takson uprawiany [24]

Ricinus communis L.

rącznik zwyczajny rycynus zwyczajny (potocznie: rącznik pospolity)
Ricinus gibsonii -> cv. 'Gibsonii'
Ricinus communis (rącznik zwyczajny)

szczyt pędu z owocami; 07.2006, Rzepin; copyright © by Michał Smoczyk

Ricinus communis
Ricinus communis
Ricinus communis

zarodek, barwienie błękitem Evansa

Ricinus communis (rącznik zwyczajny)

wymagania i uprawa

Roślina ciepłolubna, wymaga słonecznego, ciepłego stanowiska. Gleba żyzna, przepuszczalna, głęboka, wilgotna, wymaga obfitego podlewania i zasilania nawozami; odczyn obojętny.

space

Nasiona duże, 2-5 szt./g. Dla uzyskania rozsady wysiewa się w marca lub kwietniu pojedynczo do doniczek. Kiełkują po 2-3 tygodniach w temperaturze ok. 20°C. Następnie pikuje się do doniczek torfowych.

space

Wymagania: światło · pełne słońce · ciepło · miejsce wybitnie ciepłe · zwięzłość · gleba średnio zwięzła · żyzność · podłoże żyzne lub podłoże bardzo żyzne

Analiza dostępności nasion (form i odmian #2):
• bez odmiany · czerwonolistny · zielonolistny

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
kolor liści
Na naturalnych stanowiskach (równikowa i zwrotnikowa Afryka) krzew lub drzewo, u nas uprawiany z rozsady lub z siewu jako okazały kwiat letni. Rośliny okazałe, 2-3 m wysokości o bardzo dużych liściach które stanowią ich główny walor ozdobny.

space

Do sadzenia na rabatach jako okazały soliter, najlepiej w miejscu niedostępnym ze ścieżek. Z uwagi na znaczną wysokość sadzony w szpalerze może spełniać funkcję osłony lub sezonowego żywopłotu — w tej roli jednak raczej nie używać z uwagi na drażniąco-toksyczne właściwości także na drodze wziewnej i kontaktowej (uwaga na oczy). Uwaga! Wszystkie części rośliny są trujące, najsilniej nasiona — już 1-2 nasiona wywołują silne zatrucie.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · okazała roślina do ekspozycji pojedynczo lub w grupach (soliter) · na osłonę z kwiatów (żywopłot jednoroczny) · wysokość 200-300 cm · kwitnienie: 7-11