atlas-roslin.pl

pnącza ozdobne

Pnączami można osłaniać i ukwiecania ściany budynków lub zasłaniać szpetne konstrukcje na działce. Posadzone pojedynczo i wyposażone we własną konstrukcją palikową mogą być okazałą ozdobną rośliną na rabacie lub kwietniku, czyli wystąpią w funkcji solitera (samotnika). Niektóre pnącza, jeśli będą pozbawione podpory, staną się dobrą rośliną okrywową (np. bluszcz pod drzewami). Wreszcie można z pnączy opartych na odpowiedniej konstrukcji budować żywopłoty lub tła dla niższych roślin ozdobnych.

pnącza wieloletnie

dla miejsc silnie ocienionych
objaśnienie skrótów

pnącza jednoroczne

Nawet na balkonie lub tarasie można stworzyć cienistą strefę do letniego odpoczynku z pnączy uprawianych w pojemnikach.
pnącza jednoroczne
»pnącza jednoroczne
wszystkie pnącza jednoroczne
objaśnienie skrótów

żywopłot z pnączy

Można dyskutować czy to nadal żywopłot - wszak jest tu potrzebna konstrukcja nośna która jest "płotem, murem, czy inną barierą" sama w sobie, także bez elementu roślinnego.
Żywopłot z pnączy wieloletnich musi posiadać solidną konstrukcję na której mogą się opierać łodygi pnącza. Nie zawsze ciężarowi roślin sprosta zwykłe siatkowe ogrodzenie lub płot. Trzeba zadbać aby konstrukcja niosąca pnącza była odpowiednio sztywna i wytrzymała. Musi poradzić sobie nie tylko z dodatkowym ciężarem oplatających pnączy ale i z większym naporem wiatru. Konstrukcja musi być trwała — po opleceniu przez pnącze nie będzie praktycznie dostępu do jej konserwacji.

Z uwagi na podwójny wydatek — na solidną konstrukcję rusztowania i na sadzonki — żywopłot pnączowy będzie znacznie droższy niż analogiczny z krzewów lub drzew. Często jest jednak ładniejszy niż zwykłe ogrodzenie i w większości wypadków nie wymaga stałego nakładu pracy na przycinanie, jak tradycyjne żywopłoty — a jest równie trwały jak one.

ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji