Sprzedawane głównie jesienią

jesienna oferta cebul, bulw, kłączy itp.

Kwiaty z tej grupy pojawiają się w handlu od sierpnia, a szczyt sprzedaży przypada na wrzesień. W okresie od września do października sadzimy je do gruntu.
W poszczególnych porach roku markety duże i małe oraz zwykłe sklepy ogrodnicze oferują odpowiednio dostosowany do pory roku asortyment cebul a w raz z nimi podobne sprzedawanych bulw, kłączy lub sadzonek korzeniowych bylin. Asortyment sprzedaży letniej i jesiennej w dużym stopniu się różni - wynika to głównie z różnic w cyklu życiowym poszczególnych gatunków.

Sprzedawane głównie wiosną

wiosenna oferta cebul, bulw, kłączy itp.

Poniższe zestawienia szybko udzieli odpowiedzi co z pewnością nadaj się do ogrodu, co można będzie zimować w gruncie a co jesienią trzeba wykopać. Co lepiej nie sadzić do gruntu a raczej do pojemnika. Co jest typową rośliną pokojową a nie ogrodową.
Nie ma tego aż tak wiele, ale obok typowych roślin ogrodowych jak np. dalie, znajdziemy rzeczy bardziej egzotyczne, z którymi nie zawsze wiadomo co robić. W ofercie są cebule i bulwy do gruntu i takie do uprawy jako rośliny pokojowe. Oznaczenia na opakowaniach raczej dezinformują niż informują nabywcę.

Takie popularne kwiaty cebulowe jak tulipan (Tulipa), krokus (Crocus), narcyz (Narcissus) pojawiają się w handlu jesienią.

kłączowe, bulwiaste lub cebulowe byliny ogrodowe zimujące w gruncie

sadzone na przełomie kwietnia/maja; bulwy lub cebule zimują w gruncie

byliny ogrodowe wymagające okrycie na zimę

sadzone do gruntu w kwietniu/maju
Narcyz (Narcissus) może się znaleźć w ofercie, ale to nie ta pora - lepiej kupować i sadzić jesienią

byliny ogrodowe wykopywane na zimę - uprawiane jak dalia lub kanna

sadzone na przełomie kwietnia/maja; bulwy lub cebule nie zimują lub zimowanie wielce niepewne; należy wykopać i przechować przez zimę w pomieszczeniu
wegetację kanny najlepiej rozpocząć w marcu, w donicy i wysadzić do gruntu w końcu maja

byliny ogrodowe wykopywane na zimę - pozostałe

tanie kłacza-bulwki zawilca i jaskra najwygodniej traktować jak jednorazówki