takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Tropaeolum peregrinum L.

nasturcja kanarkowa nasturcja kanaryjska

wymagania i uprawa

Stanowisko słoneczne, ciepłe. Gleba żyzna, wilgotna; odczyn obojętny lub lekko kwaśny. Roślina z tropików, nie zimuje w naszym klimacie.

space

Można też wysiewać wprost do gruntu na początku maja. Ale to znacznie opóźnia kwitnienie

Analiza dostępności nasion (form i odmian #1):
• bez odmiany · żółta

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Pochodzi ze strefy tropikalnej Ameryki Południowej (Peru) gdzie jest rośliną wieloletnią. U nas uprawiane z rozsady ozdobne pnącze jednoroczne. Pędy osiągają do 3 m długości.

space

Zastosowanie tak jak w przypadku innych pnączy — do okrywania balustrad, krat ogrodowych i temu podobnych konstrukcji. Młode pędy i liście są jadalne, podobnie jak w przypadku zwykłej nasturcji — nasturcji większej (Tropaeolum majus).

Grupa użytkowa: wysokość 200-400 cm · kwitnienie: 6-10

kłopot z polską nazwą

Rozpowszechniona obecnie [piszę to w 2012r.] polska nazwa tego gatunku „nasturcja kanaryjska” jest mechanicznym, błędnym, tłumaczeniem z potocznych nazw angielskich.

space

Stosowany w polskim handlu i internecie epitet „kanaryjski” jest błędną kalką z angielskiego „Canary”. Przymiotnik canary w języku angielskim jednakowo odnosi się i do Wysp Kanaryjskich i do ptaka kanarka. Zresztą same angielskie potoczne nazwy nie pozostawiają złudzeń, że o ptaka (nie o wyspy!) chodzi — „Canary Creeper” ale też „Canary Bird Vine”, „Canary Bird Flower”.