kwiaty letnie, kwiaty sezonowe

Na efekt ozdobny nie trzeba długo czekać — to kwestia dni lub tygodni a nie lat. Kwiaty letnie mają zwykle bardzo długi okres kwitnienia, znacznie dłuższy niż byliny.
Kwiaty letnie (kwiaty sezonowe) to kategoria użytkowa, pochodząca z praktyki ogrodniczej. To rośliny których walor ozdobny użytkuje się tylko przez jeden sezon wegetacyjny i co roku odnawia się w ogrodzie przez wysiew do grunt, rozsadę lub sadzonki.

Zaletą kwiatów letnich jest szybki efekt — nie trzeba, jak w przypadku większości bylin, czekać rok lub dłużej, na pełne kwitnienie.

Wydatek na realizację rabaty kwiatowej jest niski — rozsada kwiatów letnich jest znacznie tańsza niż bylin. Koszt wykonania rabaty jest wręcz znikomy dla kwiatów sianych wprost do gruntu — nasiona kosztują kilka złotych.

Kwiaty letnie dają nam dużą elastyczność aranżacji rabat — łatwo i tanio można w kolejnym roku odmienić układ gatunkowy i kolorystyczny rabaty kwiatowej. Można to zrobić nawet w ciągu tego samego sezonu np. inna kompozycja wiosenno-wczesnoletnia, inna na drugą połowę lata i jesień.

kwiaty jednoroczne wysiewane prosto do gruntu

Wysiew wprost do gruntu oszczędza pracy przy przygotowaniu rozsady. Typowe gatunki z tej grupy to kwiaty pewniaki — wymagania mają umiarkowane i niemal zawsze dają pożądany efekt.
Wysiew wprost do gruntu jest dla wielu gatunków możliwy ale niepożądany jeśli znacznie opóźnia kwitnienie. Takie kwiaty lepiej uprawiać jest z rozsady.

kwiaty jednoroczne z rozsady

Zaletą kwiatów letnich z rozsady jest szybszy efekt — często kwitną już w maju lub czerwcu. Mniej też zachodu przy walce z chwastami.

kwiaty letnie odnawiane z egzemplarzy zimowanych w pomieszczeniach lub z zimowanych bulw, kłączy itp.

Grupa kwiatów letnich zimowanych w pomieszczeniach. Na przedwiośniu z przechowywanych przez zimę egzemplarzy przygotowuje się rozsadę do wysadzenia wiosną na rabatach kwiatowych.
Kwiaty letnie dla których zimowanie w pomieszczeniu to główny sposób uprawy:
obecnie nie jesteś zalogowany(a) — oglądasz okrojoną, przeglądową wersję atlasu — zaloguj się (pola w prawym górnym rogu każdej strony)
lub załóż konto dostępu o ile go jeszcze nie posiadasz

Copyright © 2002-2017 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
przeglądowa (zwykła) wersja atlasu 17.09.04 · ta strona była ostatnio zmieniana/last modified 27.04.2014 · powstała/was created 17.02.2009

Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="https://www.atlas-roslin.pl.pl/kwiaty-ogrodowe.htm"> kwiaty letnie - Atlas roślin Polski atlas-roslin.pl</a>