takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Alonsoa meridionalis (L.f.) Kuntze

alonsoa (ogr.) (potocznie: alonsoa)
Alonsoa meridionalis (alonsoa (ogr.))
2012, Wrocław; copyright © by Marek Snowarski
Alonsoa meridionalis (alonsoa (ogr.))
Alonsoa meridionalis (alonsoa (ogr.))

właściwości i zastosowanie

Roślina wieloletnia ze strefy tropikalnej Ameryki Północnej, gdzie rośnie na silnie nasłonecznionych stokach, w klimacie z dużą ilością opadów. W warunkach naszego klimatu uprawiany jako kwiat jednoroczny z rozsady lub z sadzonek z zimowanych roślin matecznych. Pokrój krzewiasty, w roku uprawy osiąga 40-60 cm wysokości.

space

Na rabaty kwiatowe i do uprawy w pojemnikach.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · kwiaty letnie zimowane w pomieszczeniach · wysokość 40-60 cm · kwitnienie: 7-10

wymagania i uprawa

Stanowisko w pełnym słońcu, ciepłe. Gleba żyzna, stale dostatecznie wilgotna; odczyn obojętny. Znosi co najwyżej, krótkie kilkustopniowe przymrozki.

space

Po przycięciu można spróbować przezimować rośliny mateczne w chłodnym pomieszczeniu, w temperaturze >0°C. Z takich roślin można wiosną przygotować rozsadę z sadzonek pędowych lub wysadzić je w całości.

Analiza dostępności nasion (form i odmian #1):
• bez odmiany ·

moim zdaniem

Ciekawostka warta uwagi.
Po raz pierwszy uprawiałem w 2012 roku z samodzielnie przygotowanej rozsady z nasion. Z uwagi na nienajlepsze stanowisko (przygłuszenie przez sąsiadujące kwiaty) zaczęła obficiej kwitnąć późno, bo dopiero u progu jesieni, za to kwitła aż do przymrozków i robiła duże wrażenie swoimi oryginalnymi kwiatami, pięknej miedzianoczerwonej barwy.

space

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K24_12.12 - Alonsoa meridionalis (alonsoa (ogr.)); Wrocław
120000-K24_12
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/ #16, 6.3D