takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Cuphea ignea A. DC.

kufea ognista lepnota (potocznie: kufea)
Cuphea ignea (kufea ognista)
2012, ogród; copyright © by Marek Snowarski
Cuphea ignea (kufea ognista)

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Cuphea ignea (kufea ognista)
Roślina wieloletnia o drewniejących pędach z tropikalnych obszarów Ameryki Środkowej i wysp na Morzu Karaibskim. U nas uprawiana jako kwiat roczny z rozsady lub roślina sezonowa odnawiana z sadzonek pędowych pochodzących z zimowanych roślin matecznych. Rośnie szybko osiągając 30-40 cm.

space

Do uprawy na rabacie kwiatowej, do wypełniania większych przestrzeni na kwietnikach. Można uprawiać w pojemnikach.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · kwiaty letnie zimowane w pomieszczeniach · do uprawy w pojemnikach · wysokość 30-60 cm · kwitnienie: 6-9

moim zdaniem

Może to i ciekawostka ale nie zawiedzie. Polecam do spróbowania w uprawie pojemnikowej. Masa cudacznych, jaskrawych kwiatów robi wrażenie.
Cuphea ignea (kufea ognista)
Uprawiałem w 2012 roku z samodzielnie przygotowanej rozsady z nasion, na rabacie. Co prawda zaczyna kwitnąć szybko ale naprawdę interesująca robi się gdy się rozrośnie, tj. dopiero jesienią. Cały czas kwitnie aż do przymrozków. Kwiaty co prawda są drobne, ale z uwagi na jaskrawą barwę, oryginalny pałeczkowaty kształt oraz wielką ich liczbę zwracają uwagę.

space

Oceniam, że warto przycięte rośliny przezimować w chłodnym pomieszczeniu, aby w przyszłym roku roślina startowała i szybciej, i była większa. Lepiej sprawdzi się w donicy lub skrzyni na tarasie gdzie łatwiej będzie wyeksponować jej począkowo niepokaźne walory. W gruncie, ginie w tłumie sąsiadujących kwiatów.

wymagania i uprawa

Cuphea ignea (kufea ognista)
Stanowisko w pełnym słońcu, ciepłe, osłonięte. Gleba żyzna, stale wilgotna; odczyn lekko kwaśny.

space

Można przechować przycięte rośliny mateczne przez zimę, w widnym pomieszczeniu, w temperaturze ok. 10°C i na przełomie lutego i marca, po uruchomieniu wegetacji pobrać z nich sadzonki pędowe.

Wymagania: światło · półcień lub umiarkowane słońce lub pełne słońce · woda · gleba wilgotna · odczyn · gleba słabo kwaśna · zwięzłość · gleba średnio zwięzła · żyzność · podłoże umiarkowanie żyzne

Analiza dostępności nasion (form i odmian #1):
• bez odmiany · czerwona

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K11_12.12 - Cuphea ignea (kufea ognista); ogród
120000-K11_12
leg. Marek Snowarski
/ogród/ #23
znalezisko 00010000.10_9_17.jmak - Cuphea ignea (kufea ognista); Niemcy
jmak.10_9_17
leg. Jarosław Makowski
/Niemcy/ #9