takson uprawiany [24]

Sanvitalia procumbens Lam.

sanwitalia rozesłana
Sanvitalia procumbens (sanwitalia rozesłana)
02.08.2013, Wrocław; copyright © by Marek Snowarski XL

wymagania i uprawa

Sanvitalia procumbens (sanwitalia rozesłana)
Roślina na stanowiska słoneczne, ciepłe. Gleba żyzna, przepuszczalna, przeciętnie wilgotna, nie może być przelewana; odczyn obojętny. Niekłopotliwa w uprawie, wytrzymała.

space

Można też wysiewać w końcu kwietnia lub na początku maja do gruntu. Taki system uprawy opóźnia kwitnienie na koniec lipca.

Wymagania: światło · pełne słońce · ciepło · miejsce wybitnie ciepłe · zwięzłość · gleba średnio zwięzła · żyzność · podłoże żyzne lub podłoże bardzo żyzne

Analiza dostępności nasion (form i odmian #1):
• bez odmiany · żółta z czarnym środkiem

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Sanvitalia procumbens (sanwitalia rozesłana)
Roślina jednoroczna z Meksyku i południa USA. U nas uprawiana jako kwiat letni z rozsady lub (mniej efektownie z uwagi na dość długi okres wegetacji do kwitnienia) z siewu wprost do gruntu. Rośliny silnie rozgałęzione, o pokładających się pędach, tworzą płaskie, szerokie, zwarte poduchy, 15-20 cm wysokości i dwukrotnie szersze.

space

Do sadzenia na rabatach jako niska roślina o okrywowym charakterze. Sprawdza się w ogrodach skalnych i w uprawie pojemnikowej. Bardzo dobrze wygląda w wiszących pojemnikach.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · ze zwisającymi pędami · na obwódki · do ogrodu skalnego · wysokość 15-20 cm · kwitnienie: 7-10

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20130000.K155_13.13 - Sanvitalia procumbens (sanwitalia rozesłana); Wrocław
130000-K155_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/ #3