wymagania i uprawa

Wymaga pełnego nasłonecznienia. Gleba żyzna, ciepła, stale umiarkowanie wilgotna, w czasie suszy wymaga podlewania; odczyn obojętny.

space

Nasiona bardzo drobne (6-7 tyś./g) wysiewa się w marcu, z dwukrotnym lub jednokrotnym pikowaniem (ostatnie pikowanie do doniczek); w warunkach amatorskich, gdy chodzi o uzyskanie kilku sztuk roślin, lepiej wysiać od razu do doniczek i usunąć słabsze siewki.

space

Rozmnażanie: wysiew nasion na rozsadę

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Kw
W ciepłym klimacie niski półkrzew o kulistym lub poduchowatym pokroju, silnie rozgałęziony; u nas uprawiany jak kwiat jednoroczny uprawiany z rozsady lub z sadzonek pobranych z zimowanych w pomieszczeniu roślin matecznych. W zależności od odmiany rośliny bardzo niskie 10-15 cm wysokości lub wyższe do 60 cm wysokości.

space

Szeroko stosowany na rabaty i kobierce kwiatowe. Z uwagi na niski wzrost i gęsty pokrój bardzo dobry na obwódki które dla lepszej formy i dla intensywnego kwitnienia, można i należy przystrzygać po pierwszej intensywnej fali kwitnienia. Można uprawiać w pojemnikach. Odmiany wysokie można użytkować na kwiat cięty.

Wysokość: 10-60 cm

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady • zimowane w pomieszczeniach (rośliny lub klącza/bulwy/cebule) • na obwódki • do uprawy w pojemnikach • jednoroczne na kwiat cięty

Analiza dostępności nasion (form i odmian #8): bez odmiany: (biały), (niebieskofioletowy), (różowy) · ‘Mini’ (liliowomodry) · ‘Morskie Oko’ (fioletowoniebieski) · ‘Pink Ball’ (różowy) · ‘różne kolory’ · ‘Tetra Blue Mink’ (modrofioletowy)