takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Hippeastrum Herb.

amarylis (ogr.) zwartnica
Hippeastrum (amarylis (ogr.))
12.04.2014, roślina pokojowa; copyright © by Marek Snowarski XL
Hippeastrum (amarylis (ogr.))
pokrój
Hippeastrum (amarylis (ogr.))
słupek i pręciki
Hippeastrum (amarylis (ogr.))
słupek i pręciki
Hippeastrum (amarylis (ogr.))
schemat uprawy
copyright © by Marek Snowarski
Hippeastrum (amarylis (ogr.))
Apple Blossom
Hippeastrum (amarylis (ogr.))
White Peacock
Hippeastrum (amarylis (ogr.))
Red Peacock

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
kwiaty
Hippeastrum (amarylis (ogr.))
Rodzaj Hippeastrum obejmuje kilkadziesiąt gatunków cebulowych bylin występujących w strefie tropikalnej Ameryk (większość na terenie Brazylii). W naszym klimacie uprawiane się je jako kwiaty pokojowe. Można też uprawiać w czasie sezonu wegetacji w ogrodzie, w pojemnikach. Dla tego aby kwitły konieczny jest okres spoczynku; kwitnie w kilka tygodni po ponownym uruchomieniu wegetacji.

space

W handlu, zimą oferowane oferowane są ich cebule jako „amarylllis” lub „amarylis”, przeznaczone do pędzenia, przyśpieszania kwitnienia, tak aby kwitły w okresie zimy lub wczesną wiosną.

Wysokość: 40-60 cm

Grupa użytkowa:

uprawa w pojemnikach

wymagania i uprawa

Przy uprawie rozpoczynanej od kupionej zimą cebuli uzyskuje się kwitnienie po około dwóch miesiącach od uruchomienia wegetacji. Cebulę sadzi się do doniczki tylko o kilka cm szerszej niż cebula. Cebula powinna być zagłębiona tylko w 2/3. Doniczkę umieszcza w ciepłym pomieszczeniu (>20°C), podłoże utrzymuje się tylko nieco wilgotne. Po 2-3 tygodniach, gdy widać oznaki rozpoczęcia wegetacji (pojawiają się pąki kwiatowe i liście), zaczyna się normalne podlewanie (ale bez przesady), wodą z dodatkiem nawozu. Rośliny kwitną po kolejnych 2-6 tygodniach. Po kwitnieniu pęd kwiastanowy wycina się tak nisko jak można bez uszkadzania liści.

space

Hippeastrum rozmnaża się przez samorzutnie tworzone cebulki przybyszowe. Można też inicjować tworzenie cebulek przybyszowych z sadzonek z łusek odciętych z fragmentem piętki. Można też rozmnażać z nasion, co jednak w przypadku odmian nie daje powtórzenia cech odmianowych. Do pierwszego kwitnienie potrzeba 3-4 lat uprawy.

Wymagania (parametry ogrodowe):
strefa mrozoodporności 8

potoczna nazwa amarylis

Hippeastrum (amarylis (ogr.))
Polska (zresztą nie tylko polska) potoczna nazwa amarylis jest nieco myląca bo jest też południowoafrykański gatunek amarylis (bot.) (Amaryllis belladonna) odlegle spokrewniony z Hippeastrum, któremu ta nazwa bardziej się należy.

space

Różnic pomiędzy botanicznym Amaryllis a Hippeastrum jest sporo. To co widać łatwo zaobserwować u niekwitnących roślin to np. odmienny układ liści: u Amaryllis belladonna ponad wylotem cebuli liście obejmują się wzajemnie wydłużonymi pochwami, tworząc dość pokaźny jakby pęd a same blaszki liściowe odchodzą od niego na rożnych wysokościach i na różne strony; u amarylis (ogr.) (Hippeastrum) wszystkie liście wyrastają u wylotu cebuli, wachlarzowato rozkładając się na dwie strony. Suche łuski okrywające cebule Amaryllis belladonna w miejscu przerwań (rozerwij fragment suchej łuski!) mają gęstą siateczkę długich włókien (wygląda dokładnie jak pajęczyna); łuski cebuli amarylis (ogr.) (Hippeastrum) nie mają takich włókien.

Amaryllis belladonna · amarylis (bot.)

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
amarylis (bot.) (Amaryllis belladonna)
Południowoafrykańska bylina cebulowa, z dużą, sięgającą 10 cm średnicy cebulą.

W naszym klimacie uprawia się jako kwiat pokojowy. Można też uprawiać w czasie sezonu wegetacji w ogrodzie, w pojemnikach. Dla kwitnienie konieczny jest okres spoczynku, z zamarciem liści — amarylis kwitnie bezpośrednio po spoczynku, jeszcze przed wytworzeniem nowych liści. W naturze lub przy uprawie w klimacie z cieplejszą zimą ten okres spoczynku wypada w środku lata; w naszym klimacie aby nie tracić słonecznego okresu możemy go urządzić późną jesienią i na początku zimy.

W uprawie znajdują się odmiany o barwie kwiatów od białej, przez różne odcienie różu (to barwa typowa dla gatunku), po czerwone. Są uprawiane także międzyrodzajowe mieszańce tego gatunku z innymi rodzajami w obrębie rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae).

Wysokość: 50-70 cm

Grupa użytkowa:

uprawa w pojemnikach

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120503.8.12 - Hippeastrum (amarylis (ogr.)); roślina pokojowa
120503-8
leg. Marek Snowarski
/roślina pokojowa/ #16