uwagi

Do tej rodziny należy dwa gatunki rodzime i kilka gatunków bylin ozdobnych uprawianych w ogrodach.
Najważniejszym uprawianym rodzajem w tej rodzinie, jest narcyz (Narcissus). W uprawie znajdują się tysiące odmian. Ta bylina cebulowa jest bardzo popularnych w krajach anglosaskich. U nas niezbyt często uprawiana, między innymi z uwagi na ograniczoną mrozoodporność.
Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum) występuje na naturalnych stanowiskach w górach i na pogórzu - z uprawy zadomowiła się w lasach liściastych i zaroślach niżu Polski.

space

Przynajmniej dwa gatunki narcyzów potrafią przez dziesięciolecia trwać w miejscach po dawnej uprawie: narcyz trąbkowy (Narcissus pseudonarcissus) i narcyz biały (Narcissus poeticus).

wystepowanie
o mapie występowania
Jedna z najszybciej zakwitających po zimie roślin, wyznacza fenologiczny początek pory roku - przedwiośnia.

Uprawiany i zadomowiony w wilgotnych lasach i zaroślach, zwłaszcza na południu Polski. Zwykle występuje łanowo lub w dużych grupach. Preferuje wilgotne i bardzo wilgotne lasy łękowe, grądy lub buczyny, gleby bogate w humus i o obojętnym odczynie.

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · byliny cebulowe, bulwiaste lub kłączowe · do ogrodu naturalistycznego · wysokość do 20 cm

Leucojum vernum · śnieżyca wiosenna

Leucoium vernum
takson rodzimy lub trwale zadomowiony [24]
ochrona częściowa (1.181)
Czerwona Lista — NT–bliski zagrożenia
wystepowanie
o mapie występowania
Liście krótsze od głąbika. Kwiatostan z jednym kwiatem (u podgatunku ssp. carpaticum z dwoma kwiatami w kwiatostanie). Owoc torebka szeroko-podługowata. Nasiona białawe. Niska, 10-30 cm wysokości. Kwitnienie w marcu i kwietniu.

Naturalne stanowiska w lasach górskich i podgórskich. Na nizinach często uprawiana, od stuleci, i zadomowiona w wilgotnych lasach i zaroślach.

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · byliny cebulowe, bulwiaste lub kłączowe · bylina na kwiat cięty · wysokość do 30 cm · kwitnienie: 3-4