kwiaty jednoroczne siane do gruntu

Dla licznych kwiatów obok informacji o uprawie z rozsady, podaje się też opcję siewu wprost do gruntu. Trzeba mieć na uwadze że takie kwiaty, siane wprost do gruntu, kwitną później i słabiej. Na rabatach kwiatowych lepiej siać gruntowe pewniaki. Z rozsady zaś uprawiać te mniej pewne lub jednoznacznie dedykowane do uprawy rozsadowej.
Typowo kwiaty z grupy sianych do gruntu są pewnym i tanim rozwiązaniem na rabatę kwiatową. Torebka nasion kosztuje przysłowiowe grosze.

To gatunki dość dobrze przystosowane do naszego klimatu. Szybko rozwijają się i kwitną.

O terminie siewu (wczesny, późny-majowy, jesienny) decydują wymagania gatunku. Terminy siewu:

1) w końcu marca lub kwietniu gdy tylko możliwa jest uprawa gleby — siewki znoszą późne przymrozki

2) koniec kwietnia lub maj — gdy nasiona wymagają cieplejszeg gleby do kiełkowania a siewki nie znoszą przymrozków

3) jesienią — nieliczne gatunki przystosowanie do zimowania w fazie siewki lub bardzo wczesnych wschodów zaraz po zimie

W niektórych wypadkach celowo jest opóźniany termin siewu aby uzyskać odpowiednio późniejszy okres kwitnienia. Szczegółową informację znajdziesz na stronie gatunku.

możliwy wysiew do początku lata

Rośliny o krótkim okresie wegetacji. Możliwy jest wysiew późny np. w czerwcu. Można je stosowac jako ratunek dla miejsc gdzie nie wzeszly wcześnie siane kwiaty.

możliwy wysiew jesienią

Jesienią sieje się te gatunki których cyklu życiowy jest do tego dostosowany, potrafią rozpocząć kiełkowanie w temperaturze bliskiej zera, wczesną wiosną gdy plusem jest dostatek wody. Z jesiennym siewem tych gatunków nie należy się spieszyć - optymalnie siać w październiku a nawet na początku listopada.
Gatunki z tej grupy można też siać wczesną wiosną. Wysiew jesienny daje jednak wcześniejsze kwitnienie.