tytoń oskrzydlony · Nicotiana alata

tytoń skrzydlaty · (potocznie: tytoń narcyzowy, tytoń ozdobny) · Nicotiana alata Link et Otto ·
Nicotiana affinis Moore
Nicotiana alata (tytoń oskrzydlony)
2012, ogród; copyright © by Marek Snowarski

wymagania i uprawa

Nicotiana alata (tytoń oskrzydlony)
Nicotiana alata (tytoń oskrzydlony)
Stanowisko słoneczne, ciepłe, osłonięte, znosi też półcień. Gleba żyzna, próchniczna, dostatecznie wilgotna, w razie suszy wymaga podlewania; odczyn obojętny; wymaga nawożenia.

space

Wymagania: światło · umiarkowane słońce lub pełne słońce · odczyn · gleba o obojętnym pH · próchnica · gleba mineralno-próchnicza, zasobna w humus · żyzność · podłoże żyzne lub podłoże bardzo żyzne

Analiza dostępności nasion (form i odmian #2):
• bez odmiany · mix · ‘Sensation mix’

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Nicotiana alata (tytoń oskrzydlony)
Roślina jednoroczna pochodząca z Brazylii; u nas uprawiany z rozsady kwiat letni. Rośliny okazałe, 80-150 cm wysokości, w górze silnie rozgałęzione.

space

Nadaje się na rabaty, odmiany o normalnej wysokości mogą być dobrym tłem dla niższych kwiatów. Okazałe odmiany mogą stanowić osobne grupy o charakterze soliterów. Odmiany niższe można stosować na obwódki lub uprawiać w pojemnikach.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · okazała roślina do ekspozycji pojedynczo lub w grupach (soliter) · na obwódki · na suche bukiety i kompozycje · wysokość 40-150 cm · kwitnienie: 7-9

moim zdaniem

Powinien być bardziej popularny, bo jest tego wart.
Nicotiana alata (tytoń oskrzydlony)
Uprawiałem w 2012r. z samodzielnie przygotowanej rozsady z nasion. Mimo tego że nasiona drobne jak pył, to nie było ani problemów ani niespodzianek z przygotowaniem rozsady. Pierwsze liście ścielą się po podłożu. Także już po wysadzeniu do gruntu, gdy są już bardzo szerokie i długie, co ma tę zaletę że żaden chwast się pod nimi nie utrzyma. Jest to więc i przy okazji tzw. roślina odchwaszczająca.

space

Mimo pewnej chaotyczności formy (co jest zaletą przy naturalistycznym układzie rabaty) oceniam ten kwiat bardzo wysoko. Nie jest tak aby kwiaty były otwarte tylko w nocy. W praktyce wyglądają dobrze i przed południem i pod wieczór a i przez cały dzień przy mniej słonecznej pogodzie. Na pewno coś takiego w ogródku zwróci uwagę sąsiadów.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K44_12.12 - Nicotiana alata (tytoń oskrzydlony); ogród
120000-K44_12
leg. Marek Snowarski
/ogród/ #18