atlas-roslin.pl
takson uprawiany [24][491]

Ageratum houstonianum Mill.

żeniszek meksykański, ageratum meksykańskie
Ageratum mexicanum Sims

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Ageratum houstonianum (żeniszek meksykański)
🌱
W ciepłym klimacie niski półkrzew o kulistym lub poduchowatym pokroju, silnie rozgałęziony; u nas uprawiany jak kwiat jednoroczny uprawiany z rozsady lub z sadzonek pobranych z zimowanych w pomieszczeniu roślin matecznych. W zależności od odmiany rośliny bardzo niskie 10 – 15 cm wysokości lub wyższe do 60 cm wysokości.

space

Szeroko stosowany w kwietnikach sezonowych, w kompozycjach w pojemnikach i na klombach. Z uwagi na niski wzrost i gęsty pokrój żeniszek to bardzo dobry wybór na obwódki, które dla lepszej formy i dla intensywnego kwitnienia, można i należy przystrzygać po pierwszej intensywnej fali kwitnienia. Można uprawiać w pojemnikach. Odmiany wysokie można użytkować na kwiat cięty.

wymagania i uprawa

🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • ciepłe
💧 woda: gleba przeciętnie wilgotna (świeża) • nie znosi przesuszania
☷ gleba: żyzna • przeciętna ogrodowa • lekka (piaszczysto-pylasta/gliniasta)
Wymaga pełnego nasłonecznienia. Gleba żyzna, ciepła, lekka i piaszczysta jest optymalna, ale stale umiarkowanie wilgotna, w czasie suszy wymaga podlewania; odczyn obojętny.

space

Nasiona bardzo drobne (5.8 – 7 tyś./g) wysiewa się w na przełomie lutego i marca, kiełkują około tygodnia. Dalszą uprawę prowadzi się w umiarkowanie wilgotnym podłożu. Przeprowadza się dwukrotne lub jednokrotne pikowanie (ostatnie pikowanie do doniczek); w warunkach amatorskich, gdy chodzi o uzyskanie kilku sztuk roślin, lepiej wysiać od razu do doniczek i usunąć słabsze siewki. Wierzchołki należy uszczykiwać dla lepszego rozkrzewienia. Kwitnie po 10 – 12 tygodniach od wysiewu.

space

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

25 szt./m2 • rozstawa: 20 × 20 cm
wysiew nasion na rozsadę [luty/marzec, 1 – 2-krotne pikowanie; do ogrodu w drugiej połowie maja]
przez sadzonki pędowe wierzchołkowe [z zimowanych, podpędzonych roślin]

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #13) analiza dostępności nasion