antropofit zadomowiony we florze polskiej [24]
· kenofit, zadomowiony [234]

Kochia scoparia (L.) Schrad.

mietelnik żakula (potocznie: cyprysik letni, kochia, mietelnik)
Bassia scoparia (L.) A.J.Scott · Kochia scoparia Schrad.
Kochia scoparia (mietelnik żakula)
19.09.2011, Kraków; copyright © by Jerzy Kruk XL
Kochia scoparia
kwiaty w różnych stadiach rozwoju
Kochia scoparia
kwiaty w różnych stadiach rozwoju
Kochia scoparia (mietelnik żakula)
XL
Kochia scoparia (mietelnik żakula)
XL
Kochia scoparia (mietelnik żakula)
XL
Kochia scoparia (mietelnik żakula)

cechy charakterystyczne

Roślina jednoroczna, (10)20-100(150)cm wysokości. Łodyga silnie rozgałęziająca się, w nasadzie drewniejąca.

space

Ząbki okwiatu zwykle nagie, jedynie na brzegu orzęsione, bez ciemnozielonej plamy, z wyrostkiem zwykle w formie brodawki a nie skrzydełka.

space

występowanie

wystepowanie
o mapie występowania
Roślina pochodzi z południa i wschodu Europy. U nas uprawiany w ogrodach kwiat letni.

Inwazyjność i/lub kategorie obcego elementu flory (Tokarska-Guzik et al.) [234]:

- zadomowiony, nieinwazyjny; kenofit; pochodzenie: Europa wschodnia, Azja zachodnia [czas przybycia na teren Polski: 1872r.]
- wnika do siedlisk/zbiorowisk: antropogenicznych

wymagania i uprawa

Rośnie dobrze zarówno w pełnym słońcu jak i w częściowym zacienieniu (ale wtedy jest mniej zwarta i jesienią będzie słabo wybarwiona). Gleba powinna być żyzna, wilgotna (ale nie podmokła), o odczynie obojętnym lub zasadowym. Im lepsze warunki glebowe tym wyższe będą rośliny i lepiej wybarwione jesienią.

space

Problemem jest samosiew mietelnika — w ogrodzie potrafi znacznie zachwaścić okoliczne rabaty i grządki bo tworzy ogromną liczbę nasion, które przeważnie z powodzeniem zimują. Na pocieszenie można dodać, że nasiona, w przeciwieństwie do innych komosowatych, mają krótki okres zachowania zdolności kiełkowania, zwykle nie przekracza on roku. Tak, że przy starannym usuwaniu młodych siewek i niekwitnących roślin można szybko się go pozbyć z ogrodu. W korzystniejszym (niż w Polsce) dla siebie klimacie może jednak być rośliną inwazyjną.

Wymagania: światło · pełne słońce · woda · gleba sucha lub gleba przeciętnie wilgotna · odczyn · gleba słabo kwaśna lub gleba o obojętnym pH · ciepło · miejsce przeciętnie ciepłe · zwięzłość · gleba kamienista, żwirowa lub gleba lekka, piaszczysta lub gleba średnio zwięzła lub gleba ciężka, gliniasta · próchnica · gleba mineralno-próchnicza, zasobna w humus · żyzność · podłoże umiarkowanie żyzne lub podłoże żyzne

Analiza dostępności nasion (form i odmian #1):
• bez odmiany ·

właściwości i zastosowanie

Roślina z południa Europy. U nas uprawiany kwiat roczny z siewu wprost do gruntu lub z rosady. Ma charakterystyczny ±wąskostożkowaty pokrój, w ogólnym wyglądzie sprawia wrażenie miniaturowego iglaka np. z rodzaju cyprysik (Chamaecyparis), 100-150 cm wysokości.

space

Walorem jest też bardzo szybki rozwój na wysokość, tak że jest idealna na osłonę z rodzaju żywopłotu jednorocznego — co więcej można go strzyc i formować tak jak prawdziwy żywopłot.

space

Kwitnie od lipca do końca wegetacji ale nie ma to większego znaczenia bo kwiaty są niepozorne, żółtawozielone, tak jak i u innych przedstawicieli rodziny komosowatych (Chenopodiaceae).

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · okazała roślina do ekspozycji pojedynczo lub w grupach (soliter) · na osłonę z kwiatów (żywopłot jednoroczny) · wysokość 100-150 cm

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20110919.1.jkr - Kochia scoparia (mietelnik żakula); Kraków
jkr.110919-1
leg. Jerzy Kruk
/Kraków/ #8
znalezisko 20130000.K3_13.13 - Kochia scoparia (mietelnik żakula); Wrocław
130000-K3_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/ #3