pnączami można osłaniać i ukwiecania ściany budynków lub zasłaniać szpetne konstrukcje na działce. Posadzone pojedynczo i wyposażone we własną konstrukcją palikową mogą być okazałą ozdobną rośliną na rabacie lub kwietniku, czyli wystąpioą w funkcji solitera (samotnika).
Niektóre pnącza, jeśli będą pozbawione podpory, staną się dobrą rośliną okrywową (np. bluszcz pod drzewami).
Wreszcie można z pnączy opartych na odpowiedniej konstrukcji budować żywopłoty.
Żywopłot z pnączy wieloletnich musi posiadać solidną konstrukcję na której mogą się opierać łodygi pnącza. Nie zawsze ciężarowi roślin sprosta zwykłe siatkowe ogrodzenie lub płot. Trzeba zadbać aby konstrukcja niosąca pnącza była odpowiednio sztywna i wytrzymała. Musi poradzić sobie nie tylko z dodatkowym ciężarem oplatających pnączy ale i z większym naporem wiatru. Konstrukcja musi być trwała — po opleceniu przez pnącze nie będzie praktycznie dostępu do jej konserwacji.
Z uwagi na podwójny wydatek — na solidną konstrukcję rusztowania i na sadzonki — żywopłot pnączowy będzie znacznie droższy niż analogiczny z krzewów lub drzew. Często jest jednak ładniejszy niż zwykłe ogrodzenie i w większości wypadków nie wymaga stałego nakładu pracy na przycinanie, jak tradycyjne żywopłoty — a jest równie trwały jak one.

pnącza jednoroczne

Nawet na balkonie lub tarasie można stworzyć cienistą strefę do letniego odpoczynku z pnączy uprawianych w pojemnikach.
obecnie nie jesteś zalogowany(a) — oglądasz okrojoną, przeglądową wersję atlasu — zaloguj się (pola w prawym górnym rogu każdej strony)
lub załóż konto dostępu o ile go jeszcze nie posiadasz

Copyright © 2002-2017 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
przeglądowa (zwykła) wersja atlasu 17.09.04 · ta strona była ostatnio zmieniana/last modified 27.02.2015 · powstała/was created 10.03.2010

Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="https://www.atlas-roslin.pl.pl/pnacza.htm"> Pnącza ozdobne - Atlas roślin Polski atlas-roslin.pl</a>