Begonia ×hortensis (begonia stale kwitnąca)
07.07.2012, Park Południowy, Wrocław; copyright © by Marek Snowarski

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Kw
kolor liści
Li
Begonia ×hortensis (begonia stale kwitnąca)
frament klombu a na nim między innymi pas białej Begonia xhortensis i żeniszka meksykańskiego (Ageratum houstonianum), pas różowej Begonia xhortensis, pas żółtej aksamitki rozpierzchłej (Tagetes patula)
Begonia ×hortensis (begonia stale kwitnąca)
Grupa wielu odmian mieszańcowych wyprowadzanych od Begonia semperflorens (rosnąca w Brazylii wieloletnie roślina zielna), uprawianych u nas w gruncie jak kwiaty jednoroczne z rozsady, rzadziej z sadzonek pobranych z zimowanych w pomieszczeniu roślin matecznych. Rośliny niskie, silnie rozkrzewione, w zależności od odmiany 15-25 cm wysokości, wyjątkowo wyższe.

space

Podstawowy kwiat letni na rabaty, kwietniki, obwódki. Można uprawiać w pojemnikach.

Wysokość: 15-25 cm

Kwitnienie: od czerwca do października

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady • zimowane w pomieszczeniach (rośliny lub klącza/bulwy/cebule) • na obwódki • do uprawy w pojemnikach

Analiza dostępności nasion (form i odmian #11): bez odmiany: (ciemnoróżowa, zielonolistna), (czerwona, ciemnolistna), (mix), (różowa, ciemnolistna) · ‘Barbara’ (biała) · ‘Dorota F1’ (jasnoamarantowy-różowy) · ‘Feuermeer’ (karm.) · ‘Irena F1’ (czerwona) · ‘Joanna F1’ (jasnoamarant.-purp.) · ‘Papillon Rose’ (bladoróżowa, zielonolistna) · ‘Pomorzanka F1’ (czerw.)

wymagania i uprawa

Begonia ×hortensis (begonia stale kwitnąca)
Begonia ×hortensis (begonia stale kwitnąca)
Stanowisko słoneczne, dobrze też rośnie i kwitnie przy lekkim zacienieniu. Gleba żyzna, przepuszczalna, ciepła, stale wilgotna, w czasie suszy wymaga podlewania; lekko kwaśna.

Rośliny do ogrodu sadzi się w drugiej połowie maja lub na początku czerwca gdy nie ma ryzyka wiosennych przymrozków. Rozstaw roślin w rzędzie co 10-15 cm i 20-30 cm między rzędami.

space

Nasiona bardzo drobne (80-200 tyś./g !) wysiewa się powierzchniowo już w styczniu/lutym w ciepłej szklarni, z dwukrotnym lub trzykrotnym pikowaniem (ostatnie pikowanie do doniczek). Można też pokusić się o przechowanie (ale w ciepłym ok. 20°C i bardzo jasnym pomieszczeniu) roślin matecznych z których wiosną przygotowuje się sadzonki z wyłamywanych pędów.

Rozmnażanie: wysiew nasion na rozsadę

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120707.5.12 - Begonia ×hortensis (begonia stale kwitnąca); Park Południowy, Wrocław
120707-5
leg. Marek Snowarski
/Park Południowy, Wrocław/ #11