przewodnik "Rośliny obcego pochodzenia w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem gatunków inwazyjnych"
Publikacja /Tokarska-Guzik B., Dajdok Z., Zając M. i A., Urbisz A., Danielewicz W., Hołdyński Cz., 2012 — Rośliny obcego pochodzenia w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem gatunków inwazyjnych [234]/ jest obecnie najbardziej kompletnym przeglądem roślin inwazyjnych, potencjalnie inwazyjnych, nieinwazyjnych ale obcego pochodzenia zadomowionych w różnym czasie, zadomawiających się lub o efemerycznym charakterze pojawiania się we florze Polski.
Na stronach atlasu, w akapicie "Występowanie" poszczególnych taksonów, znajduje się blok podstawowych informacji o roślinach obcego pochodzenia i ewentualnych cechach ich jako roślin inwazyjnych, oparty o statusy określone w wyżej wymienionej publikacji.
„gatunki inwazyjne z rozporządzenia”
Lista wg rozporządzenia Min. Śr. z 9.ix.2011 [177] (obowiązuje od 5.iv.2012) za art. 120.2f Ustawy o ochronie przyrody:
„gatunki obce, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym”.
Lista w tym akapicie została uzupełniona o niektóre gatunki z analogicznego Rozporządzenie UE 2016/1141 i 2017/1263 w przypadkach gdy gatunki te znajdują się w uprawie i/lub mają niejaki potencjał inwazyjny w warunkach Polski.
W przypadku gatunków z listy nie można bez stosownego zezwolenia: sprowadzać ich do kraju, prowadzić hodowli, rozmnażać i sprzedawać na terenie kraju (art. 120.2 ustawy o ochronie przyrody).
Lista zawiera adnotacje „nie dotyczy dalszego przetrzymywania, bez zmiany lokalizacji, okazów przetrzymywanych w dniu wejścia w życie rozporządzenia” przy wszystkich gatunkach za wyłączeniem następujących: moczarka delikatna (Elodea nuttallii), spartyna angielska (Spartina anglica), grubosz Helmsa (Crassula helmsii), tulejnik amerykański (Lysichiton americanus).

alternate. krokodylo.
rozporządzenie UE

komarnik wirginijski
rozporządzenie UE

fa
kabomba karolińska
rozporządzenie UE

u
ichornia rozdęta
rozporządzenie UE

u
parzeplin chilijski
rozporządzenie UE, uprawiany u nas i bez szans na inwazję

wąkrotka jaskrowata
rozporządznie UE

u
lagarosyfon wielki
rozporządzenie UE

u
ludwig. wielkokwiato.
rozporządzenie UE

rozporządzenie UE

rozporządzenie UE

u
wywłóczni. brazylijski
rozporządzenie UE

u
wywłóczn. różnolistn.
rozporządzenie UE

ef
parteni. ambrozjowa.
rozporządzenie UE

u2/2
rozplen. szczecinkow.
rozporządzenie UE

rozporządzenie UE

opornik łatkowaty
rozporządzenie UE