takson uprawiany [24]

Nemesia strumosa Benth.

nemezja powabna jawnostka wolasta, jawnostka wolowa (potocznie: jawnostka, nemezja dwubarwna)
Nemesia strumosa (nemezja powabna)
2012, ogród; copyright © by Marek Snowarski
Nemesia strumosa (nemezja powabna)
Nemesia strumosa (nemezja powabna)
wnętrze rozerwanej korony || 3D||

wymagania i uprawa

Stanowisko słoneczce, ciepłe, osłonięte. Gleba żyzna, próchniczna, przepuszczalna, wilgotna, w razie suszy wymaga podlewania; odczyn obojętny do zasadowego.

space

Po okresie intensywnego kwitnienie warto rośliny przyciąć i zasilić nawozami aby mogły jeszcze raz intensywnie kwitnąć jesienią.

Wymagania: światło · pełne słońce · woda · gleba przeciętnie wilgotna lub gleba wilgotna · odczyn · gleba o obojętnym pH lub gleba zasadowa, z wapniem · ciepło · miejsce wybitnie ciepłe · próchnica · gleba mineralno-próchnicza, zasobna w humus · żyzność · podłoże żyzne lub podłoże bardzo żyzne

Analiza dostępności nasion (form i odmian #5):
• bez odmiany · mix · niebieska · ‘Karneval’ · ‘Sundrop’ · ‘Triumph mix’

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Kwiat jednoroczny pochodzący z Afryki Południowej; siany wprost do gruntu lub uprawiany z rozsady. Rośliny gęsto rozkrzewione, niskie, 20-30(40) cm.

space

Nemezja nadaje się na rabaty, kobierce kwiatowe, z racji niewielkiej wysokości, obfitego kwitnienia i zwartego pokroju doskonała na obwódki. Nadaje się do ogrodów skalnych i do uprawy w pojemnikach i na murki. Można stosować w niewysokich bukiecikach.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · na obwódki · do ogrodu skalnego · na murki skalne · jednoroczne na kwiat cięty · wysokość 20-30 cm · kwitnienie: 6-10

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K112_12.12 - Nemesia strumosa (nemezja powabna); ogród
120000-K112_12
leg. Marek Snowarski
/ogród/ #11, 5.3D