fasolnik egipski · Lablab purpureus

chropawiec pospolity, wspięga egipska · Lablab purpureus (L.) Sweet ·
Dolichos lablab L.
Lablab purpureus (fasolnik egipski)
14.06.2012, ogród, Wrocław; copyright © by Marek Snowarski

wymagania i uprawa

Lablab purpureus (fasolnik egipski)
Stanowisko słoneczne, bardzo ciepłe (to warunkuje tempo wzrostu i powodzenie uprawy). Gleba żyzna, próchniczna, przepuszczalna; odczyn obojętny.

space

Uprawa siewu wprost do gruntu, w drugiej połowie maja gdy ziemia się ociepli, nie pozwala zwykle na porządne kwitnienie i rozwój strąków. Pewniejsza jest uprawa pod osłonami.

Rozmnażanie: wysiew nasion na rozsadę

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Kw
Lablab purpureus (fasolnik egipski)
Lablab purpureus (fasolnik egipski)
Pnącze pochodzące z Afryki równikowej, szeroko uprawiane w strefie tropikalnej dla jadalnych strąków i nasion (odpowiednik naszej fasoli; ale uwaga! dojrzałe nasiona aby nie były trujące wymagają odpowiedniego przygotowania). U nas uprawiane jako ciekawostka, ozdobne pnącze jednoroczne z sadzonek. Pędy do 2 m długości.

space

Wysokość: do 200 cm

Kwitnienie: od lipca do września

Grupa użytkowa: kwiaty pnące

Analiza dostępności nasion (form i odmian #1): bez odmiany

moim zdaniem

Szkoda zachodu. Tylko dla sportu.
Uprawiałem w 2012r. wysiawszy nasiona już w kwietniu, z myślą o rozsadzie. Jak to fasola, w ciepłym pomieszczeniu rosła jak głupia i rychło przeniosłem ją do dużej donicy. Na początku maja miałem ją już pod sufit. W tym okresie (tj. przed kwitnieniem) była chyba najbardziej efektowna dzięki purpurowej nerwacji liści, dobrze kontrastującej z żywą zielenią liści. Przymrozki w tym roku były niemal do końca maja tak, że na dworze znalazła się tuż przed kwitnieniem. W mniej cieplarnianych warunkach tworzyła mniejsze liście, z ciemniej wybarwioną całą blaszką liściową, przez co oryginalna nerwacja nie była wyraźnie widoczna. Kwitła i wykształciła kilkanaście strąków. Szybko łysiała od dołu. Ulistnienie ma też dość rzadkie z natury, stąd ogólny efekt był szpecący niż zdobiący.

space

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120614.K90_12.12 - Lablab purpureus (fasolnik egipski); ogród, Wrocław
120614-K90_12
leg. Marek Snowarski
/ogród, Wrocław/ #9, 1.3D