Tagetes erecta · aksamitka wzniesiona

aksamitka wysoka, (potocznie: aksamitka wielkokwiatowa, aksamitka wyniosła)
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
Tagetes erecta (aksamitka wzniesiona)
Roślina jednoroczna z Meksyku, u nas uprawiany kwiat letni z rozsady lub z siewu wprost do gruntu. Rośliny silnie rozgałęzione, w zależności od odmiany 15-120 cm wysokości; liście o ostrym niezbyt przyjemnym zapachu (niektóre odmiany bez takiego zapachu), stąd idzie niezbyt elegancka zwyczajowa nazwa „śmierdziuch” lub „śmierdziuszek”.

space

Grupy użytkowe: o znaczeniu produkcyjnym · kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · na obwódki · jednoroczne na kwiat cięty · wysokość 15-120 cm · kwitnienie: 7-10

Tagetes patula · aksamitka rozpierzchła

aksamitka dwubarwna, (potocznie: aksamitka niska)
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
Roślina jednoroczna z Meksyku, u nas uprawiana jako kwiat letni z rozsady lub z siewu wprost do gruntu. Rośliny silnie rozgałęzione, w zależności od odmiany 15-75 cm wysokości — przeważnie uprawia się niższe pełnokwiatowe odmiany („aksamitka niska” T.p. nana). Liście o ostrym niezbyt przyjemnym zapachu (niektóre odmiany bez takiego zapachu).

space

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · na obwódki · do ogrodu skalnego · wysokość 15-75 cm · kwitnienie: 6-10

Tagetest erecta a T. patula

Aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula) w praktyce ogrodniczej jest odróżniana od aksamitki wzniesionej (Tagetes erecta), niektórzy systematycy traktują je jako jeden gatunek.

space

Aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula) jest tetraploidem (n=48) odcinki listków są krótsze równowąskolancetowate, brzegiem piłkowane; szypułka pod koszyczkiem kwiatowym tylko umiarkowanie zgrubiała, okrywa koszyczka owalna; koszyczki przeważnie mniejsze; korony jednobarwne lub dwubarwne, z ciemniejszą czerwonobrązową nasadą lub obrzeżeniem innej barwy; pędy boczne liczne, odchodzące na boki, dolne niemal płożące.

space

Tagetes tenuifolia · aksamitka wąskolistna

Tagetes signata
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
Uprawiany kwiat jednoroczny. Rośliny silnie rozgałęzione, niskie, obficie i długo kwitnące (aż do przymrozków). Koszyczki kwiatowe nieduże (10-15 mm średnicy) ale liczne, proste z pięcioma brzeżnymi kwiatami o szerokich języczka i tarczką kwiatów rurkowych; w odmianach żółte, pomarańczowe brązowoczerwonych.

space

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · na obwódki · do ogrodu skalnego · jednoroczne na kwiat cięty · na suche bukiety i kompozycje · wysokość 15-25 cm · kwitnienie: 6-10

Tagetes lucida · aksamitka błyszcząca

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]