właściwości i zastosowanie

Duża trudność (w porównaniu z mieczykami) amatorskiej, ogródkowej uprawie frezji bierze się z mało elastycznej biologii rozwoju tego gatunku. W naturze frezje rozpoczynają wegetację w czasie zimy, która jest wilgotna z temperaturami w okolicy 10°C, suchy okres lata bez opadów przeczekują w stanie bezlistnym, jako bulwa. Niskie temperatury, rzędu kilkunastu stopni, to sygnał do wegetacji i kwitnienia. Letnie temperatury gleby i powietrza, nawet u nas, są zbyt wysokie jak na wymagania frezji, wydłużają czas do kwitnienia lub zakłócają tworzenie się prawidłowych kwiatostanów. Z drugiej strony przywiązanie do niskich temperatur (niestety także u odmian uprawnych) oraz to, że długość dnia nie wpływa istotnie na kwitnienie, są przydatne w uprawie szklarniowej. Bez wysokiego ogrzewania szklarni, umożliwiają takie sterowanie cyklem produkcji aby otrzymywać kwitnące egzemplarze zimą i na przedwiośniu.
Frezje są uprawiane głównie na kwiat cięty. W amatorskiej uprawie mogą być uprawiane (po spełnieniu pewnych warunków) w ogrodzie lub w uprawie pojemnikowej.Południowoafrykańska bylina bulwiasta. U nas przede wszystkim uprawiana w szklarniach na kwiat cięty oraz (z pewnymi kłopotami) w pojemnikach lub na rabacie kwiatowej. Liście zebrane głównie u nasady pędów kwiatostanowych, te stosunkowo wiotkie, 40-80 cm długości, z kwiatostanem charakterystycznie odgiętym na bok. Kwiaty różnobarwne, u starszych odmian silnie pachnące (u nowszych może tym być różnie, w zależności od odmiany białe, żółte, czerwone, różowe, liliowe lub fioletowe.
Frezje są uprawiane głównie na kwiat cięty. W amatorskiej uprawie mogą być uprawiane (po spełnieniu pewnych warunków) w ogrodzie lub w uprawie pojemnikowej.
wymagania i uprawa
Gleba żyzna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna; możliwie chłodna; odczyn lekko kwaśny lub obojętny. System korzeniowy jest dość głęboki. Nie znoszą wysokiego zasolenia gleby, dlatego należy umiarkowanie nawozić, mniejszymi dawkami ale częściej.
W czasie wegetacji należy usuwać chwasty na bieżąco. Dbać aby gleba była stale dostatecznie wilgotna. Wskazane jest ściółkowanie.Stanowisko słoneczne, co trudno pogodzić z niską temperaturą gleby, konieczną dla prawidłowego rozwoju tej rośliny; wysoce wskazane jest ściółkowanie powierzchni gleby, najlepiej jasnym materiałem np. słomą lub trocinami.
W czasie wegetacji należy usuwać chwasty na bieżąco. Dbać aby gleba była stale dostatecznie wilgotna. Wskazane jest ściółkowanie.
amatorska uprawa w ogródku
Aby w kolejnym sezonie bulwy prawidłowo skiełkowały, muszą być przechowywane w możliwie wysokiej temperaturze. Najlepiej powyżej 25°C. W przeciwnym wypadku mogą nie wyjść ze stanu uśpienia (nie skiełkują) lub mniejsza lub większa ich część po wysadzeniu ulegnie tzw. przepoczwarzeniu tj. wytworzy nową (ale o połowę mniejszą) bulwę zastępczą, bez rozwoju liści, korzeni i oczywiście bez kwitnienia.
Jeśli mamy nie nazbyt ciepłe mieszkanie, z temperaturą ok. 15°C. Można frezję uprawiać jako sezonowy kwiat parapetowy w doniczce. Bulwy sadzone w styczniu lub lutym kwitną w maju lub czerwcu.W sprzyjających warunkach bulwki zastępcze będą warte zebrania. Po kwitnieniu nie należy roślin podlewać. Bulwy wykopuje się po zaschnięciu liści, jednak nie później jak po pierwszym jesiennym przymrozku. Jeśli liście nie są zaschnięte to należy je odciąć. Bulwy dosusza się przez kilka dni, po czym czyści, oddziela łatwo odchodzące bulwki przybyszowe, przyrośnięte zostawia.
Jeśli mamy nie nazbyt ciepłe mieszkanie, z temperaturą ok. 15°C. Można frezję uprawiać jako sezonowy kwiat parapetowy w doniczce. Bulwy sadzone w styczniu lub lutym kwitną w maju lub czerwcu.