atlas-roslin.pl
Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superasterids » subCl.Asteridae » euasterids » campanulids » Ord.Asterales » Fam.Asteraceae » Asteroideae » Carthamus »

Carthamus tinctorius L. [🔉 kar·ta·mus *]

krokosz barwierski, "kartamus pomarańczowy"
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Carthamus tinctorius (krokosz barwierski)
2012, ogród, Wrocław; copyright © by Marek Snowarski
cechy diagnostyczne w kluczu:Asteroideae - "ostowate"kl 2056

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Carthamus tinctorius (krokosz barwierski)
Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście.[491]
Carthamus tinctorius (krokosz barwierski)
W medycynie jest używany Carthamus flos (kwiat krokosza) — wysuszony kwiat i Carthami oleum raffinatus (olej krokoszowy oczyszczony).
🌱
Carthamus tinctorius (krokosz barwierski)
Roślina jednoroczna z Bliskiego Wschodu, u nas rzadko uprawiany kwiat letni z rozsady lub z siewu wprost do gruntu, w rolnictwie stosowana jako międzyplon o charakterze zielonego nawozu. Pokrój wzniesiony, krzewiasty, 40-90 (120) cm wysokości. W uprawie także odmiany bezostne.

Walorem ozdobnym są liczne żółtopomarańczowe koszyczki kwiatowe. Kwitnie od lipca do sierpnia.

Wysoka roślina na rabatę kwiatową. Można używać jako kwiat cięty i daje dobry materiał do suchych bukietów.

Jest to dawniej szeroko uprawiana, od głębokiej starożytności, roślina barwierska (czerwony barwnik uzyskiwano z kwiatów); używana także jako namiastka szafranu do barwienia potraw. Z nasion uzyskiwano także olej jadalny i techniczny (schnący).Roślina jednoroczna z Bliskiego Wschodu, u nas rzadko uprawiany kwiat letni z rozsady lub z siewu wprost do gruntu, w rolnictwie stosowana jako międzyplon o charakterze zielonego nawozu. Pokrój wzniesiony, krzewiasty, 40-90 (120) cm wysokości. W uprawie także odmiany bezostne.

space

Wysoka roślina na rabatę kwiatową. Można używać jako kwiat cięty i daje dobry materiał do suchych bukietów.

space

wymagania i uprawa

Carthamus tinctorius (krokosz barwierski)
🌸
💧 woda: znosi suszę
☷ gleba: żyzna
Carthamus tinctorius (krokosz barwierski)
3D
Stanowisko słoneczne. Gleba przeciętna; przepuszczalna, nie podmokła, dość dobrze znosi suszę; odczyn obojętny lub zasadowy.

Nasiona duże (20-25 szt./g) wysiewa się wprost do gruntu w kwietniu. Dla przygotowania rozsady sieje się w marcu. Rozsadę wysadza się na początku maja — siewki są dość wytrzymałe na późne majowe przymrozki.

Rośliny uprawia się w rozstawie co 30-40 cm.Stanowisko słoneczne. Gleba przeciętna; przepuszczalna, nie podmokła, dość dobrze znosi suszę; odczyn obojętny lub zasadowy.

space

Rośliny uprawia się w rozstawie co 30-40 cm.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

wysiew nasion do gruntu

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #1) analiza dostępności nasion

moim zdaniem

Ogrodowa jednoletnia okazała ciekawostka. Ale trzeba mieć na nią miejsce.
Carthamus tinctorius (krokosz barwierski)
Uprawiałem w 2012r. z siewu wprost do gruntu w kwietniu. Wzeszła i rozwijała się bez problemu.

Taki okazały i oryginalny oset. Szczególnie dobrze wyglądała przed kwitnieniem, z dużymi, nieotwartymi jeszcze koszyczkami kwiatowymi, oraz na początku kwitnienia. Poszczególne koszyczki szybko okwitają i potem wyglądają dość niechlujnie. Pod koniec kwitnienia roślina zaczyna zasychać i w połowie sierpnia jest już do wyrwania, bo bardziej szpeci niż zdobi.

W sumie oceniam że może być, choć trudno dla niej znaleźć rozsądne miejsce na rabacie bo jest duża i trzeba ją usunąć przed końcem sezonu. W moim przypadku lukę na rabacie skutecznie wypełniły rozrastające się pod koniec lata gaura Lindheimera (Gaura lindheimeri) oraz późno siana nasturcja większa (Tropaeolum majus).Uprawiałem w 2012r. z siewu wprost do gruntu w kwietniu. Wzeszła i rozwijała się bez problemu.

space

W sumie oceniam że może być, choć trudno dla niej znaleźć rozsądne miejsce na rabacie bo jest duża i trzeba ją usunąć przed końcem sezonu. W moim przypadku lukę na rabacie skutecznie wypełniły rozrastające się pod koniec lata gaura Lindheimera (Gaura lindheimeri) oraz późno siana nasturcja większa (Tropaeolum majus).

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K131_12.12 - Carthamus tinctorius (krokosz barwierski); ogród, Wrocław
120000-K131_12
leg. Marek Snowarski
/ogród, Wrocław/ #9, 2.3D
znalezisko 00010000.128.konrad_kaczmarek - Carthamus tinctorius (krokosz barwierski)
128
leg. Konrad Kaczmarek #1