atlas-roslin.pl
warzywa strączkowe / Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superrosids » rosids » eurosids » Fabidae » nitrogen-fixing » Ord.Fabales » Fam.Fabaceae »

Lablab purpureus (L.) Sweet

fasolnik egipski, chropawiec pospolity, wspięga egipska
Dolichos lablab L.
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Lablab purpureus (fasolnik egipski)
14.06.2012, ogród, Wrocław; copyright © by Marek Snowarski
Lablab purpureus (fasolnik egipski)
Lablab purpureus (fasolnik egipski)

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Lablab purpureus (fasolnik egipski)
Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście.[491]
Lablab purpureus (fasolnik egipski)
🌱
Lablab purpureus (fasolnik egipski)
Pnącze pochodzące z Afryki równikowej, szeroko uprawiane w strefie tropikalnej dla jadalnych strąków i nasion (odpowiednik naszej fasoli; ale uwaga! dojrzałe nasiona aby nie były trujące wymagają odpowiedniego przygotowania). U nas uprawiane jako ciekawostka, ozdobne pnącze jednoroczne z sadzonek. Pędy do 2 m długości.

Ozdobę stanowią purpurowo żyłkowane liście, purpuroworóżowe, pachnące kwiaty oraz szerokie jaskrawo purpurowe strąki, podobny odcień mają generalnie całe liście przy dobrym nasłonecznieniu. Kwitnie od lipca do końca sezonu wegetacji. Pnącze pochodzące z Afryki równikowej, szeroko uprawiane w strefie tropikalnej dla jadalnych strąków i nasion (odpowiednik naszej fasoli; ale uwaga! dojrzałe nasiona aby nie były trujące wymagają odpowiedniego przygotowania). U nas uprawiane jako ciekawostka, ozdobne pnącze jednoroczne z sadzonek. Pędy do 2 m długości.

space

wysokość: do 2 m
kwitnienie: od lipca do września

wymagania i uprawa

Lablab purpureus (fasolnik egipski)
🌸
Lablab purpureus (fasolnik egipski)
3D
Stanowisko słoneczne, bardzo ciepłe (to warunkuje tempo wzrostu i powodzenie uprawy). Gleba żyzna, próchniczna, przepuszczalna; odczyn obojętny.

Z uwagi na długi okres wegetacji uprawia się głównie z rozsady. Nasiona wysiewa się do doniczek, w marcu lub na początku kwietnia. Do ogrodu wysadza się w drugiej połowie maja, gdy zrobi się cieplej. Rozstawa 30-50 cm.

Uprawa siewu wprost do gruntu, w drugiej połowie maja gdy ziemia się ociepli, nie pozwala zwykle na porządne kwitnienie i rozwój strąków. Pewniejsza jest uprawa pod osłonami.Stanowisko słoneczne, bardzo ciepłe (to warunkuje tempo wzrostu i powodzenie uprawy). Gleba żyzna, próchniczna, przepuszczalna; odczyn obojętny.

space

Uprawa siewu wprost do gruntu, w drugiej połowie maja gdy ziemia się ociepli, nie pozwala zwykle na porządne kwitnienie i rozwój strąków. Pewniejsza jest uprawa pod osłonami.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

wysiew nasion na rozsadę

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #1) analiza dostępności nasion

moim zdaniem

Szkoda zachodu. Tylko dla sportu.
Uprawiałem w 2012r. wysiawszy nasiona już w kwietniu, z myślą o rozsadzie. Jak to fasola, w ciepłym pomieszczeniu rosła jak głupia i rychło przeniosłem ją do dużej donicy. Na początku maja miałem ją już pod sufit. W tym okresie (tj. przed kwitnieniem) była chyba najbardziej efektowna dzięki purpurowej nerwacji liści, dobrze kontrastującej z żywą zielenią liści. Przymrozki w tym roku były niemal do końca maja tak, że na dworze znalazła się tuż przed kwitnieniem. W mniej cieplarnianych warunkach tworzyła mniejsze liście, z ciemniej wybarwioną całą blaszką liściową, przez co oryginalna nerwacja nie była wyraźnie widoczna. Kwitła i wykształciła kilkanaście strąków. Szybko łysiała od dołu. Ulistnienie ma też dość rzadkie z natury, stąd ogólny efekt był szpecący niż zdobiący.

Jest to gatunek wybitnie ciepłolubny i przy tym wcale nieszczególnie estetyczny. Nasiona są praktycznie niejadalne, choć ładne. W sumie oceniam, że nie warto się bawić w fasolnika egipskiego.Uprawiałem w 2012r. wysiawszy nasiona już w kwietniu, z myślą o rozsadzie. Jak to fasola, w ciepłym pomieszczeniu rosła jak głupia i rychło przeniosłem ją do dużej donicy. Na początku maja miałem ją już pod sufit. W tym okresie (tj. przed kwitnieniem) była chyba najbardziej efektowna dzięki purpurowej nerwacji liści, dobrze kontrastującej z żywą zielenią liści. Przymrozki w tym roku były niemal do końca maja tak, że na dworze znalazła się tuż przed kwitnieniem. W mniej cieplarnianych warunkach tworzyła mniejsze liście, z ciemniej wybarwioną całą blaszką liściową, przez co oryginalna nerwacja nie była wyraźnie widoczna. Kwitła i wykształciła kilkanaście strąków. Szybko łysiała od dołu. Ulistnienie ma też dość rzadkie z natury, stąd ogólny efekt był szpecący niż zdobiący.

space

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120614.K90_12.12 - Lablab purpureus (fasolnik egipski); ogród, Wrocław
120614-K90_12
leg. Marek Snowarski
/ogród, Wrocław/ #9, 1.3D