atlas-roslin.pl
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Lycoris

lykoris

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Lycoris (lykoris)
🌱
Kilkadziesiąt gatunków bylin cebulowych ze strefy subtropikalnej i umiarkowanej Azji Wschodniej (Chiny, Japonia); tworzą pędy kwiatostanowe 40 – 90 cm wysokości. W naturze ich okres wegetacji przypada na jesień/zimę (gatunki subtropikalne) lub wiosnę i początek lata (gatunki z chłodniejszych rejonów). Latem mają okres spoczynku. Kwitną pod koniec lata w stanie bezlistnym. Co prawda wiele gatunków może wytrzymać przez pewien czas uprawę w gruncie, są to byliny terenów wilgotnych, ale z uwagi na specyficzny cykl wegetacji i wysokie wymagania cieplne uprawa w ogrodzie jest niepewna.

space

wymagania i uprawa

🌸
Stanowisko ciepłe, nieco ocienione lub słoneczne. Gleba powinna być stale wilgotna w całym okresie wegetacji i spoczynku. Odczyn obojętny.

space

Gatunki i niektóre odmiany można rozmnażać z nasion. Te najlepiej wysiewać od razu po zbiorze i utrzymywać możliwie ciągła wegetację przechowując przez zimę w chłodnym i jasnym pomieszczeniu, w temperaturze >0. Kwitną po kilku latach uprawy.

uprawa gatunków południowych

🌸
W naszych warunkach gatunki południowe (np. często oferowany w handlu Lycoris aurea), przechodzące wegetację w okresie jesienno/zimowych, nie da się ich uprawiać w gruncie, jeśli już probować to w donicach. Cebule sadzi się w doniczkach tak aby jej górna część wystawała z podłoża. Wegetacje rozpoczynają od kwitnienia w końcu sierpnia i wrześniu, następnie tworzą długie, mięsiste liści. Nie są mrozoodporne, należy je zimować w chłodnym, jasnym pomieszczeniu. Liście powinny zamrzeć następnego roku, wiosną.

space

uprawa w gruncie

Zimowanie cebul likorysów w gruncie jest niepewnym sposobem uprawy w naszym klimacie.
🌸
Wiosną wytwarzają liście takie gatunki jak: Lycoris squmigera, Lycoris sprengeri, Lycoris chinensis, Lycoris longitube, Lycoris caldwellii, są dostatecznie mrozoodporna i to najpewniejsi kandydaci do uprawy gruntowej w warunkach Polski. Cebule sadzi się płytko pod powierzchnią ziemi. W pierwszym roku mogą wcale nie rozwinąć liści, jedynie ukorzeniają się. Na zimę należy okryć grubszą warstwą kory lub temu podobnym okryciem.