takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Gaura lindheimeri Engelm. et A. Gray

gaura (ogr.) (potocznie: gaura)
Gaura lindheimeri (gaura (ogr.))
2012, Wrocław; copyright © by Marek Snowarski
Gaura lindheimeri (gaura (ogr.))

wymagania i uprawa

Gaura lindheimeri (gaura (ogr.))
XL
Stanowisko słoneczne, bardzo ciepłe. Gleba lekka, piaszczysta, przeciętnie wilgotna, dobrze znosi suszę dzięki głębokiemu palowemu systemowi korzeniowemu; zimą gleba nie może być zbyt mokra. Stosunkowo często przemarza, wskazane okrycie na zimę, także przed nadmiarem wilgoci.

space

Odmiany rozmnaża się z sadzonek pędowych.

Wymagania: światło · pełne słońce · ciepło · miejsce wybitnie ciepłe

Analiza dostępności nasion (form i odmian #1):
• bez odmiany · biała

Analiza dostępności roślin (form i odmian #4):
• bez odmiany · · ‘Geyser Pink’ · ‘Geyser Pink Gaudros’ · ‘Sunset Dreams’

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Występuje na południu USA gdzie rośnie na suchych terenach trawiastych. U nas uprawiana krótkowieczna bylina ozdobna lub traktowana jako kwiat letni z rozsady. Tworzy kępy z nierozgałęzionymi pędami do 100 cm wysokości, u odmian także niższe i rośliny o bardziej zwartym pokroju.

space

Na rabatę bylinową i do uprawy w pojemnikach. Nadaje się na kwiat cięty.

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · kwiaty jednoroczne z rozsady · na rabatę bylinową · do uprawy w pojemnikach · jednoroczne na kwiat cięty · bylina na kwiat cięty · wysokość 70-80 cm · strefa mrozoodporności 7 · kwitnienie: 7-10

moim zdaniem

Wart uwagi gdy mamy dużo miejsca.
Gaura lindheimeri (gaura (ogr.))
Uprawiałem w 2012r. z samodzielnie przygotowanej rozsady z nasion. Nie było problemów. Zaczął kwitnąć pod koniec lipca. Rozrósł się i naprawdę zaczął dobrze wyglądać we wrześniu, kwitł do końca sezonu wegetacji, przy czym pierwsze jesienne przymrozki specjalnie mu nie szkodziły.

space

Jest to bylina kwitnąca w pierwszym roku. Jest też niepewnie zimoodporna (jak przezimuje to dam znać). Z uwagi na dość długi czas rozwoju do wejścia w fazę kwitnienia, wskazana jest uprawa z możliwie wcześnie przygotowanej rozsady oraz zapewnienie ciepłego i słonecznego miejsca. U sąsiadki jest egzemplarz rosnący w znacznym zacienieniu — kwitł pod koniec lata, miał o wiele mniej pędów kwiatostanowych ale mimo to wyglądał dość dobrze.

space

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K45_12.12 - Gaura lindheimeri (gaura (ogr.)); Wrocław
120000-K45_12
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/ #7