dynia srebrnonasienna · Cucurbita argyrosperma

Cucurbita argyrosperma
na stronie — wymagania i uprawa · znaleziska
Cucurbita argyrosperma (dynia srebrnonasienna)
Cucurbita argyrosperma (dynia srebrnonasienna)
Cucurbita argyrosperma (dynia srebrnonasienna)
Cucurbita argyrosperma (dynia srebrnonasienna)

wymagania i uprawa

Treść tego akapitu przesłana przez Wojciecha Maksymiliana Szymańskiego. Szczególnie dziękuję za podzielenie się informacją o doświadczeniu jej uprawy w warunkach Polski południowo-centralnej.
Dynia srebrnonasienna (dawniej nazywana dynią mieszaniec) – Cucurbita argyrosperma (syn. C. mixta) to gatunek uprawiany w wielu odmianach głównie w Ameryce Środkowej i na południu USA. Od Meksyku do Nikaragui spotkać można jej dziki podgatunek (subsp. sororia) o małych gorzkich owocach i drobnych nasionach. Odmiany uprawne dostarczają jadalnego miąższu owoców (który jest zwykle żółto-kremowy i dość włóknisty) i nasion, oraz młodych pędów i kwiatów. Najważniejsze są jednak odmiany nasienne. Te zalicza się do trzech typów różniących się głównie wielkością nasion: „green striped cushaw” - które są najmniejsze, „taos” - o średnich wymiarach, i największe – „silveredge” – mierzące nawet 3,5 cm długości i mające szeroki srebrny brzeg.

space

Kształt owoców jest dość jednolity – są albo gruszkowate (cushaw), lub kulistawe, rzadziej owalne. Skórka jest zwykle paskowana (paski mają najczęściej barwę białą i zieloną lub żółtą). Szypułka owocowa jest często bardzo rozrośnięta, gruba. Na liściach często występują białe (lub żółtawe czy srebrne) plamki.

space

Do odmian przeze mnie przetestowanych i dość dobrze u nas owocujących należą: „Tennessee Sweet Potato” (chyba najłatwiejsza, o dużych jednolicie jasnobeżowych owocach, ale gorzkim miąższu, uprawiana zwykle dla nasion i dla ozdoby), „Chinese Alphabet” (o nasionach pokrytych pęknięciami podobnymi do chińskiego pisma i niewielkich zielono-żółtych gruszkowatych owocach), „Mrs. Aquillard's Cushaw” (krótki okres wegetacji, odmiana o pięknych gruszkowatych i zwykle pasiastych owocach), „Silver Edge” (owoce kuliste, biało-zielono paskowane, nasiona ze srebrnym brzegiem, bardzo duże) czy „Mexican X-Top” (łatwa, owoce gruszkowate lub okrągławe pięknie żółto-biało paskowane). Do uprawy starałem się wybierać odmiany najodporniejsze na chłód i o krótkim okresie wegetacji. Nie udało mi się z odmianami „Mayo Arrota” i ” „Alamos”, ale np. tą ostatnią wysiałem bardzo późno (w końcu maja), co być może było powodem niepowodzenia.

space

Grupa użytkowa: warzywa

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 00010000.6.wmsz - Cucurbita argyrosperma (dynia srebrnonasienna)
wmsz.6
leg. Wojciech Maksymilian Szymański
/cv. Chinese Alphabet/ #4
znalezisko 00010000.7.wmsz - Cucurbita argyrosperma (dynia srebrnonasienna)
wmsz.7
leg. Wojciech Maksymilian Szymański
/cv. Mexican X-Top/ #2
znalezisko 00010000.8.wmsz - Cucurbita argyrosperma (dynia srebrnonasienna)
wmsz.8
leg. Wojciech Maksymilian Szymański
/cv. Mrs. Aquillard's Cushaw/ #5
znalezisko 00010000.9.wmsz - Cucurbita argyrosperma (dynia srebrnonasienna)
wmsz.9
leg. Wojciech Maksymilian Szymański
/cv. Silver Edge/ #6
znalezisko 00010000.10.wmsz - Cucurbita argyrosperma (dynia srebrnonasienna)
wmsz.10
leg. Wojciech Maksymilian Szymański
/cv. Tennessee Sweet Potato/ #5
znalezisko 00010000.16.wmsz - Cucurbita argyrosperma (dynia srebrnonasienna)
wmsz.16
leg. Wojciech Maksymilian Szymański
/cv. Mayo Arrota/ #4